Vše začalo v roce 2002, realizací dosavadní vize proměny Dolních Břežan. Obec ukončila svůj dosavadní nahodilý stavební boom a odstartovala systematickou změnu.
Pro výstavbu
komplexu laserového centra ELI byly využity dlouhodobě zanedbané a kontaminované pozemky zdejšího bývalého zemědělského družstva. Součástí realizace se staly i
rozsáhlé parkové úpravy, které společně s navazujícími projekty dopravní infrastruktury a nových povrchů významně
zlepšily kvalitu veřejného prostoru mezi centra obce.
Stavba, jejímž autorem jsou
Bogle Architects, se skládá ze sedmi částí, kancelářské budovy, polyfunkční budovy (kavárna, přednáškový sál, knihovna atd.), vstupního atria, laboratorní budovy, laserové budovy, objektu technologie chlazení a hospodářství technických plynů. Jen samotná budova pro laserové technologie se rozkládá, na ploše větší, než je velikost fotbalového hřiště.
Koncepčním přístupem k projektu se od jeho počátku podařilo rozčlenit rozsáhlý stavební program tak, aby bylo možné měřítko stavby co nejlépe přizpůsobit jejímu okolí. V návaznosti na tuto základní myšlenku je každá z budov pojata originálně a opatřena fasádou z jiného materiálu. Sjednocujícím prvkem naopak zůstává bílá stínicí konstrukce z oceli a hliníku, která uspořádáním stínicích lamel pozitivně ovlivňuje vnitřní prostředí stavby a zároveň vizuálně odkazuje ke krátkým přímým laserovým pulsům probíhajícím uvnitř. Hlavním vstupem do centra ELI je vysoké prosklené atrium otevřené pro veřejnost. Jedná se o reprezentativní komunikační prostor a menší vnitřní atria sloužící k sociální interakci zaměstnanců a návštěvníků, která přinášejí do interiéru dostatek přirozeného světla.
Technicky nejnáročnější částí díla je budova pro laserové technologie s experimentálními halami. Založení spodní stavby je ve skalním podloží více než osm metrů pod povrchem upraveného terénu. Výška atiky střechy je zhruba patnáct metrů nad úrovní terénu. Budova je navržena tak, aby vyhověla náročným prostorovým, technickým a bezpečnostním požadavkům. Z tohoto důvodu je významná část objektu umístěna v podzemí. Vzhledem k extrémním požadavkům laserové technologie na ochranu před působením vibrací a pro odstínění elektromagnetického a ionizujícího záření emitovaného v průběhu experimentů, jsou nosné stěny a stropy uvnitř i po obvodu objektu laserové haly až 1,6 m silné. Otvory v nosné konstrukci jsou ve velké míře vyplněny bloky z vysokohustotního betonu, který v kombinaci s PE granulátem v menších prostupech zabraňuje šíření radiace. Samotné dveře a velkoformátová vrata jsou celokovové a zajišťují stínění elektromagnetických pulzů. Každá experimentální a laserová hala je kvůli své velikosti a očekávané manipulaci s velkými břemeny vybavena vlastní podvěšenou jeřábovou dráhou.
Velké nároky jsou kladeny také na udržování optimálních parametrů vnitřního prostředí. Z velké části se jedná o čisté prostory. Čistému prostředí je přizpůsobena povrchová úprava podlah, stěn a stropů. Vzduchotechnika je vybavena referenčním potrubím nulového tlaku rozvedeným po celé budově. plocha 7 716 m
2.
Celý projekt ELI Beamlines, jehož investorem byl Fyzikální ústav Akademie věd ČR, musel být realizován s absolutní přesností a je vrcholem umu českého stavitelství. Uvnitř ukrývá nejvýkonnější laser na světě. Při ostrém provozu může mít v nepostřehnutelném okamžiku výkon 10 pettawatů, což je pro představu asi 2000× víc než všechny elektrárny světa. Kdybyste jím nepřetržitě „svítili“ na vodní nádrž Lipno, po 10 sekundách by voda začala vřít a za 60 sekund by se vypařila zcela. V praxi ale bude pomáhat při odhalování dějů uvnitř hvězd nebo třeba hledat efektivnější léčbu rakoviny.
Tato stavba je součástí výběrové sbírky projektu Stavba čtvrtstoletí.
Přečtěte si o revolučním laserovém centru ELI Beamlines, který obsahuje nejvýkonnější laser na světě a je důležitým milníkem v českém stavitelství.
Projekt ELI Beamlines byl zahájen v roce 2002.
Před výstavbou laserového centra ELI došlo k ukončení nahodilého stavebního boomu a byla odstartována systematická změna v Dolních Břežanech.
Během realizace projektu ELI Beamlines byly provedeny rozsáhlé parkové úpravy a rozvoj komunikační a dopravní infrastruktury.
Stavbu ELI Beamlines navrhla firma Bogle Architects.
Hlavní vstupní atrium ELI Beamlines slouží jako reprezentativní komunikační prostor otevřený pro veřejnost a poskytuje prostor pro sociální interakci.
Budova pro laserové technologie má zesílené nosné stěny a stropy pro ochranu před vibracemi a radiací, a je vybavena systémy pro čisté prostředí a optimalizaci vnitřního klima.
Laser v ELI Beamlines má maximální výkon 10 petawattů a je nejvýkonnější laser na světě.
Laser ELI Beamlines se používá k vědeckému bádání, včetně studia dějů uvnitř hvězd a výzkumu efektivnější léčby rakoviny.
Střecha budovy ELI Beamlines je navržena s ohledem na technické požadavky a je vyšší než terén o patnáct metrů.
Projekt ELI je považován za vrchol českého stavitelství a vyžadoval absolutní přesnost realizace.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.