Dolní Břežany

Na samém jihozápadním okraji Prahy leží obec Dolní Břežany, která spadá do okresu Praha-západ. Obcí protéká Břežanský potok, který je pravostranným přítokem Vltavy. Dolní Břežany sousedí se Zbraslaví, Točnou a Hodkovicemi, které spadají již do Prahy. Na území Dolních Břežan se nachází známé keltské oppidum Závist.

Oblíbené v obci

dolní břežanyObec Dolní Břežany se nachází v turistické oblasti Posázaví, asi 4,5 km od Jesenice a 5 km od nádraží Praha-Zbraslav. K obci patří ještě místní části Lhota (nad Břežanským údolím), Zálepy (nad Károvským údolím) a Jarov (osada těsně u Vltavy). O poloze místa napovídá název obce "Břežany", který znamenal "ves lidí, žijících na břehu". Slovo břeh ale mělo dříve dvojí význam – označovalo vrch, svah nebo břeh.

Území, na němž se v současnosti obec Dolní Břežany nachází, je obydleno odedávna. Archeologové, kteří v obci provádějí výzkum již mnoho let, nalezli stavby a předměty, svědčící o osídlení již před sedmi a půl tisíci lety. Líbilo se zde už pravěkým zemědělcům z období neolitu. V pátém století před naším letopočtem vybudovali Keltové na nedalekém vrchu Hradiště oppidum, známé jako Závist, které se později stalo největším oppidem na území Čech. První písemná zmínka o Břežanech pochází z roku 1332, kdy je koupil pražský patricij Menhart Olbramovič od dědiců Eklima Goldnera. V roce 1420 dobyli Břežany táborité, v čele s Janem Žižkou z Trocnova, který spolu s Pražany táhl na jílovské zlaté doly. Od 15. do 17. století se majitelé Dolních Břežan často střídali. V roce 1715 koupil od Trautmansdorfů Břežany pražský arcibiskup František Ferdinand a připojil je k panství Arcibiskupství pražského. Od té doby náležely Dolní Břežany pražskému arcibiskupství nepřetržitě až do roku 1945.

oppidum závistK prozkoumání a pěknému výletu zve v Dolních Břežanech Olivův Pivovar, krásné dětské hřiště Keltský park či pozůstatek raně středověkého hradiště Hradišťátko. Zdrobnělý název vznikl zřejmě srovnáním se Závistí. Pěkně obnovený zámek Dolní Břežany dnes slouží jako hotel. Milovníkům procházek doporučujeme naučnou stezku Dolní Břežany, která vás vezme od náměstí až na hradiště Závist. Tvoří ji dva okruhy – první vede územím obce a má šest zastavení, druhý pak kolem keltského hradiště Závist opět se šesti zastaveními. Velmi oblíbená je také trasa zelené značky z Břežan přírodní rezervací Břežanské údolí k vlakové zastávce Zbraslav.

Turistická informační centra


Akce v obci Dolní Břežany

Summer Camp – Dolní Břežany

Cílem je zasvětit nejmladší do všeobecné sportovní průpravy.
Dolní Břežany, Středočeský kraj

Aktivity v obci Dolní Břežany

Rozhledna na Závisti u Dolních Břežan

Rozhledna podle návrhu architekta Martina Rajniše stojí na plochém vrcholu Hradiště, 200 metrů nad úrovní hladiny Vltavy na místě bývalého keltského oppida. Dřevěná konstrukce s kovovými výztužemi měří dvaatřicet metrů a poskytuje kruhový výhled do okolí.
Dolní Břežany, Středočeský kraj

Přírodní rezervace Břežanské údolí

Přírodní rezervaci na jižním okraji Prahy tvoří zalesněné údolí Břežanského potoka, které se táhe od Dolních Břežan ke Zbraslavi v délce asi 5 kilometrů. Celým údolím prochází silnice a turistická stezka. Dříve zde fungoval zookoutek, který je od roku 2020 uzavřen.
Dolní Břežany, Středočeský kraj

ELI Beamlines – nejvýkonější laser na světě mají v Dolních Břežanech

Vše začalo v roce 2002, realizací dosavadní vize proměny Dolních Břežan. Obec ukončila svůj dosavadní nahodilý stavební boom a odstartovala systematickou změnu.
Dolní Břežany, Středočeský kraj

Unikátní hřbitov v Dolních Břežanech

Nový hřbitov v Dolních Břežanech tvoří přirozenou součást komponované krajiny. V roce 2017 byl oceněn Národní cenou za architekturu. Získal 1. místo v kategorii krajinná architektura.
Dolní Břežany, Středočeský kraj

Keltský park Dolní Břežany

Keltský park v Dolních Břežanech vznikl na ploše šesti hektarů, které dříve sloužily jako smetiště. Zahradní architekt Zdeněk Sendler se při jeho tvorbě inspiroval zdejší historií spojenou s keltskými oppidy. Součástí rozlehlého parku jsou také tři dětská hřiště, rybníčky a skatepark.
Dolní Břežany, Středočeský kraj

Naučná stezka Keltské oppidum Závist

Pro návštěvníky Dolních Břežan jsou připraveny dva okruhy naučných stezek, které seznamují se zdejším osídlením v dávných dobách.
Dolní Břežany, Středočeský kraj

Regionální informační centrum Keltské oppidum Závist

Regionální informační centrum v Dolních Břežanech představuje místní, mimořádně bohatou historii osídlení od pravěku po dnešek. K zásadním objevům vedl výzkum archeologů a jejich významné objevy na kopci Hradiště v oblasti Závisti a Šancí.
Dolní Břežany, Středočeský kraj

Pomník Vítězslava Hálka v Břežanském údolí

Památník vznikl roku 1876 v Břežanském údolí a má tvar kamenného jehlanu. Hálek sem jezdil na dovolenou a do okolí rád chodil na procházky. Architektem pomníku je B. Spudil z Čáslavi, kameníkem O. Sandter a bronzový medailon vytvořil Josef Václav Myslbek.
Dolní Břežany, Středočeský kraj

Ubytování a restaurace v obci Dolní Břežany

Camping Oase Praha

Camping leží na jižním okraji Prahy, mezi obcemi Zatníky a Libeň. Kemp nabízí ubytování ve stanech, karavanech i v budově. Je vhodný pro rodiny s dětmi, sportovce, turisty, cyklisty a další milovníky kempování.
Dolní Břežany, Středočeský kraj

Olivův pivovar – pivní lázně a masáže

Pivní lázeň má pro naše tělo blahodárné účinky, neboť pivní kvasnice a látky obsažené v pivu předávají pokožce celou řadu vitamínů B a minerálů. Prohříváním pokožky dochází také k uvolňování kožních pórů, kterými se i při mírném pocení odplavují škodliviny z těla.
Dolní Břežany, Středočeský kraj

Hotel Chateau Clara Futura – zámek v Dolních Břežanech

Zámek, který patří pražskému arcibiskupství je zrekonstruuvaný na hotel. Zámecký komplex je kombinací historie a moderny. Zámecký hotel není otevřen pro širokou veřejnost.
Dolní Břežany, Středočeský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Posázaví


Z Prahy všemi směry: oppidum Závist, rozhledna, Keltové a Dolní Břežany

Baví vás krátké výlety do přírody, historie a Keltové? Vraťte se s Kudy z nudy v čase o dva tisíce let zpět, kdy žili na našem území. Příjemná procházka za Prahu povede na největší keltské oppidum na Závisti nad Zbraslaví a do Keltského parku v Dolních Břežanech.
Výlet na největší keltské oppidum Závist, Výpravy za kuriozitami

Cyklovýlet na Zbraslav a do Davle za Vladislavem Vančurou

Markéta Lazarová, Rozmarné léto, Konec starých časů, Útěk do Budína a Kubula a Kuba Kubikula, to je pětice nejznámějších próz spisovatele Vladislava Vančury. V červnu si připomínáme 125 let od jeho narození. Pojďte s portálem Kudy z nudy pátrat kde žil a která místa na něj zapůsobila.

Po stopách šlechtických rodů: příběh manželství následníka trůnu Ferdinanda d’Este a Žofie Chotkové

Kdyby se jediný syn císaře Františka Josefa I. nezastřelil v Mayerlingu, nejspíš by František Ferdinand d’Este prožil běžný život váženého šlechtice. Jenže výstřel z roku 1889, který sprovodil ze světa korunního prince Rudolfa, přenesl nástupnictví na rodinu mladšího bratra vládnoucího císaře.

S dětmi na hrad Český Šternberk

Romantický hrad Český Šternberk, obklopený lesy a loukami, se již déle než 760 let majestátně tyčí na skále nad řekou Sázavou. Při jeho návštěvě se ve fantazii lehce přenesete do časů rytířů, králů, princů a princezen. Přijeďte si vychutnat jeho pohádkovou atmosféru s dětmi a zažijete víkend plný dobrodružství.