Evangelický kostel typu baziliky byl vystavěný v letech 1926–1927. Sloužil nejprve německým luteránům, po druhé světové válce ho převzala Českobratrská církev evangelická.
Po rozdělení města Těšína v roce 1920 mezi Polsko a Československo evangelíci na české straně města přišli o svůj mateřský kostel na Wyższej Bramie (Cieszyn). Pro potřeby německy hovořícího obyvatelstva, které v roce 1926 prohlásilo svoji příslušnost k Německé evangelické církvi, byl v roce 1927 podle projektu Józefa Kozła a Wilhelma Schöna postaven na náměstí Dr. Martina Luthera
nový evangelický kostel.
Jedná se o velkou budovu (typ bazilika) se širokou lodí a průčelím, s masívní věží, se zvonicí uprostřed a dvěma nižšími věžemi po stranách. Před vstupem je
předsazený trojosý portikus nesený arkádami s klikatkovým dekorem. Loď je krytá klenbou s kontrastním, černohnědým dekorem, který tvoří falešné kasetování.
Na stavbu kostela bylo
použito cca 300 000 cihel. Jednopodlažní farnost v roce 1931 postavil Robert Lewak na základě plánů architekta Karla Schöna z Vídně. V roce 1934 byly zprovozněny věžní hodiny.
Po druhé světové válce kostel převzal československý stát, jelikož německá komunita musela město opustit. Uživatelem se stala Českobratrská církev evangelická.
Poznejte historii a unikátní architekturu evangelického kostela Na Rozvoji v Českém Těšíně, postaveného v letech 1926-1927.
Evangelický kostel byl postaven v letech 1926-1927.
Původně byl kostel určen pro německé luterány.
Po druhé světové válce přešel kostel pod správu Českobratrské církve evangelické.
Kostel je postaven v architektonickém stylu baziliky.
Interiér kostela je zdoben černohnědým dekorem s falešným kasetováním.
Při stavbě kostela bylo použito přibližně 300 000 cihel.
V roce 1931 byla postavena jednopodlažní farnost podle plánů architekta Karla Schöna.
Věžní hodiny byly zprovozněny v roce 1934.
Fasáda kostela obsahuje širokou loď, masívní věž a předsazený trojosý portikus nesený arkádami.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.