Muzeum Těšínska sídlí v Českém Těšíně a v regionu české části Těšínského Slezska provozuje celkem 5 poboček. Pobočka na Hlavní ulici v Českém Těšíně prošla rozsáhlou rekonstrukcí a nabízí mimo jiné novou expozici Příběh Těšínského Slezska.
Nová prezentace muzejních sbírek a výstav, která se otevřela v červnu 2020, je
interaktivní, kreativní a využívá moderní média i informační technologie. V multimediální expozici se seznámíte s přírodními poměry, s počátky dolování uhlí, etnografickými, uměleckými a jinými sbírkami nebo
rodem Piastovců až po první republiku. Expozice je doplněna řadou
projekcí, dotykovými monitory a interaktivními prvky. Celý objekt muzea je bezbariérový.
Příběh Těšínského Slezska
Stálá muzejní expozice představuje ve čtyřech podlažích na několika stovkách metrů čtverečních
vývoj Těšínského Slezska od prehistorie až po nedávnou minulost. Nabízí pohled do života místních lidí v minulosti, na počátky dolování uhlí i na překotný rozvoj průmyslu, který na přelomu 19. a 20. století k nepoznání změnil tuto dříve poklidnou podhorskou krajinu. Na své si tedy přijdou i zájemci o poznání přírody.
Jedním z nejhodnotnějších a nejvzácnějších vystavených exponátů je originál takzvané
těrlické madony. Tento výjimečný gotický
obraz z přelomu 15. a 16. století byl objeven pouhou náhodou. Skrýval se totiž pod několika vrstvami jiných maleb, což se odhalilo při restaurování původního barokního díla z kostela svatého Vavřince v Těrlicku-Kostelci.
Muzejní dvůr nově nabízí
miniamfiteátr a lapidárium s kamennými artefakty.
Z historie muzea
Muzeum Těšínska bylo založeno po II. světové válce v roce 1948 v
Českém Těšíně, avšak jeho činnost navazuje na mnohem starší
muzejní tradice. Ty sahají až do roku 1802, kdy bylo v někdejším Těšíně otevřeno
nejstarší muzeum na Moravě a ve Slezsku. Muzeum Těšínska dnes s Muzeem Těšínského Slezska v Těšíně (Muzeum Śląska Cieszyńskiego, Cieszyn) čile spolupracuje na mezinárodních vědeckých projektech a publikacích. Stejně plodné
partnerství udržuje také se dvěma slovenskými institucemi – Kysuckým muzeem v Čadci a s Oravským muzeem Pavla Országha Hviezdoslava v Dolním Kubíně a mnoha dalšími.
Pobočky muzea
Muzeum Těšínska
Instituce byla oceněna v
Národní soutěži muzeí Gloria musaealis:
2020 – II. místo v kategorii Muzejní počin roku 2020 – za projekt „Rekonstrukce výstavní budovy muzea a nová expozice Příběh Těšínského Slezska“