ÚvodCo chcete dělat?KulturaEvangelický kostel s farou v Kraslicích
Kultura

Evangelický kostel s farou v Kraslicích

Evangelický kostel s farou v Kraslicích, dílo významného německého architekta a teoretika architektury první poloviny 20. století Otto Bartninga, prohlásilo ministerstvo kultury nově kulturní památkou.
Modernisticky pojatá sakrální stavba s minimem dekorativních prvků stojící na vyvýšeném místě na okraji Kraslic je významnou dominantou města. Bartning ve svém návrhu propojil kostel a faru v jeden objekt, což bylo na svou dobu velmi pokrokové a také ekonomicky výhodné řešení.

Kostel tvoří podélná loď s předsazenou předsíní, k níž je zleva přistavěna 25 metrů vysoká hranolová zvonice zakončená otevřeným ochozem, jenž v minulosti sloužil jako vyhlídka. Z původních tří zvonů věnovaných evangelickým sborem z Klingenthalu se dochoval pouze zvon z roku 1839. Dva zvony byly 2. června 1917 zabaveny armádou. Dochovaný zvon byl odlit v Auerbachu k 300. výročí německé reformace. V nejvyšším patře věže byl dříve umístěn hodinový stroj, který byl však v 50. letech z důvodu oprav odvezen a do kostela se již nikdy nevrátil. Od severozápadu na kostel navazuje příčně umístěná budova fary. Celá stavba je omítnuta hrubou cementovou omítkou a kromě orámování oken je prostá jakéhokoliv dekoru.

Interiér kostela je strohý. Dřevěnou kruchtu s varhanami v jižní části lodi zdobí pouze znaky Švýcarska a německého evangelického Spolku Gustava Adolfa, který na stavbu přispěl značnou částkou peněz a zprostředkoval i architekta Bartninga. Protilehlou oltářní stěnu kostela v minulosti zdobila freska od kraslického malíře Franze Grusse (1891–1979), zobrazující po stranách latinského kříže apoštoly Pavla, Petra a Jana, a reformátory Martina Luthera, Philippa Melanchtona a Ulricha von Hutten. Freska byla vytvořena roku 1937 k oslavám 25. výročí postavení kostela, po roce 1945 však byla zamalována. Vysoká obdélná okna v obou podélných stěnách lodi zdobí původní vitráže se jmény a znaky donátorů stavby od Josefa Leichta z Kraslic a Richarda Schleina z Hrádku nad Nisou. Výzdoba jednoho okna je rovněž věnována švýcarskému faráři Gottlobu Wilhelmu Zimmerlimu, který od roku 1909 působil jako vikář v Kraslicích a zasloužil se o vznik kostela a fary. Pod okny se ve zdi nachází zajímavý detail – plechové nádoby na sběr kondenzované vody, která do nich stéká pomocí žlábků. Pod kostelními lavicemi se v konstrukci podesty nachází ústřední topení.

Samostatná evangelicko-luterská obec byla v Kraslicích znovuzaložena v roce 1899. V roce 1911, kdy 9. července byl položen základní kámen stavby, čítala kraslická kazatelská stanice již 600 duší. Nový kostel byl vysvěcen 7. července 1912. Jeho výstavba byla financována ze sbírky, na niž příspěvky poslala kromě Spolku Gustava Adolfa také řada německých měst, spolky ze Švýcarska a řada dalších sponzorů.

Architekt Otto Bartning (1883–1959) patří k nejvýznamnějším německým architektům a teoretikům architektury první poloviny 20. století se zaměřením především na evangelické sakrální stavby. Společně s Waltrem Gropiem stál u zrodu Bauhausu, jedné z nejvýznamnějších škol umění, designu a architektury moderní doby. Proslul především svými funkcionalistickými evangelickými kostely, jako je např. kostel Vzkříšení Krista v Essenu (1929–1930) či Gustav-Adolf-Kirche v Berlíně-Charlottenburgu (1932–1934). Jeho kostely v Německu jsou chráněny jako architektonický celek. V českých zemích působil pouze před první světovou válkou, v počátečním období své tvorby. Vedle kraslického kostela postavil v Čechách evangelické kostely v Kořenově-Tesařově (1909), v Novém Městě pod Smrkem (1911–1912), v Mokřinách u Aše (1912–1914) či již neexistující Lutherův dům ve Smržovce (1910). Rovněž pracoval na návrhu evangelického kostela v Hradci Králové (1911–1912), jehož finální podoba od architekta Oldřicha Lisky je výrazně ovlivněna Bartingovými dřívějšími návrhy.

Kraslický kostel slouží Farnímu sboru českobratrské církve evangelické v Sokolově.

Provozovatel

ÚOP v Lokti

Horní 1300
Evangelický kostel
358 01 Kraslice
Email:
molkova.adriana@n...
WWW:
https://www.npu.c...
GPS:
50,330470 12,509967
 
Region:
Karlovarský kraj
Oblast:
Krušné hory
Město:
Kraslice
Tipy na výlet:
Kraslice a okolí
 

Časová náročnost

1,5 hodiny

 
 

Dětský duatlon a Bublavsky čtvrtmaraton

Dětský duatlon závod pro děti ve věku 5-16 let, spojení disciplín běh a horská cyklistika Bublavský čtvrtmaraton jecrossový běh pro juniory a dospělé v malebném prostředí Krušných hor.
Kraslice, Karlovarský kraj

Rotavské pahorky

Osmý ročník běžeckého a turistického závodu na 10 km pro širokou veřejnost se uskuteční v Rotavě 14. září 2024.
Rotava, Karlovarský kraj

Nejdecký dětský terénní triatlon

Nejdecký dětský terénní triatlon se skládá z překážkového běhu, jízdy na kole a závěrečného běhu.
Nejdek, Karlovarský kraj

Oslavy Hornického dne ve Vintířově

Srdečně vás zveme na oslavy Hornického dne, jedná se již o tradiční akci v naší obci. Tentokrát se můžete těšit na hudební vystoupení skupin The Apples a Horova Osma.
Vintířov, Karlovarský kraj

Osudy Romů za druhé světové války v Sokolově

V Městské knihovně Sokolov se v pondělí 2. září 2024 od 17 hod. uskuteční slavnostní vernisáž výstavy portrétních fotografií "Osudy Romů za druhé světové války". Portréty nafotila fotografka Jana Stachová a výstavu je možné zdarma zhlédnout až do 30. září 2024.
Sokolov, Karlovarský kraj

Jízdy důlním vláčkem Kateřina v rezervaci Soos

Národní přírodní rezervace Soos láká návštěvníky k jízdě důlním vláčkem. Svezte se úzkorozchodnou dráhou Kateřina a pokochejte se unikátní přírodními úkazy kolem sebe.
Skalná, Karlovarský kraj

Jízdy důlním vláčkem Kateřina v rezervaci Soos

Národní přírodní rezervace Soos láká návštěvníky k jízdě důlním vláčkem. Svezte se úzkorozchodnou dráhou Kateřina a pokochejte se unikátní přírodními úkazy kolem sebe.
Skalná, Karlovarský kraj

Svatomartinské slavnosti na hradě Loket 2024

Na slavnostech si přijde každý návštěvník na své. Je připravena dětská stezka hradem, jarmark, kulturní zážitek a hlavně bohaté svatomartinské menu.
Loket, Karlovarský kraj

Novorománská bazilika Božího Těla v Kraslicích

Původně na tomto místě stál farní kostel vystavěný roku 1619 bratry von Schönburg, což byli tehdejší krasličtí páni.
Kraslice, Karlovarský kraj

Dotzauerův park v Kraslicích

Park se nachází v centru města hned vedle kostela. Připomíná nejvýznamnějšího kraslického rodáka Richarda Jacoba rytíře von Dotzauera.
Kraslice, Karlovarský kraj

Historický hrázděný domek v Kraslicích

Jedná se o jeden z nejstarších domů ve městě Kraslice. Charakteristický příklad předměstského obytného domu v Podkrušnohoří. V současné době prochází náročnou rekonstrukcí.
Kraslice, Karlovarský kraj

Krušnohorská magistrála

Krásnou přírodou mezi lesy a loukami vede přes celé Krušné hory cyklistická a běžecká Krušnohorská magistrála. Celková délka trasy je 242 km a v celém jejím průběhu se na ní napojuje řada stezek a značených turistických cest pro pěší, cyklisty i milovníky bílé stopy.
Kraslice, Karlovarský kraj

Muzeum Kraslické dráhy

Expozice, umístěná ve dvou místnostech bývalé nádražní restaurace v Kraslicích, je věnována historii i současnosti Kraslické dráhy. Na své si tu přijdou jak děti, tak dospělí.
Kraslice, Karlovarský kraj

Výroba foukacích harmonik v Kralicích – světový unikát

Kraslice a sousední Klingenthal, začaly jako první na světě s hromadnou výrobou foukacích harmonik.
Kraslice, Karlovarský kraj

Vyhlídka Josefa II. v Kraslicích

Nad městem Kraslice se nachází vyhlídka s obnoveným kovovým altánem. Z místa je pěkný výhled na údolí řeky Svatavy a část města Kraslice.
Kraslice, Karlovarský kraj

Zřícenina hradu Hausberg u Kraslic

Dnes už jenom nepatrné pozůstatky hradu Hausberg (Greslein) najdete na vrchu Hradiště u západočeského města Kraslice. Hrad nad říčkou Svatavou je poprvé doložen k roku 1272 jako královské léno. Dnes po něm zbyly jen terénní stopy, příkopy a valy.
Kraslice, Karlovarský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Pivovar Krušnohor Kraslice

V okrajové části města Kraslice, konkrétně v Tisové, stojí rodinný pivovar, jehož originální název Krušnohor prozrazuje, jaké vlastnosti lze od nového chmelového nápoje očekávat a pro koho je určený.
Kraslice, Karlovarský kraj

Poštovna Rolava

Velmi příjemný hostinec najdou poutníci a cyklisté uprostřed krušnohorských lesů.
Přebuz, Karlovarský kraj

Penzion Golf Luby

Rodinný penzion v klidné oblasti bez civilizačního ruchu v Krušných horách nabízí příjemné ubytování v moderně vybavených pokojích hotelového typu.
Luby, Karlovarský kraj

Kiosek Celnice u Jelení v Krušných horách

Na pěším hraničním přechodu Jelení/Wildenthal se můžete občerstvit v mobilním kiosku „Na Celnici“. Čepuje se zde regionální pivo Krušnohor, z občerstvení vám dodá sílu grilovaná klobáska, hermelín nebo párky. Nechybí ani výběr teplých či studených nápojů.
Nové Hamry, Karlovarský kraj

Hotel u Špejcharu

Hotel u Špejcharu nabízí kapacitu 65 lůžek, primárně dvoulůžkové pokoje s možností přistýlky a apartmány s kapacitou 4 až 6 osob, vyhlídku z pokojů na louky s pasoucím se dobytkem. Pro rodiny s dětmi je zde možnost ubytování v apartmánech s přistýlkou nebo dětskou postýlkou.
Nový Kostel, Karlovarský kraj

Krušnohorské útulny – přístřešky proti nepřízni počasí

V Krušných horách naleznou turisté mnoho přístřešků a odpočinkových míst, které je ochrání před nepříznivým počasím. Jedná se například o herberky, turistické přístřešky, bivaky, útulny a další místa vhodná k noclehu například ve stanu. Přehledu těchto míst se věnuje speciální web.
Nejdek, Karlovarský kraj

Hotel Ochsendorf – ubytování v Horní Blatné

Rodinný hotel Ochsendorf, umístěný v malebné části Krušných Hor v horské obci Horní Blatná, 25 km od známého českého lázeňského města Karlovy Vary. Komfortní ubytování v moderně zařízených pokojích rozdílných kategorií. Zimní i letní aktivní nebo odpočinková dovolená pro páry i rodiče s dětmi.
Horní Blatná, Karlovarský kraj

Pivnice Koruna 1822

Pivnice Koruna 1822 v Sokolově má dlouhou historii.
Sokolov, Karlovarský kraj