Areál bývalého pivovaru, byl vybudován v letech 1885 – 1895 a nachází se v centru Hořic.
Jedná se o stavebně technicky ucelený souboru průmyslových staveb ze vzorně opracovaného pískovce z lomu u sv. Josefa v Hořicích.
Je kulturním dědictvím, které je dokladem a svědectvím o technické zručnosti a řemeslné dovednosti našich předků a dokladem industriálního a společenského rozvoje města. Stavebně-technické, architektonické, estetické a řemeslné kvality budov tvoří společně celek s vysokou památkovou a vypovídací hodnotou
Tento unikátní architektonický skvost náleží k nejstarším a nejkrásnějším ve městě a je od roku 2002 na seznamu kulturních památek ČR.
.
Do současné doby se zachoval ucelený soubor budov, dláždění dvora a původního oplocení v téměř nezměněné podobě od roku 1896.
Původní výroba piva definitivně skončila v roce 1976, kdy pivovar změnil funkci na sodovkárnu.
Zkrachovalý a chátrající objekt probouzí k životu soukromý vlastník od roku 2003. Dnes je památka z nemalé části zpřístupněna veřejnosti. Pobýt můžete na nádvoří, své služby zde v restauraci a v baru nabízejí podnikatelské subjekty. Důležitou etapou znovuzrození areálu se stal rok 2017, kdy k nám výrobu hořického piva vrátil Pivovar JungBerg.
Poznejte Expivovar Hořice, kulturní památku s bohatou historií pivovarnictví, uměním a průmyslovým dědictvím v srdci města.
Expivovar Hořice byl postaven v letech 1885 - 1895.
Budovy jsou vyrobeny z pískovce z lomu u sv. Josefa v Hořicích.
Původní výroba piva ve expivovaru skončila v roce 1976.
Po ukončení výroby piva objekt sloužil jako sodovkárna.
Byl prohlášen za kulturní památku ČR v roce 2002.
V roce 2003 začal soukromý vlastník s renovací a oživením celého objektu.
Návštěvníci mohou využít služby restaurace a baru v areálu.
V roce 2017 došlo k obnově výroby hořického piva pomocí Pivovaru JungBerg.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.