Gurmánská turistika

Minipivovar Miletín

Nevelké východočeské městečko Miletín se může chlubit nejen slavným rodákem, K. J. Erbenem, ale také pivovarnickou tradicí, jejíž historie sahá hluboko do minulosti. Vždyť jedním z vlastníků tehdejšího šlechtického pivovaru byl dokonce sám slavný Albrecht z Valdštejna.
V minipivovaru který fugnuje od roku 1997 se vyrábí piva Pytlák 12° a Chmelka 10°, ale také tmavý ležák Tmavá 13°, polotmavé Milota 11° a ochucené pivo Jahodová kočka 13° anebo tmavý ležák Třešeň 13°. Ovocná piva se vaří pouze v sezóně. Všechna piva jsou vyráběna z českého sladu, chmele, kvasnic a miletínské vody. K výrobě piva jsou použity pouze tradiční postupy.

V současné době je v sortimentu pivovaru několik piv, včetně již zmíněné Chmelky. Při její výrobě se používají jen suroviny v nejvyšší kvalitě, tato výčepní desítka je silně chmelená a má správný říz. Prémiová dvanáctka Pytlák, vychází z praxe sládků 60. – 70. let ve spojení s kvalitním českým polabským sladem představuje pivo, na kterém si skutečně pochutnáte. Překvapením jsou piva s příchutí – Jahodová kočka se vyrábí výhradně v době sklizně jahod, Třešeň pak v době sklizně třešní. Výborné je i zdejší tmavé pivo Tmavá 13°, jehož duši tvoří kvalitní slady a upravený chmel. Výrobní postupy u tohoto piva se přibližují dobám 1866. Všechna piva v Miletíně jsou vařena pod dohledem profesionálů a s láskou.

V letní sezóně si můžete zdejší piva vychutnat na Pivovarské zahrádce a dát si k nim i něco dobrého k snědku. Děti si zatím mohou pohrát na pískovišti a užít si na klouzačce. V Pivovarské zahrádce vzniklo centrum společenského života, vyhledávané nejen kvůli miletínskému pivu, ale často i pro kvalitní kulturní vyžití. Na minipódiu se již vystřídaly desítky umělců, nechyběla ani známá jména jako Ivan Mládek nebo Marek Ztracený. Naživo se zde hraje hudba všech žánrů, nechybí jazz, rock ani taneční hudba swingových orchestrů. Můžete tu vidět pantomimu, stand-up comedy i autorské divadlo domácího souboru.
 

Z historie pivovaru:

Pivovar v Miletíně vznikl nejpozději ve 14. století na statku řádu německých rytířů. První písemná zpráva o vaření piva je pak z roku 1410 – tehdy řád německých rytířů prodal miletínský statek Beneši z Choustníka. Významné přestavby se pivovar dočkal v roce 1706, tehdy dostal podobu známou z nejstarších fotografií. Z té doby také pocházela kamenná nádrž na vodu o obsahu 55 hektolitrů – takový byl tedy limit jedné várky. Pivovar byl provozován ve vrchnostenské režii, zásoboval takřka výhradně miletínské hospody. Tak tomu bylo až do poloviny 19. století, poté již v konkurenčním prostředí význam miletínského pivovaru upadal. Majitelem velkostatku byl většinou pronajímán, výroba v zastaralém provozu se pozvolna omezovala a výstav piva klesal. V roce 1894 se přestalo vařit docela.

V roce 1994 zde vznikl nový minipivovar a na pivovarskou tradici navázal zkušený sládek Svatopluk Ďupal. Začátkem roku 1997 zde byla uvařena první várka výčepního piva Chmelka. Klasické a tradiční postupy při výrobě zdejšího piva mu zajistily v roce 2008 ocenění Pivní Pečetí GP Tábor. V únoru roku 2020 převzala provoz pivovaru parta kolem Pivovarské zahrádky, založila firmu Pivovar Miletín s.r.o. a pokračuje v tom co započal v roce 1997 sládek Svatopluk Ďupal

Provozovatel

Minipivovar Miletín

náměstí K. J. Erbena 98
507 71 Miletín
Tel.:
+420 777 049 333
Email:
pivovar.miletin@s...
WWW:
www.pivovarmileti...
GPS:
50,404093 15,681211
 
 

Cena

Cena: zdarma

 

Časová náročnost

2,0 hodiny

 
 

Aktuality

The Legends Rock Fest 2024

Třetí červencový víkend má již své pevné místo v prázdninových plánech rockových fanoušků z celé republiky. Právě tehdy se v Hořicích pravidelně koná The Legends Rockfest – festival, který si za více než deset let existence vybudoval dobré jméno a letos získá ještě větší lesk.
Hořice, Královéhradecký kraj

Halina Pawlowská – Manuál zralé ženy

Jedinečná talk-show Haliny Pawlowské. Halina Pawlowská je spisovatelka a scénáristka, ale i výborná vypravěčka. Její zájezdové pořady jsou nabité humorem a nebrání se ani diskuzím s přítomným publikem. Její pořady mají výborný divácký ohlas.
Hořice, Kraj Vysočina

10. Mezinárodní festival krásných umění – Kosmos

Mezinárodní festival krásných umění se do hořické Galerie plastik vrací už po desáté! Tentokrát jsme ho pojali trochu jinak: bude se jednat o internacionální přehlídku umění, které reflektuje téma vskutku mezinárodní – kosmos.
Hořice, Kraj Vysočina

Komentovaná prohlídka soch Mořice Černila z ohradní zdi

Pojďte poznat sochy Mořice Černila z ohradní zdi hořické SUPŠ sochařské a kamenické při prohlídce s Viktorem Svobodou!
Hořice, Královéhradecký kraj

Za Smetanou nejen do sadů – komentovaná vycházka

25. 7. 17.00 komentovaná vycházka „Za Smetanou nejen do sadů“ po hořických stopách Bedřicha Smetany (začátek před radnicí).
Hořice, Královéhradecký kraj

Stehem, tahem – Dívčí průmyslová škola Vesna v Hořicích

Ve Štorchově síni muzea můžete v průběhu léta navštívit výstavu Stehem, tahem, která představuje hořickou dívčí školu Vesnu. Tu bude několikrát v průběhu léta možné poznávat i s komentářem!
Hořice, Královéhradecký kraj

Stehem, tahem – Dívčí průmyslová škola Vesna v Hořicích

Ve Štorchově síni muzea můžete v průběhu léta navštívit výstavu Stehem, tahem, která představuje hořickou dívčí školu Vesnu. Tu bude několikrát v průběhu léta možné poznávat i s komentářem!
Hořice, Královéhradecký kraj

Stehem, tahem – Dívčí průmyslová škola Vesna v Hořicích

Výstava připomíná Dívčí průmyslovou školu Vesnu, která vznikla v Hořicích na počátku 20. století. Setkáte se zde nejen se školními pracemi žákyň školy, s řadou archivních materiálů, ale také například s rozsáhlou folklorní sbírkou, kterou škola dlouhodobě budovala.
Hořice, Královéhradecký kraj

Naučná stezka Karla Jaromíra Erbena v Miletíně

Naučná stezka K. J. Erbena je okruh vedoucí městečkem Miletín a jeho okolím. Byla vybudována s cílem seznámit návštěvníky Miletína s životem a dílem významného spisovatele. Stezka se skládá ze dvou samostatných okruhů – jeden měří 5 km, druhý 14 kilometrů.
Miletín, Královéhradecký kraj

Pomník K. J. Erbena v Miletíně na Jíčínsku

Pomník nejslavnějšího miletínského rodáka Karla Jaromíra Erbena se nachází na náměstí v obci Miletín poblíž Hořic. Karel Jaromír Erben se v Miletíně narodil 7. listopadu 1811.
Miletín, Královéhradecký kraj

Zámek Miletín – muzeum českého amatérského divadla

Divadelní muzeální expozice připomínající ochotnické divadlo nabízí unikátní sbírku malovaných opon, pokladničku do které se sbíralo na stavbu Jiráskova divadla v Hronově i možnost vstoupit na jeviště.
Miletín, Královéhradecký kraj

Erbenův rodný domek v Miletíně

V Miletíně najdete rodný domek Karla Jaromíra Erbena, který zde čerpal náměty pro básnickou sbírku Kytici. Expozice přibližuje Erbenův život i dílo a připomíná tvář a atmosféru Miletína v dobách básníkova dětství. Pamětní deska na domě nese nápis „Zde se narodil Karel Jar. Erben L.P. 1811“.
Miletín, Královéhradecký kraj

Cesta Karla Jaromíra Erbena

Turistická značená trasa 0427 je červeně značená trasa Klubu českých turistů určená pro pěší turistiku vedená v Podkrkonoší v Královéhradeckém kraji. Je dlouhá 35 km. Nese jméno Karla Jaromíra Erbena, rodáka z místního kraje.
Miletín, Královéhradecký kraj

Hořické trubičky – cukrovinky s více než dvousetletou historií v Miletíně

Město Hořice je známé především výrobou hořických trubiček. Tradiční ruční výroba v Hořicích byla obnovena po roce 1990 a roku 1999 zahájením výroby firmy Pravé hořické trubičky, s.r.o.
Miletín, Královéhradecký kraj

Včelí leháro

Včelín prošpikovaný medem a včelami. Vyzkoušejte na vlastní kůži blahodárné účinky včelího spaní, podívejte se na práci včel nebo ochutnejte něco od našich kámošek.
Dvůr Králové nad Labem, Královéhradecký kraj

Koupaliště a sluneční lázně Dachova u Hořic

Stylové koupaliště s dřevěnými kabinkami na převlékání a dnem z pískovcových kvádrů o rozloze 8 000 m² se nachází na severních svazích Hořického chlumu nedaleko obce Dachovy.
Hořice, Královéhradecký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace Sousedský dům Miletín

Restaurace Sousedský dům v Miletíně zve na obědy, večeře, posezení s přáteli či firemní jednání. Zajišťuje též svatby, promoce, křtiny či jiné slavnostní akce pro vás a vaše blízké.
Miletín, Královéhradecký kraj

Miletínské modlitbičky – perníková pochoutka z Miletína

Řekne-li se jméno Miletín, většině lidí se vybaví rodiště autora Kytice Karla Jaromíra Erbena. Ale již druhým charakteristickým rysem Miletína jsou Erbenovy Miletínské modlitbičky, které zviditelňují toto městečko v kraji pod Zvičinou již od 19. století.
Miletín, Královéhradecký kraj

Skautská základna Miletín

Skautská základna se nachází v malebném městečku Miletín v Královéhradeckém kraji.
Miletín, Královéhradecký kraj

Autokemping Na Vyhlídce v Miletíně

Na okraji města Miletín, při silnici na trase mezi Hořicemi a Dvorem Králové nad Labem, se nachází autokemp Na Vyhlídce.
Miletín, Královéhradecký kraj

Penzion Na Bystřici Miletín

V Miletíně, v blízkosti Hořic v Podkrkonoší, Lázní Bělohrad a Dvora Králové n/L., se nachází Penzion Na Bystřici s možností ubytování a stravování ve vlastní restauraci.
Miletín, Královéhradecký kraj

Farma pod Zvičinou

Prodej kozích sýrů a mléka na naší rodinné farmě. Sýry i mléko jsou od samého počátku prvovýroby náš produkt. O čerstvosti a kvalitě mléčných produktů z naší rodinné farmy se můžete přesvědčit sami, přijďte ochutnat. Podporujte i vy potraviny z našich českých regionů.
Úhlejov, Královéhradecký kraj

Chata Šedivka

Chata Šedivka – ideální místo pro odpočinek a relaxaci v náručí přírody. Tato útulná chata se nachází v klidném prostředí, obklopená lesy, kde můžete uniknout každodennímu shonu.
Trotina, Královéhradecký kraj

Kemp Alegro

Areál Kempu Alegro je umístěn na okraji rekreační oblasti města Hořice. Nabízí příjemné a klidné prostředí a širokou škálu atrakcí hlavně pro děti.
Hořice, Královéhradecký kraj