ÚvodCo chcete dělat?PřírodaKounovské kamenné řady
Příroda

Kounovské kamenné řady

Kounovské kamenné řady, kterým se říká nejzáhadnější místo Česka, tvoří až stovky metrů dlouhé řady balvanů na vrchu Rovina, o kterých se už sedm desetiletí vedou spory.
Jsou to pravěké megality nebo novodobé meze? K rozuzlení této otázky by mohla přispět také nově zřízená expozice, která se nachází v domě U Tří lip přímo v obci Kounov. Expozice shrnuje dosavadní výsledky bádání o kounovských řadách, naleznete zde řadu vzácných dokumentů, včetně prvního publikovaného článku o řadách z roku 1934, nejstarší známé fotografie řad z roku 1936 nebo nákresy řad z jejich archeologického průzkumu v sedmdesátých letech 20. století. V expozici se dozvíte i řadu zajímavostí o poutní kapli svatého Vojtěcha a o samotné obci Kounov, kterou vedle záhadných řad na vrchu Rovina proslavily například i zkameněliny prvohorní fauny.

Řady ukryté v lese jsou obrovské – byly rozprostřené na ploše několika hektarů a podle jeho odhadu je tvořilo několik tisíc kamenů, některé tak mohutné, že si nikdo nedokázal představit sílu, která by s nimi dokázala pohnout. Celkem obsahují zhruba 2000 křemencových kamenů, nejčastěji o průměru 80 cm. Řady se táhnou v délce až několik set metrů a co je nejpodivnější – v nepravidelných rozestupech běží vedle sebe téměř rovnoběžně a téměř přesně ve směru od severu k jihu.

Byly záhadné kounovské řady pravěkým chrámem k uctívání slunce, pohanským kalendářem, anebo se jedná o prostý, přesto unikátní systém polních mezí, který svou podobou nemá obdoby? Přes úsilí několika generací badatelů odolává záhada kounovských kamenných řad rozluštění.

Kounovské kamenné řady jsou také tématem vycházek s průvodcem, které pořádá Roman Hartl ze Svazku měst a obcí Rakovnicka. Parkoviště před domem U Tří lip je výchozím místem k prohlídce řad. Ke kamenným řadám, vzdáleným od Kounova cca dva kilometry, vás odtud dovede značená turistická trasa.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.

Aktuality

Lokomotivou Ušatá za UNESCO do Žatce

V sobotu 5. dubna 2025 se uskuteční první letošní jízda vlaku Národního technického muzea v čele s parní lokomotivou 464.102 „Ušatá" z roku 1940. Vlak pojede z Ústí nad Labem do Žatce a zpět.
Žatec, Ústecký kraj

Koncert Ročovského pěveckého sboru

Koncert ke Dni matek.
Řevničov, Středočeský kraj

Noc kostelů v kostele sv. Petra a Pavla v Řevničově

V kostele sv. Petra a Pavla v Řevničově proběhne o Noci kostelů koncert Folklórního souboru Borůvky. Lidová muzika složená z devíti nadšených muzikantů, která hraje sobě i svým příznivcům pro radost.
Řevničov, Středočeský kraj

Staročeské Máje v Řevničově

Na sobotu 24.5.2025 se připravuje další ročník Staročeských Májů. Začátek je do 13.00 hodin v Benešově ulici.
Řevničov, Středočeský kraj

Předání zřizovací listiny obce Řevničov

Historická část oslav výročí založení obce.
Řevničov, Středočeský kraj

Čarodějnice na Mayrovce 2025

Poslední dubnový veřer 30. 4. 2025 se na Mayrovce můžete těšit na každoroční pálení čarodějnic, spojené s koncertem skupiny Ikaros.
Vinařice, Středočeský kraj

Metropolitní léto hereckých osobností 2025

22. ročník Metropolitního léta hereckých osobností proběhne od 7. června do 31. srpna 2025 v Praze na Letní scéně Vyšehrad, Letní scéně Výstaviště Holešovice a v divadle Studio DVA. A mimo Prahu také tradičně na Letní scéně Tvrz Divice a Letní scéně Vítězná.
Louny, Ústecký kraj

Legiovlak 2025

Již pojedenácté vyráží Legiovlak na cestu po českých a moravských železnicích. Unikátní legionářské muzeum na kolejích zastaví na 34 nádražích v období od 1. 4. do 31. 11. 2025.
Lužná, Středočeský kraj

Stezka po Menhirech pod Špičákem u Kounova

Nedaleko Kounova, který proslul kamenými řadami, se můžete pod vrchem Špičák projít mezi novodobými menhiry. Lese vedle nich vede pěkně značená naučná stezka. Menhiry pod Špičákem vybudovala a romanticky pojmenovala parta nadšenců.
Domoušice, Ústecký kraj

Zřícenina hradu Pravda u Pnětluk

Romantickou zříceninu hradu Pravda z bílé opuky najdete 16 km jižně od Loun poblíž vesnic Pnětluky a Domoušice. Archeologické jeho vznik datují nejpozději do první poloviny 14. století. V písemných pramenech se poprvé připomíná k roku 1523.
Pnětluky, Ústecký kraj

Hrnčírna Mutějovice – za historií české keramiky pálené dřevem ke Džbánu

Hrnčírna Jiřího a Daniely Duchkových v Mutějovicích nejen keramiku vyrábí, ale má i svou expozici keramiky vyrobené v Čechách tradičním způsobem ve dřevěných pecích.
Mutějovice, Středočeský kraj

Přírodní park Džbán na Rakovnicku

Posláním Přírodního parku Džbán je zachování unikátní krajiny džbánské křídové tabule s významnými estetickými hodnotami, zejména s ohledem na geomorfologii území, lesní porosty, charakteristickou a vzácnou flóru a faunu, rozptýlenou mimolesní zeleň a staré ovocné sady.
Nové Strašecí, Středočeský kraj

Augustiniánský klášter v Dolním Ročově

Krásná stavba uprostřed křivoklátsko-džbánské pánve na které se podíleli mimo jiné architekti Santini a Dientzehofer.
Ročov, Ústecký kraj

Stezka Panny Marie Področovské

Zapomenutý kraj v údolí Džbánské vrchoviny znovu ožívá. Přijďte se ponořit do dávné historie prostřednictvím augustiniánského kláštera ze 14 století, projít se v nádherné přírodě džbánských lesů a odpočinout si od všedních dnů v odpočinkové zóně u kláštera.
Ročov, Ústecký kraj

Vrch Amálie s altánkem

Na vrchu Amálie u lesní cesty mezi Hředlemi a Krušovicemi nechal v roce 1823 kníže Karel Egon II. z Fürstenberku vystavět pro svou ženu, kněžnu Amálii Bádenskou, romantický altán. Přes vrch vede červená značka z Krušovic do Hředle.
Krušovice, Středočeský kraj

Vavřincova lavička na Horní Blatné

Turisticky vyhledávané a fotogenické místo naleznete na Horní Blatné. První Vavřincova lavička v Krušných horách – vymyšleno a postaveno spolkem Vavřinec v létě 2018.
Tuchořice, Ústecký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Poddžbánský pivovar a restaurace v Mutějovicích

Navštivte restauraci s tradiční domácí českou kuchyní a dopřejte si Poddžbánské pivo, které pro vás vaříme dle originální receptury. Na přání vám zajistíme svatební hostiny, oslavy narozenin, podnikové večírky a firemní semináře. K dispozici je také ubytování.
Mutějovice, Středočeský kraj

Hotel Lions Nesuchyně

Vyhlášená kuchyně, kvalitní a plná vinotéka a blahodárné wellness procedury vás v Hotelu Lions v Nesuchyni dokonale zregenerují a odjíždět budete odpočatí. Na perfektně střiženém anglickém trávníku před Hotelem Lions stojí dva kamenní lvi a hlídají tu vaše blahobytné dny a klidné noci.
Nesuchyně, Středočeský kraj

Pivovar Krušovice – opravdu královské pivo

Skoro na půl cesty mezi Prahou a Karlovými Vary se poblíž silnice nachází Královský pivovar Krušovice, který je díky rostoucímu věhlasu královského piva lákavým turistickým cílem pro návštěvníky Rakovnicka a Křivoklátska.
Krušovice, Středočeský kraj

Restaurace U lípy v retro stylu

Z naší vyhlášené kuchyně vám můžeme nabídnout široký výběr tradiční české hotovkové kuchyně – nechybí ani klasická pečená kachna.
Krušovice, Středočeský kraj

Vitenplant – Květinová a bylinková biofarma

Jsme malá rodinná firma specializující se na zemědělskou prvovýrobu v ekologickém režimu. Obhospodařujeme zhruba 6 hektarů zemědělské půdy na Rakovnicku.
Lišany, Středočeský kraj

Ubytování na zámku Nový Hrad v Jimlíně u Loun

Zámek Nový Hrad v Jimlíně u Loun nabízí ubytování v Zámeckém penzionu, který se nachází přímo na prvním nádvoří zámku. Ubytování je zajištěno ve třech pokojích umístěných v prvním poschodí Úřednického domu.
Jimlín, Ústecký kraj

Clear point Hokov

Clear point v Hokově je multifunkční prostor, který nabízí restauraci, ubytování, volnočasové aktivity, prostor pro firemní akce a společenská setkání.
Hořovičky, Středočeský kraj

Chatkový kemp Bucek u Řevničova

Chatkový kemp Bucek se nachází 30 km západně od Prahy, v malebné části středních Čech. Leží v přírodním parku Džbán na břehu Buckého rybníka. Nedaleko leží také Krušovice a Rakovník. Oblast je v těsné blízkosti CHKO Křivoklátsko.
Nové Strašecí, Středočeský kraj