Kounovské kamenné řady, kterým se říká nejzáhadnější místo Česka, tvoří až stovky metrů dlouhé řady balvanů na vrchu Rovina, o kterých se už sedm desetiletí vedou spory.
Jsou to pravěké megality nebo novodobé meze? K rozuzlení této otázky by mohla přispět také nově zřízená expozice, která se nachází v domě U Tří lip přímo v obci Kounov. Expozice shrnuje dosavadní výsledky bádání o kounovských řadách, naleznete zde řadu vzácných dokumentů, včetně prvního publikovaného článku o řadách z roku 1934, nejstarší známé fotografie řad z roku 1936 nebo nákresy řad z jejich archeologického průzkumu v sedmdesátých letech 20. století. V expozici se dozvíte i řadu zajímavostí o poutní kapli svatého Vojtěcha a o samotné obci Kounov, kterou vedle záhadných řad na vrchu Rovina proslavily například i zkameněliny prvohorní fauny.
Řady ukryté v lese jsou obrovské – byly rozprostřené na ploše několika hektarů a podle jeho odhadu je tvořilo několik tisíc kamenů, některé tak mohutné, že si nikdo nedokázal představit sílu, která by s nimi dokázala pohnout. Celkem obsahují zhruba 2000 křemencových kamenů, nejčastěji o průměru 80 cm. Řady se táhnou v délce až několik set metrů a co je nejpodivnější – v nepravidelných rozestupech běží vedle sebe téměř rovnoběžně a téměř přesně ve směru od severu k jihu.
Byly záhadné kounovské řady pravěkým chrámem k uctívání slunce, pohanským kalendářem, anebo se jedná o prostý, přesto unikátní systém polních mezí, který svou podobou nemá obdoby? Přes úsilí několika generací badatelů odolává záhada kounovských kamenných řad rozluštění.
Kounovské kamenné řady jsou také tématem vycházek s průvodcem, které pořádá Roman Hartl ze Svazku měst a obcí Rakovnicka. Parkoviště před domem U Tří lip je výchozím místem k prohlídce řad. Ke kamenným řadám, vzdáleným od Kounova cca dva kilometry, vás odtud dovede značená turistická trasa.