Méně známou středověkou historii regionu přibližuje expozice sklářství. Orlickohorské sklo s důrazem na mladkovský a červenovodský sklářský okruh tradicí sahá do středověku a je významně spjato se slavným rodem sklářů Schürerů. Prezentuje mimo ukázek vývoje dutých tvarů sklovin také nářadí sklářů.
V říjnu 1999 byla v Městském muzeu Lanškroun otevřena expozice Z dějin sklářství na pomezí Čech a Moravy. Jejím záměrem bylo trvale zpřístupnit široké veřejnosti zapomenutou historii sklářství tohoto regionu v období 15. – 18. století. V centru pozornosti stojí proměna sklářské produkce v jednotlivých historických etapách – od období gotiky až po počátek 20. století. Zvláštní místo v expozici zaujímá slavný sklářský rod Schürerů z Waldheimu a lokality zaniklých skláren regionu. Zejména za působnosti Dominika Schürera vzniklo z obce Mlýnický Dvůr významné hospodářské, společenské a kulturní centrum, které bylo v úzkém kontaktu s Moravou, Kladskem a západní částí Orlických hor. Součástí expozice je také nářadí sklářů, které se od počátku rozvoje řemesla až do dnešní doby téměř nezměnilo. Nově obnovená expozice Sklářství na pomezí Čech a Moravy tak prezentuje oblastní jádra sklářské výroby na pomezí Čech a Moravy, které zasáhly historie sklářství.
Exponáty zapůjčily:
Muzeum Deštné v Orlických horách, Muzeum východních Čech v Hradci Králové, Uměleckoprůmyslové museum v Praze Většinu sklářského nářadí daroval ak. mal. Vlastimil Beránek, sklářská huť Beránek s. r. o., Škrdlovice.
Expozice v Lanškrouně prezentuje středověkou historii sklářství na pomezí Čech a Moravy, včetně exponátů rodiny Schürerů a ukázek nářadí.
Expozice byla otevřena v říjnu 1999.
Hlavním záměrem expozice je trvale zpřístupnit veřejnosti zapomenutou historii sklářství regionu v období 15. - 18. století.
Klíčovou osobností je Dominik Schürer, člen slavného sklářského rodu Schürerů.
Expozice pokrývá období od středověku až po počátek 20. století.
V expozici lze vidět ukázky vývoje sklářských nářadí, výrobní techniky a historické sklářské exponáty.
Rod Schürerů je známý pro svůj vliv na sklářské průmyslové a kulturní centrum v obci Mlýnický Dvůr a jeho kontakt s okolními regiony.
Exponáty byly zapůjčeny od Muzea Deštné v Orlických horách, Muzea východních Čech v Hradci Králové a Uměleckoprůmyslového musea v Praze.
Lokalita na pomezí Čech a Moravy měla historicky velký vliv na výrobu a rozvoj sklářství v této oblasti.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.