Expozice archeologického výzkumu na Karlově náměstí s názvem Zmizelá Třebíč se nachází v Předzámčí zámku v Třebíči. Je v ní vystavena řada unikátních nálezů, včetně zbytku boty zdobené zlatem nebo heraldický odznak dosud nezjištěného rodu. Archeologické expozici jsou věnovány čtyři sály.
Expozice v
třebíčském Předzámčí seznamuje zájemce o středověkou archeologii s průběhem výzkumu a jeho metodami. Audiovizuálně vám přiblíží,
jak náměstí v minulosti vypadalo. Pod náměstím se našly zbytky několika staveb, které v raném středověku byly dřevěné. Součástí areálu byla například
pekárna, kovárna, prostor na zpracování dřeva, sušárna na proso a pravděpodobně i
stáj. Jejich digitální podobu si můžete v expozici prohlédnout. Vystavené jsou dále
nože, brousky a další nástroje,
šperky ze slitin bronzu a cínu,
mince a žetony nebo
části zbraní. K vidění jsou i hrací kostky, kostěné kuželky nebo deskové hry a kování opasku – ten byl ve středověku symbolem, který dával najevo postavení a bohatství svého nositele.
Převážná část zkoumaných předmětů spadá do širokého časového rozmezí
12. až 15. století. Nálezy z 12. století ilustrují nejstarší podobu osídlení, které se postupně vyvíjelo až do fáze jeho řízeného zániku a založení nového města v poslední třetině 13. století. Od této chvíle dostává historické jádro
Třebíče svůj nezaměnitelný půdorys, kterému vévodí právě rozlehlé
Karlovo náměstí s trhy, studnami, pranýřem, štětovanou cestou a kamennými budovami, které na něm však již dávno nestojí.
V ploše náměstí se pak po staletí usazovaly rozličné vrstvy vzniklé intenzivní lidskou činností, které obsahovaly množství
rostlinných a zvířecích zbytků či drobných
artefaktů vyházených či poztrácených středověkými obyvateli a návštěvníky města. Tento unikátní mix složený se zbytků potravy, předmětů denní potřeby, nástrojů, zbraní, šperků, hraček, mincí a jiných nálezů nám dává neopakovatelnou možnost nahlédnout do běžného světa nejen středověkého Třebíčana.
Záhadou je prozatím odznak
heraldicky stylizovaného lva ve skoku se štítem s erbem. Našel se ve vrstvách ze 12. století, kdy celý systém rodových erbů teprve vznikal. Vystavené jsou také
poutní odznaky. Jeden pochází z Francie a druhý je z
Cách, které byly ve 14. století v Čechách ustaveny jako poutní místo, kam chodili pro odpuštění
vrazi.
Rozšíření expozice 2023
Expozice bude od dubna 2023 rozšířena o nové artefakty. Těšit se můžete také na 3D brýle nebo nový model opevnění města.
Objevte unikátní archeologické nálezy a vydejte se na cestu časem s expozicí Zmizelá Třebíč, zahrnující artefakty z 12. až 15. století.
Hlavním tématem expozice Zmizelá Třebíč je archeologický výzkum starověkého osídlení a historie Třebíče skrze nalezené artefakty.
Návštěvníci mohou vidět zbytky boty zdobené zlatem, heraldický odznak nezjištěného rodu, nože, brousky, šperky, mince, žetony a části zbraní.
Expozice nabízí digitální podobu starověkých staveb jako pekárnu, kovárnu a další, dále hrací kostky, kostěné kuželky, deskové hry a kování opasku.
Od dubna 2023 budou přidány nové artefakty, 3D brýle a nový model opevnění města.
Vystavené předměty spadají do širokého časového rozmezí 12. až 15. století.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.