Původně benediktinský klášter později přestavěn na renesanční zámek stojí v severozápadní části Třebíče, nad levým břehem řeky Jihlavy. Třebíčský zámek s bazilikou tvoří dobře viditelnou dominantu města. Roku 2018 byl zámek Třebíč dopsán na seznam UNESCO jako součást komplexu třebíčských památek.
Beneditinský klášter v Třebíči založili roku 1101 údělná knížata Litold Znojemský a Oldřich Brněnský. Kolem poloviny 13. století nahradila původní sakrální stavbu
trojlodní bazilika s polygonálním závěrem s rozetovými okny a tzv. trpasličí galerií. Unikátní je rovněž severní portál chráněný zaklenutou předsíní. Kostel byl obnoven v letech 1725-1737 podle projektu Františka M. Kaňky a znovu restaurován K. Hilbertem v letech 1924-1935.
Budovy kláštera byly již v 16. století
upraveny na zámek, později za Valdštejnů barokně upraveny.
Bazilika je společně s
židovskou čtvrtí a
židovským hřbitovem památkou UNESCO již od roku 2003.
Zámek je sídlem
Muzea Vysočiny Třebíč.
Nabídka expozic:
- I. Svět neživé přírody – vedle z evropského hlediska výjimečné kolekce moravských vltavínů jsou zde prezentovány v republikovém měřítku neopomenutelné nerosty pegmatitů, nerosty „tropických zvětralin“ a nerosty křemenných žil.
- II. Svět portálů a bran – klášterní expozice, která nabízí ucelený pohled na dějiny benediktinského a kapucínského řádu v Třebíči, stejně jako na architektonické dědictví v Třebíči, jehož část má statut památky UNESCO.
- III. Valdštejnové na Třebíči – zámecká expozice, která vám dovolí procházet šlechtickými interiéry, včetně dětského pokoje či bohaté knihovny. Součástí expozice je rovněž malá ukázka ze zcela mimořádného souboru dýmek třebíčského muzea.
- IV. Lidé. Místa. Osudy. – expozice představuje v nových souvislostech příběhy lidí a míst Vysočiny napříč staletími.
Další pobočky muzea:
Muzeum Vysočiny Třebíč
Instituce byla oceněna v
Národní soutěži muzeí Gloria musaealis:
2013 – III. místo v kategorii Muzejní počin roku 2013 – za projekt „
Zámek Třebíč – modernizace zámku a zpřístupnění nových expozic“