Pozoruhodnou vilu v Břeclavi-Poštorné spravuje nadační fond Moravská krása. Ten pozdně historizující stavbu ze začátku 20. století vhodnými úpravami proměnil v moderní galerii, stylovou kavárnu, dějiště dílen a kurzů tradičních řemesel a místo pro setkávání nejen milovníků kultury, folklóru a umění.
Třípatrový dům nechal v Poštorné v letech 1908–1909 postavit kníže Jan II. z Lichtenštejna
podle návrhu lichtenštejnského dvorního architekta Karla Weinbrennera. Vila poutá pozornost historicky i památkově. Z architektonického pohledu mají její fasády velmi cennou výzdobu z červených cihel z místní lichtenštejnské cihelny, střechu tvoří původní pálené střešní tašky. Uvnitř najdeme spoustu
původních stavebních detailů – ústřední arkádové schodiště, výplně okenních a části dveřních otvorů nebo dobovou dlažbu. Vedle je sklepení a nechybí prostorná zahrada.
Z Weinbrennerovy dílny pochází rovněž nejvýraznější poštorenská stavba – kostel Navštívení Panny Marie. A stejně jako v případě kostela, i při stavbě vily autor hojně využil výrobků z místních keramických závodů. Po vzniku ČSR se proto keramické závody staly vlastníkem vily a bydlel v ní jejich závodní lékař dr. Vladimír Schuster.
Objekt tak byl využíván jako Lékařský dům.
V roce 1924 vilu koupil poštorenský
velkoobchodník s vínem Rudolf Havlíček. Po roce 1948 vila přešla do vlastnictví státu a následně v ní bylo zřízeno zdravotní středisko. Prvními stavebními úpravami dům prošel ve druhé polovině 20. století, kdy nadále plnil
funkci zdravotního střediska, ukončenou v roce 2010. O pět let později nový vlastník začal připravovat úpravu domu na byty, k tomu ale už nedošlo.
Citlivou renovací oživit spící genius loci
Od začátku roku 2021 je vila v rukou nadačního fondu Moravská krása. Cílem současných majitelů bylo umožnit vile se znovu nadechnout. Citlivou renovací interiéru
odstranili nepatřičné zásahy z minulých let, jako byly novodobé keramické obklady a dlažby, podlahové krytiny z linolea, keramické sokly či omyvatelné nátěry, a naopak vyzdvihli genius loci místa tím, že zachovali původní dispozice s centrálním arkádovým schodištěm, výplně oken a dveří, dobovou dlažba nebo poslední dochovalé svítidlo v nově vzniklém VIP salonku. V návaznosti na historického ducha domu interiérovou úpravu doplnily nové podlahové krytiny a malby, funkční osvětlení, zrekonstruované sociální zařízení a částečně zpřístupněné půdní prostory.
Jméno po významné osobnosti obce
Jako poctu výjimečnému člověku vila nese název
po otci někdejšího majitele Rudolfa Havlíčka – Aloisovi. Alois Havlíček byl poštorenským obchodníkem, starostou obce, starostou Sokola, pokladníkem dobrovolných hasičů, členem Občanské besedy a především neúnavným bojovníkem za českou školu v Poštorné, čímž se proslavil po celém Českém království. Právě díky němu je Poštorná česká a ne rakouská. Havlíčkova vila byla slavnostně otevřena v říjnu 2021 spolu s odhalením umělecké plakety Aloise Havlíčka u vstupních dveří z dílny pražského výtvarníka a sochaře Matyáše Chocholy.
Od té doby slouží nadačnímu fondu Moravská krása pro jeho činnost –
osvětu a péči o moravské kulturní dědictví. V jejích prostorách pořádají folklorní a jiné výstavy, výtvarné dílny a kurzy ornamentu nebo modrotisku, odborné přednášky a společenské akce. V přízemí vznikla Havlíčkova kavárna s výběrovou kávou a výtečnými dezerty od těch nejlepších cukrářů. Havlíčkovu vilu je možné si pronajmout jak pro umělecké, tak firemní a soukromé účely.