Krásný meteorologický sloup se nachází v Kopeckého sadech, v centru Plzně. Zájemci si zde mohou přečíst údaje o tlaku, vlhkosti, teplotě vzduchu a samozřejmě i přesný čas. Navíc se na sloupku nachází otáčivá mapa hvězdné oblohy, na níž je vždy nastavena aktuální večerní obloha pro Plzeň.
Meteorologický sloup stojící před Měšťanskou besedou v
Kopeckého sadech. Autorem secesní stavbičky z
přelomu 19. a 20. století je někdejší plzeňská firma Jaroš a Michálek, která na kiosku prováděla uměleckořemeslné detaily. V jednotlivých polích lze sledovat různé meteorologické přístroje.
Naleznete zde
barometr,
vlhkoměr a
teploměr. Mimo to se zájemci dozví i to, na jakých zeměpisných souřadnicích vzhledem k středoevropskému
poledníku Plzeň vlastně leží. Jsou zde klasické
hodiny měřící čas a
otáčivá mapa hvězdné oblohy. Ciferníky jsou podsvíceny červeným světlem, aby čtenáře za šera nebolely oči z bílého světla.
Meteorologické sloupky bývaly častým parkovým prvkem ve větších městech a lázních. Na výstavbě se většinou podílely tzv. okrašlovací spolky, jejichž cílem bylo právě
zvelebování veřejného prostoru měst. Sloupky se stávaly výrazným prvkem v městském prostoru, ale zcela jistě i místem schůzek, či dokonce záminkami k navázání rozhovoru přes nezávazně vypadající
konverzaci o počasí.
Poznejte kousek historie Plzně s unikátním meteorologickým sloupem v Kopeckého sadech. Objevte jeho kouzla i praktické využití.
Na sloupu si můžete prohlédnout údaje o tlaku, vlhkosti, teplotě vzduchu a přesném čase. Dále zde naleznete otáčivou mapu hvězdné oblohy a různé meteorologické přístroje jako barometr, vlhkoměr a teploměr.
Meteorologický sloup se nachází v Kopeckého sadech, před Měšťanskou besedou, v centru Plzně.
Autorem secesní stavby meteorologického sloupu jsou architekti z plzeňské firmy Jaroš a Michálek.
Unikátní prvky zahrnují otáčivou mapu hvězdné oblohy a ciferníky podsvícené červeným světlem, které slouží k ochraně očí ve šeru.
Meteorologické sloupy bývaly častým parkovým prvkem, který sloužil ke zvelebování veřejného prostoru měst. Sloužily také jako místo schůzek nebo k nezávazným rozhovorům o počasí.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.