Naši předkové měřili a zakreslovali povrch Země pomocí různých měřicích přístrojů a technik, které byly k dispozici před vynálezem moderních technologií a satelitů.
Mezi zajímavé geografické body České republiky patří například astronomický střed Evropy v Kouřimi, nejjižnější a nejvýchodnější bod České republiky, a různé muzea zobrazující historické mapy a glóbusy.
V Muzeu Benátecka se můžete dozvědět o historii Benátek nad Jizerou a prohlédnout si exponáty spojené s hvězdářem Tycho Brahe a skladatelem Bedřichem Smetanou.
Národní technické muzeum v Praze nabízí rozmanité expozice z oblasti vědy a techniky, včetně architektury, stavitelství, chemie, měření času a dalších.
V Pevnosti poznání v Olomouci můžete zažít interaktivní muzeum vědy, které poskytuje prostředí pro objevování přírodních a společenských jevů.
V Muzeu map ve Zlíně můžete vyzkoušet práci kartografa, testovat své znalosti na slepých mapách a formovat modely krajiny.
Památník v Kouřimi od Jaroslava Poula z roku 2010 upozorňuje na to, že astronomický střed Evropy leží v poli asi 1,5 km od města.
Mapa republiky v Krkonoších je sněhové pole na jižním svahu Studniční hory, které připomíná mapu Československa a je výjimečné tím, že zde sníh zůstává nejdéle.
Techmania Science Center v Plzni nabízí interaktivní expozice a vědeckotechnické show. Navštívit můžete také 3D planetárium.
Pražský poledník, vyznačený stínem Mariánského sloupu, sloužil od roku 1652 v Praze pro určování pravého poledne.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.