ÚvodCo chcete dělat?PamátkyHrad a kostel Žulová
Památky

Hrad a kostel Žulová

Kostel sv. Josefa byl postaven na místě původního hradu Frýdberk, který byl z velké části zničen Švédy. Hradní ruiny až na věž byly strženy a uvolnily tak místo kostelní lodi. Jediné co z hradu zbylo je věž, v jejímž přízemí byl prolámán prostor pro předsíň kostela.
Hrad Frýdberk si na konci 13. století na půdě vratislavského biskupství protiprávně postavil Jan Wüstehube, nechvalně známý loupeživý rytíř, který ze svých hradů Frýdberka a Kolštejna podnikal výpady do širokého okolí. Pokračovali v nich i jeho potomci a také Haugwicové, kterým na konci první třetiny 14. stoleté hrad postoupili. Klid v oblasti přineslo až vykoupení hradu vratislavským biskupem roku 1358.

V poslední třetině 16. století byl renesančně přestavěn. Po dobytí a vyplenění Švédy roku 1639 již hrad chátral a roku 1703 byl přestavěn na pivovar. Roku 1800 věnoval mlynář ve Vápenné Franz Meisel 1100 zlatých na stavbu kostela. Měl však podmínku – kostel musí stát do roku 1810, jinak město vrátí peníze. Když už nad frýdsberkskými visel Damoklův meč, rozhoupali se k činu. Čtvrtého března 1809 stavbu zahájili, vratislavský biskup Hohenlohe věnoval ruiny starého hradu, které se pro stavbu kostela využily. Stavba byla nakonec dokončena včas a 4. listopadu 1810 byl kostel vysvěcen. Vznikl tak jeden z unikátních kostelů u nás.

Válcová věž (bergfit) v čele hradu má zdivo až 4 m silné a do dnešních dní se dochovala až do výše původního 4. patra. Klasicistní novostavba kostela pohltila významnou část zástavby hradního jádra. Kromě bergfritu se zachoval oblouk hradby v severní části sloužící jako podezdívka presbyteria a most vedoucí ke kostelu. Na vrcholku věže přibyla barokní zvonička. Za více než povšimnutí stojí socha Panny Marie Neposkvrněné z druhé poloviny 18. století a sv. Jan Nepomucký, který stojí na mostě.

V letech 1903 a 1904 proběhla velká rekonstrukce kostela, musely být znovu ukotveny zdi, které se začaly odklánět od středověké věže. Ve 30. letech 20. století byly pro kostel pořízeny dvě nové okenní vitráže. Ve věžní nástavbě se původně nacházely tři zvony, dnes jsou zde dva. Jeden z roku 1826 (Panna Marie) a druhý menší zřejmě z roku 1923. Ve věži pod zvonicí se nachází zajímavý hodinový stroj z roku 1920 vyrobený firmou R.Thöndela.

Aktuality

Závěrečný ples 2024

Zakončení Kurzu tance a společenského chování pro mládež.
Jeseník, Olomoucký kraj

Benefiční koncert Janáčkova kvarteta

Nejlepší moravské kvarteto zahraje v sobotu 23. listopadu 2024 v 16 hodin v Kongresovém sále Priessnitzových léčebných lázní v Jeseníku benefičně. Výdělek ze vstupného půjde na nákup hudebních nástrojů ZUŠ Jeseník.
Jeseník, Olomoucký kraj

Trofeo Niké 2025 – z Beskyd do Jeseníků

Druhý červnový víkend se můžete těšit na setkání historických veteránů a jejich milovníků, koná se již 24. ročník Podhorské jízdy veteránů. Motem akce je Zpomal a rozhlédni se. Letos se jede z Pusteven do Vrbna pod Pradědem, lázní Jeseník, na Praděd, do Malé Morávky a Karlovy Studánky.
Jeseník, Olomoucký kraj

Heydrichiáda ve Válečném muzeu obce Česká Ves

Tato výstava je věnována památce žen, mužů a dětí, kteří v letech druhé světové války položili své životy v boji za svobodné a demokratické Československo.
Česká Ves, Olomoucký kraj

Děti, škola a válka ve Válečném muzeu obce Česká Ves

Výstava je věnována všem dětským obětem 2. světové války.
Česká Ves, Olomoucký kraj

Zimní prohlídky jeskyně Na Špičáku 2025

Jeskyně Na Špičáku u Supíkovic na Jesenicku se i letos otevírají i mimo sezónu, a to v podobě série garantovaných zimních prohlídek. Prohlídky se konají vždy ve čtvrtek v 10, 12 a 14 hodin.
Písečná, Olomoucký kraj

Vítání Martina – lampióny v Javorníku

Městské kulturní středisko Javorník zve na Vítání Martina s lampiony.
Javorník, Olomoucký kraj

Vánoční trhy s rozsvícením vánočního stromu v Javorníku

Městské kulturní středisko Javorník zve na slavnostní rozsvícení vánočního stromu ve městě a adventní trhy.
Javorník, Olomoucký kraj

Bývalý hrad Frýdberk v Žulové

Nejvýznamnější památkou ve městě Žulová je zbytek gotického slezského hradu Frýdberk. Z hradu zbyl pouze bergfrit, který byl využita jako věž kostela.
Žulová, Olomoucký kraj

Kamenické muzeum Žulová

Sezónní Kamenické muzeum, turistické informační centrum a knihovna se nachází v budově čp. 1 na Josefském náměstí nedaleko kostela sv. Josefa. Dozvíte se zde historii kamenictví na Žulovsku a zajímavostí z přírody Rychlebských hor.
Žulová, Olomoucký kraj

Zatopené lomy kolem Žulové

Více než desítka lomů láká k procházkám, rybaření či koupání na vlastní nebezpečí. U Vápenné najdete lomy Arcibiskupský, Barčák, Žulový vrch a Vycpálek; u Žulové lomy Vaněk, Starost a Ferstr; u Černé Vody lom Rampa a lom Rokliny; u Vidnavy lomy Kaolinka a Stachlovice či lom Pelnář u Uhelné.
Žulová, Olomoucký kraj

Kostel Panny Marie Bolestné na Boží hoře u Žulové

Areál poutního místa na Boží hoře u Žulové tvoří soubor objektů v novogotickém stylu. Dominantou místa je kostel Panny Marie Bolestné, k němuž vede od města křížová cesta.
Žulová, Olomoucký kraj

Národní přírodní památka Borový

Jedna z nejpozoruhodnějších lokalit dokumentujících mezotvary i mikrotvary zvětrávání žuly v Českém masivu se nachází u obce Žulová, nedaleko Jeseníku. Zdejší neobvyklé přírodní útvary jsou příčinou dlouhodobého a samovolného rozpadu žuly, který trvá desítky milionů let.
Žulová, Olomoucký kraj

Zatopený lom Vycpálek

Je to pravděpodobně nejznámější žulový lom, který je jako jediný opatřený při vstupu žulovým pomníkem s vyobrazením zakladatele Jana Vycpálka. Lom zabírá v různých úsecích téměř celý prostor kopce.
Vápenná, Olomoucký kraj

Lom Rampa u Jeseníku – krásné koupání v čisté vodě

Jeden z dominantních a často navštěvovaných lesních lomů v Černé Vodě, jehož hlavní zvláštností je naříznutá vysoká kolmá stěna, podle níž vždy lehce odlišíte tento lom od ostatních.
Černá Voda, Olomoucký kraj

Kostel sv. Filipa Vápenná

Římskokatolický farní kostel svatého Filipa je klasicistní budova z let 1780 až 1781 s barokním mobiliářem a obrazovou výzdobou Aloise Baucha z Vidnavy. Hned u kostela se nachází starý hřbitov obehnaný kamennou zdí.
Vápenná, Olomoucký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Vila Stomix v podhůří Rychlebských hor

Nově zrekonstruovaná secesní vila z roku 1907 se nachází v obci Žulová v severozápadním Slezsku v podhůří Rychlebských hor. Nabízí společenské, vzdělávací, rekreační, sportovní i relaxační zázemí.
Žulová, Olomoucký kraj

U Ztraceného potoka

Příjemné ubytování v krásné přírodě Rychlebských hor s množstvím zatopených lomů a cyklistických stezek mimo hlavní zástavbu obce Vápenná. Hosté si mohou rezervovat jak jednotlivé pokoje, tak celou budovu k různým soukromím nebo firemním akcím.
Vápenná, Olomoucký kraj

Pension Fajn Tajm v Rychlebských horách

Spojte relaxaci s poznáváním Rychlebských hor na kole i pěšky. Ubytujte se ve stylovém venkovském domě a vychutnejte si klid na zahradě a wellness.
Černá Voda, Olomoucký kraj

Penzion Radost v Černé Vodě

Penzion Radost se nachází v obci Černá Voda, v těsné blízkosti Rychlebských stezek, které vedou kolem penzionu. Nádherné okolí láká k odpočinku na čerstvém vzduchu, houbaření v přilehlých lesích a rybolovu na nedalekých rybnících.
Černá Voda, Olomoucký kraj

Kvašárna – ochutnávka kvašených potravin a nápojů

Jsme sociálním podnikem- dáváme šanci lidem, kterým se na klasickém trhu práce nedaří najít dlouhodobě zaměstnání. Zabýváme se zpracováním zeleniny,ovoce a bylinek mléčným kvašením. Kvasíme zeleninu českou,sezónní a lokální.Sídlíme v malé vesnici Černá Voda. Máme přes 20 různých druhů.
Černá Voda, Olomoucký kraj

Penzion Pišlikdum

Penzion v Rychlebech. plný pišlických hraček, příběhů a klidu. Vyrábíme české dřevěné hračky Pišliky.
Stará Červená Voda, Olomoucký kraj

Kozí Farma U Nýdrlů

Zrekonstruovaný Penzion Kozí farma U Nýdrlů sídlí v obci Stará Červená Voda v Olomouckém kraji, v krásné lokalitě Jeseníky.
Stará Červená Voda, Olomoucký kraj

Ubytování Napoli

Ubytování v soukromí na statku v Rychlebských horách.
Stará Červená Voda, Olomoucký kraj