Hrad Pirkštejn založil Jindřich z Lipé v první polovině 14. století jako součást hradeb městečka Rataje nad Sázavou.
Pirkštejn byl postaven
na skalnatém ostrohu, obtékaným Živým potokem. Hlavním objektem hradu se stal patrový gotický palác se zaoblenými nárožími a zdmi až 2 metry silnými. Roku
1346 postoupil
Čeněk z Lipé hrad spřízněnému rodu, Ješkovi Ptáčkovi z Pirkenštejna. Slavným příslušníkem rodu byl
Hynce Ptáček z Pirkenštejna, čelný představitel panské jednoty na sklonku husitských válek,
účastník bitvy u Lipan a vůdce císařských vojsk obléhajících hrad Sion Jana Roháče z Dubé. Po smrti krále Zikmuda v témž roce patřil k nejvýznamnějším českým politikům. Zemřel na Pirkštejně a byl pohřben v ratajském kostele. Roku 1447 Pirkštejn vyhořel, ale byl opraven. Dcera Hynka Ptáčka Žofie se poté provdala za
Viktorina,
syna českého krále Jiřího z Poděbrad. Viktorin prodal Rataje s Pirkenštejnem Bohuslavovi ze Švamberka a majitelé se pak rychle střídali, ale hrad sloužil i nadále jako hlavní rezidenční objekt. Situace se změnila v 16. století, kdy nový majitel Ladislav Malešický z Černožic nechal renesančně přestavět druhý ratajský hrad a přenesl sem centrum panství. Za selského povstání roku 1627 byl hrad těžce poškozen.
Poslední razantní zásah do jeho podoby udělal roku 1712 Václav Oktavián Kinský, který
hrad přestavěl na faru. Hradní věž byla změněna na zvonici, část hradního příkopu byla zasypána a původní zvedací most nahrazen kamennou barokní stavbou. Podobu ze začátku 18. století si hrad zachoval dodnes a také jeho majitel se již nezměnil – objekt patří církvi a
není veřejnosti volně přístupný.
Akce na hraděPirkštejn je hrad v Ratajích nad Sázavou si pronajal Ondřej Kobza od Katolické církve a často jej propůjčuje na bohulibé veřejné aktivity.
Na Pirkštejně se konají koncerty (např. Ivy Bittové, Buty, Vladimíra Václavka, Oldřicha Janoty...). Pořádáme zde s básníkem Petrem Hruškou básnické slavnosti. Např. 200 let od narození Walta Whitmana a 50 let od smrti Jacka Kerouaca. Akademie komorní hudby Tomáše Jamníka zde pořádá pravidelné koncerty klasické hudby. Na hradě přespalo mnoho skupin skautů, nejrůznějších neziskovek, divadel, kapel.
Ve věži jsou staré zvony, na které
každou neděli vždy ve 12 h zvoníme.Místo je zobrazeno v úspěšné herní sérii
Kingdom Come: Deliverance. Hra si získala obdiv díky své věrnosti historickým reáliím a autentickému zpracování středověkého života.
Hrad Pirkštejn založil Jindřich z Lipé v první polovině 14. století.
V 16. století nový majitel Ladislav Malešický z Černožic nechal renesančně přestavět druhý ratajský hrad a přenesl sem centrum panství.
Během selského povstání v roce 1627 byl hrad Pirkštejn těžce poškozen.
Po přestavbě v roce 1712 byl hrad Pirkštejn využíván jako fara. Hradní věž byla přeměněna na zvonici a původní zvedací most nahrazen kamennou barokní stavbou.
Na hradě Pirkštejn se konají koncerty, básnické slavnosti, akademie komorní hudby a různé kulturní a společenské akce.
Ve věži jsou staré zvony, na které každou neděli ve 12 hodin zvoní.
Videohra Kingdom Come: Deliverance zobrazila hrad Pirkštejn, což přispělo k jeho popularitě díky věrnému historickému zpracování a autentickému zobrazení středověkého života.
K historickým osobnostem spojeným s hradem patří Hynce Ptáček z Pirkenštejna, který byl čelným představitelem panské jednoty v době husitských válek.
Hrad Pirkštejn patří církvi a není veřejnosti volně přístupný.
Hrad Pirkštejn si pronajal Ondřej Kobza od Katolické církve a zprostředkovává jeho využití pro veřejné aktivity.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.