V městské části Bukovec na východním okraji Plzně se nachází jedno z nejstarších slovanských hradišť v západních Čechách.
Památkově chráněné hradiště pochází původně z pozdní doby halštatské (kolem pol. 1. tisíciletí př.n.l.). Ve střední době hradištní, v 9. století, navázali na zbytky pravěkého osídlení Slované.
Na hradišti byla nalezena řada železných předmětů, keramika, nástroje z kostí a parohů i perla ze zeleného skla. Nejzajímavějším nálezem jsou zde takzvané
spečené valy, které zde byly prvním nálezem tohoto druhu v Čechách.
Hradiště má rozlohu zhruba tři hektary a skládá se z vnitřní akropole a předhradí. Vnitřní hradiště je přibližně oválného tvaru, na severovýchodě a východě ohraničené právě valem se stopami spečení, na jihu a západě částečně již značně rozrušeným, malým valem. Při severozápadním okraji je jen terasa.
Východně od tohoto vnitřního hradiště je situováno rozsáhlé předhradí, na východě oddělené od okolního terénu mělkým příkopem s nízkým valem na vnitřní straně.
V jižním svahu je patrná stará cesta, současná cesta vede po temeni hřbetu a prochází napříč předhradím i vnitřním hradištěm i jejich opevněním. Od vrcholu Holého vrchu směrem k Berounce se nachází krásné
vyhlídkové místo.
Objevte hradiště Bukovec, jeden z nejstarších slovanských hradišť v západních Čechách, s archeologickými nálezy a nádhernými výhledy.
Hradiště Bukovec se nachází na východním okraji Plzně v městské části Bukovec.
Hradiště Bukovec pochází původně z pozdní doby halštatské, kolem poloviny 1. tisíciletí př.n.l.
Na hradišti byly nalezeny železné předměty, keramika, nástroje z kostí a parohů a perla ze zeleného skla.
Spečené valy, které byly na hradišti nalezeny, jsou prvním nálezem tohoto druhu v Čechách a představují zvláštní archeologickou zajímavost.
Hradiště má rozlohu zhruba tři hektary.
Návštěvníci mohou obdivovat krásné výhledy z vrcholu Holého vrchu směrem k Berounce.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.