Voda jezírka je slabým roztokem kyseliny sírové, je proto sterilní a bez života. Sloučeniny železa dodávají jezírku červenou barvu. Tato přírodní památka je evropským unikátem.
Hromnické jezírko (nebo též Červené jezírko) je přírodní památka u Hromnice nedaleko Třemošné. Jezírko o šířce 130 m, délce 190 m a hloubce až 18 m vzniklo 60 m pod úrovní okolního terénu závalem odvodňovací štoly krátce po zastavení těžby břidlice.
Jezírko je památkou na těžbu břidlice, která je zmiňována již roku 1578. Od středověku sloužila břidlice k výrobě kamence, který byl používán jako bělidlo v textilní výrobě. Na začátku 19. století byla objevena možnost z hromnické břidlice získávat dýmavou kyselinu sírovou, lidově zvanou vitriol a v chemickém průmyslu také oleum. Před 150 lety zde jezdila důlní technika a pracovaly stovky lidí.
Pár metrů od jezírka stojí sousoší svatých – Johana, Jakuba a Krista, nechal ho postavit majitel dolů, když tu tragicky zahynuli dva horníci. Původně chtěl vybudovat kostel, místní ho ale přemluvili, aby raději financoval stavbu školy, a tak se horníci modlili pouze k sousoší.
Když byla těžba ukončena, postupně došlo k sesuvu stěn lomu, až vzniklo hromnické červené jezírko. Z kolébky chemického průmyslu je dnes přírodní památka.
Hromnické jezírko, známé také jako Červené jezírko, je přírodní památka u Hromnice nedaleko Třemošné. Jezírko má šířku 130 m, délku 190 m a hloubku až 18 m a vzniklo zatopením odvodňovací štoly po ukončení těžby břidlice.
Voda Hromnického jezírka obsahuje sloučeniny železa, které jí dodávají červenou barvu.
Voda v Hromnickém jezírku je slabým roztokem kyseliny sírové, díky čemuž je sterilní a neobsahuje živé organismy.
Oblast Hromnického jezírka má dlouhou historii těžby břidlice, která začala již v roce 1578. Břidlice byla využívána především k výrobě kamence používaného jako bělidlo v textilní výrobě, a později, v 19. století, k získávání dýmavé kyseliny sírové.
Sousoší svatých - Johana, Jakuba a Krista, které se nachází nedaleko Hromnického jezírka, bylo postaveno majitelem dolů na památku dvou horníků, kteří zde tragicky zahynuli.
Po ukončení těžby břidlice došlo ke kolapsu stěn lomu, což mělo za následek vznik Hromnického červeného jezírka, které je dnes chráněno jako přírodní památka.
Hromnické jezírko je považováno za evropský unikát kvůli svému specifickému chemickému složení a historickému významu v oblasti chemického průmyslu.
Kromě samotného jezírka mohou návštěvníci obdivovat blízké sousoší svatých, které má historický a kulturní význam.