Sklářská huť František se nachází v Sázavě v okrese Benešov. Od 13. dubna 2010 je areál kulturní památkou. Jedná se o hodnotnou stavbu industriálního dědictví, reprezentující fenomén sklářství ve středních Čechách 2. poloviny 19. století, s ojediněle zachovanými exepláři strojního zařízení.
Huť František postavil v roce 1882 Josef Kavalier a dal jí jméno po svém otci. Na svou dobu moderní provoz byl vytápěný generátorovým plynem. Vyrostl v sousedství sídla Kavalierových, mlýna Na Kácku, nedaleko nejstarší Svatoprokopské nebo také Babiččiny sklářské hutě. Po vybudování nových provozů skláren a nových výrobních hal význam huti František klesal a pomalu chátrala. V roce 2010 byla zapsána na seznam kulturního dědictví ČR.
V huti se nacházelo Centrum sklářského umění se zážitkovou expozici skla a aktivitami prezentující sklářské řemeslo. K březnu 2024 však byla jeho činnost ukončena.
Poznejte historii sklářské huti František, kulturní památku s bohatým sklářským dědictvím v Sázavě. Jedinečná expozice a strojní zařízení.
Sklářská huť František byla na seznam kulturních památek České republiky zapsána 13. dubna 2010.
Sklářskou huť František postavil Josef Kavalier v roce 1882.
V huti František byl provoz vytápěn generátorovým plynem, což bylo na svou dobu velmi moderní.
Huť nabízela ojediněle zachované exempláře strojního zařízení charakteristické pro sklářské hutě z 19. století.
Centrum sklářského umění nabízelo zážitkové expozice skla a různé aktivity prezentující sklářské řemeslo.
K ukončení činnosti Centra sklářského umění došlo v březnu 2024, přesné důvody nejsou v textu specifikovány.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.