Muzeum, které připomíná tradici šumavského sklářství, můžete navštívit ve sklárně Annín na Klatovsku.
Muzeum nabízí ukázku dochovaných výrobků ze šumavských skláren, především ze sklárny a brusírny v Anníně, která funguje s přerušením od roku 1796. Zakladatelem sklárny byl Augustin Müller, po něm následovala slavná sklářská jména jako Lötz, Schmid a Nowotny. Ti rozvinuli slávu křišťálového skla a otevřeli dveře annínskému sklu do Anglie a celé Evropy. Sklárna zde fungovala do znárodnění. V roce 1948 byla zbourána pec a od té doby se sklo v Anníně brousilo. Od roku 2016 se opět ve sklárně i fouká sklo.
Muzeum bylo postupně vybudováno v letech 2013-2015 a orientuje se na dokumentování a prezentaci minulosti a současnosti sklářské výroby v Anníně. Expozice představuje produkci annínské sklárny od přelomu 18. a 19. století do nedávné minulosti a seznamuje i s životem sklářů a brusičů skla.
Mezi zhruba 200 exponáty, z nichž jsou některé předměty naprostými unikáty, uvidíte například alabastrová skla z 19. století ve stylu druhého rokoka. Vedle nich nechybí ani bohatá paleta skla v historizujících stylech – proslulá malovaná skla dekorovaná na povrchu zlatým irisem, který byl specialitou sklárny, dále také stříbřená skla a další pěkné kousky. Zajímavou skupinou exponátů jsou pohárky a číšky na likéry či poháry na víno z první čtvrtiny 20. století. A samozřejmě je zde i broušené sklo v mnoha jeho podobách 20. do 21. století. Skleněné předměty pak doplňují i dokumenty instalované na panelech, na nichž se můžete seznámit se zdejší sklářskou historií.
Sklářská huť Annín
V červnu 2016 se v Anníně po téměř 70 letech rozhořel oheň ve sklářské peci. A tak se tu dnes pod rukama sklářských mistrů znovu rodí ze žhavé hmoty vázy, misky svícny a další krásné věci. Návštěvníci se ale nemusí jen dívat, mohou si také sami zvolit dekor a vyfouknout vlastní zcela originální předmět ze skla.