ÚvodCo chcete dělat?KulturaKostel sv. Mořice v Mouřenci u Annína
Kostel sv. Morice na Mourenci u Annína
Kultura

Kostel sv. Mořice v Mouřenci u Annína

Kostel s kostnicí se nachází na vršku v ohybu řeky Otavy u obce Annín, která je proslavena svou dodnes fungující sklárnou. Romantická osada pod vrchem Mouřenec leží asi 12 kilometrů jižním směrem od Sušice. Z vršku Mouřence se nabízejí pěkné výhledy do okolí a na hrad Kašperk.

Na vrchu Mouřenec nad vsí (asi 1,5 km po červené značce) byl vystavěn na přelomu 12. a 13. století románský kostel svatého Mořice, jeden z nejstarších v kraji. Kostel sloužil po staletí německým osadníkům. V roce 1993 byl opraven.

V jižní stěně kostelní lodi se zachoval románský portál s archivoltou vykrojenou obloučky. V roce 1993 byly v kostele objeveny a následně restaurovány vzácné nástěnné malby ze 14. století. Zachovala se zde freska Posledního soudu zachycující výjevy Krista s apoštoly, Setkání tří živých s třemi mrtvými, scénu Vážení duší atp. Není bez zajímavosti, že místní farář měl povoleno nosit vousy od samotného papeže.

Na severní straně hřbitova se nachází barokní kostnice z 18. století. V ní odpočívá asi 5 000 koster, pozůstatků nejasného původu. Snad jsou to bývalí farníci (kterých bývalo i přes dva tisíce), snad by to mohly být pozůstatky švédských vojáků (1641-1648), avšak kostry na sobě nemají žádné rány z boje. V přistavěné kapli měla hrobku sklářská rodina Müllerů, která dala vesnici jméno po manželce E. Müllera – Anně.

Místní legenda vypravuje, že za švédských válek lidé v kostele sv. Mořice zazdili monstranci, protože ji nechtěli ze svatostánku odnášet. Jenže všichni, kdo o úkrytu věděli, zahynuli. Monstranci nikdo nemohl najít, dokud se jednomu zbožnému člověku úkryt ve snu nezjevil.

V 18. století vznikla v osadě Annín sklárna. Zpočátku se orientovala na křišťálové sklo. Tady poprvé spatřilo světlo světa růžové sklo, vyráběné italskou technikou, zdobené zlatem. Později se sklárna proslavila dutým sklem s plastickými rostlinnými motivy. V roce 1934 tu byl poprvé v Čechách použit při výrobě elektrický proud. Ve zdejší sklárně byly vyrobeny skleněné housle, na které hrával Jan Kubelík. Tradici annínského skla udržují Sklárny A. Rückl a synové. Dnes tu funguje brusírna skla.

Kostel sv. Mořice je možné navštívit formou pravidelných komentovaných prohlídek nebo mouřeneckých večerů, koncertů, přednášek a dalších.

Aktuality

Dny šumavského trojhradí na Kašperku – podzim 2024

Společná akce hradů Kašperk, Rabí a Velhartice!
Kašperské Hory, Plzeňský kraj

Za šumavskými skřítky na Kašperk

Vydejte se do osvětleného hradu, poznejte příběhy a pověsti šumavských skřítků, plňte úkoly a vyslužte si odměnu.
Kašperské Hory, Plzeňský kraj

Samostatné říjnové prohlídky na hradě Kašperk

Měsíc říjen už tradičně patří samostatným prohlídkám, jež umožňují si hrad projít bez průvodce a bez časového limitu (v rámci otevírací doby památky).
Kašperské Hory, Plzeňský kraj

Komentované prohlídky města Kašperské Hory

V turistické sezoně, od června do září, se konají pravidelné prohlídky města s průvodcem pro individuální návštěvníky.
Kašperské Hory, Plzeňský kraj

Víkend s jemnou jógou v hotelu Nebespán na Šumavě

Přijeďte si užít na Šumavu čas pro sebe, nabité lekce jógy (tentokrát s lehkým zaměřením na pánevní dno), jedinečnou gastronomii v podání francouzského šéfkuchaře Mikaëla, krásné zázemí, pohodu a lenošení v Nebespánu i objevování šumavské přírody. Houby rostou a čeká nás sluníčko a krásné babí léto.
Kašperské Hory, Plzeňský kraj

Jógová inspirace na Kašperkách

Zveme vás na podzimní jógového setkání na Kašperských Horách. Tématem letošního setkání bude Jóga jako návrat k přirozenosti pohybu a dechu.
Kašperské Hory, Plzeňský kraj

Jaromír Rybák – aktuality

V pořadí již šestá výstava v rámci filantropického projektu SKLO-GLASS přináší na Šumavu ukázku z díla akademického malíře, sochaře a především skláře Jaromíra Rybáka.
Sušice, Plzeňský kraj

Retro svět dětských kočárků a hraček

Úchvatná výstava plná nostalgických vzpomínek, kouzelných panenek, dětských oblečků, dokonalých kočárků a roztomilých retro hraček.
Sušice, Plzeňský kraj

Skleněná socha sv. Vintíře v Anníně

Na Vitnířově stezce potkáte neobvyklou skleněnou sochu svatého Vintíře od sklářské výtvarnice Vladimíry Tesařové. Nachází se nedaleko kostela sv. Mořice v Anníně.
Dlouhá Ves, Plzeňský kraj

Sklárna Annín na Šumavě

Jednou z nejdéle nepřetržitě fungujících skláren u nás je ta v Anníně na Šumavě. Najdete jí mezi Sušicí a Kašperskými Horami. Založena totiž byla již roku 1796 a její budovy jsou dnes kulturní památkou.
Dlouhá Ves, Plzeňský kraj

Sklářské muzeum Annín

Muzeum, které připomíná tradici šumavského sklářství, můžete navštívit ve sklárně Annín na Klatovsku.
Dlouhá Ves, Plzeňský kraj

Kostelík Panny Marie Bolestné ve Vatěticích

Nedaleko šumavských Hartmanic je osada Vatětice. Kdysi významná obec za minulého režimu takřka zanikla, stejně jako krásná kaple svaté Panny Marie Bolestné. Nový kostelík zasvěcený této patronce nechal na své náklady vybudovat Jakub Vinčálek mezi lety 2012 až 2017.
Hartmanice, Plzeňský kraj

Keramická dílna Stáni Sporkové Ptáčkové

Keramický ateliér Stáni Sporkové Ptáčkové – zážitkové kurzy keramického tvoření nebo točení na kruhu.
Dlouhá Ves, Plzeňský kraj

Otava – skvělá řeka, kde vodácká doprava není příliš hustá

Zlatonosná Otava vzniká soutokem horských říček Křemelné a Vydry pod Čeňkovou pilou na Šumavě. Protéká úžasnými přírodními scenériemi i krásnými historickými městy jako je Sušice, Horažďovice, Strakonice a Písek. S Vltavou se spojuje pod hradem Zvíkovem.
Rejštejn, Plzeňský kraj

Zřícenina Dolní Krušec u Hartmanic

Nad malou šumavskou vesnicí Dolní Krušec nedaleko Hartmanic najdete zříceninu kamenné stavby, které se říkalo Klause, a to pro vzhled jejího půdorysu a dalším znakům, díky kterým připomíná sakrální stavbu. Kdo stavbu financoval, kdo jí nechal vystavit? To se dodnes neví.
Hartmanice, Plzeňský kraj

Muzeum dřevařství Dlouhá Ves na Šumavě

Muzeum Dřevařství v Dlouhé Vsi na Šumavě je tematicky zaměřeno na těžbu, zpracování, transport dřeva a jeho následné využití. Tyto činnosti byly pro oblast Centrální Šumavy, Blanského lesa a Horního Pootaví hlavním předmětem činnosti a zdrojem obživy místních obyvatel.
Dlouhá Ves, Plzeňský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Autocamping Annín I.

Autokemping v oblasti Šumava u řeky Otavy, nabízí levné ubytování v bungalovech a chatkách, ve vlastních přívěsech, karavanech a stanech. Kemp má nové sociální zařízení, restaurace s terasou, dětské hřiště a koupaliště.
Dlouhá Ves, Plzeňský kraj

Chalupy Rajsko na Šumavě

Rajsko leží 8 km od Kašperských Hor a 6 km od Sušice. Každá chalupa se skládá ze 2 zcela oddělených stejných mezonetových apartmá,
Dlouhá Ves, Plzeňský kraj

Apartmány Trnov

Ubytování na Šumavě na dosah přírody a královského hradu Kašperk.
Kašperské Hory, Plzeňský kraj

Annín Tree Park Camp

Annín Tree Park camp je útulný kemp v podhůří Šumavy nedaleko Sušice. Nabízí ubytování, v chatkách, v maringotce, ve vlastním stanu i karavanu. Místo je ideální pro pěší i cyklistické výlety.
Sušice, Plzeňský kraj

Penzion a autokemp Klášterský mlýn

Areál Penzion a autokemp Klášterský mlýn se nachází mezi městy Sušice a Kašperské Hory ve městě Rejštejn, na okraji Šumavského národního parku u řeky Otavy. Kromě ubytování a restaurace nabízí minigolf, tenisový kurt či víceúčelové hřiště.
Rejštejn, Plzeňský kraj

Hotel Vintíř

Nabízíme příjemné ubytování a českou kuchyni.
Hartmanice, Plzeňský kraj

Apartmánový dům Stará pošta v Hartmanicích

Čtyři apartmány (vhodné jak pro jednotlivé rodiny tak i celý dům k pronájmu pro až 16 osob) v původní architektuře na náměstí horského městečka Hartmanice na Šumavě, které nabízí veškerý civilizační komfort.
Hartmanice, Plzeňský kraj

Aparthotel Hartmanice

Rodinná dovolená uprostřed krásné přírody v klidu a soukromí domova – přesně tohle Vám poskynou apartmány Šumava v horském městečku Hartmanice. Nově zrekonstruovaný apartmánový dům se nachází v samém centru obce. V přízemí domu si návštěvníci pohou posedět v příjemné kavárně.
Hartmanice, Plzeňský kraj