ÚvodAktualityKdyž je horko nebo prší, schovejte se do jeskyní
Příroda

Když je horko nebo prší, schovejte se do jeskyní

Návštěvy jeskyní zcela určitě patří mezi oblíbené cíle rodinných výletů, a to nejen v období velkých veder či dešťů. Přitahují nás sem fascinující podzemní komplexy plné krápníků, podzemních jezírek, řek a netopýrů. Objevte krásy českých a moravských jeskyní a vydejte se na dobrodružnou cestu hlubinami země.

Krásy Moravského krasu

Punkevní jeskyněMoravský kras severně od Brna patří mezi nejvýznamnější krasové oblasti ve střední Evropě. Na celém území je známo více než 1100 jeskyní, z nichž pět je přístupných veřejnosti. Dominantou střední části Moravského krasu je Rudické propadání, kde pod zem mizí vody Jedovnického potoka.

Pro veřejnost jsou zpřístupněny Punkevní jeskyně s možností plavby na podzemní říčce Punkvě spojené s prohlídkou dna propasti Macocha, Kateřinská jeskyně, která je známá unikátními hůlkovými stalagmity a prastarými kresbami, jeskyně Balcarka s bohatou a barevnou krápníkovou výzdobou, Sloupsko-šošůvské jeskyně, tvořené mohutnými chodbami a podzemními propastmi a jeskyně Výpustek, která v minulosti sloužila k vojenským účelům.

výpustekK nejnovějším jeskynním trasám patří Za tajemstvím jeskyně v jeskyni Výpustek, která má poněkud dobrodružnější charakter. Zavede vás do krápníkové nízké chodby, budete muset lézt místy po čtyřech či v podřepu. Přístupná je pouze s čelovkou a baterkami. Na stěnách jeskyně uvidíte duté krápníky zvané brčka, historické podpisy dobových návštěvníků a přes zábradlí nahlédnete do jedné z devíti propastí v jeskyni. Pro děti od čtyř do deseti let letos nabízí Výpustek speciální interaktivně-dobrodružnou hru Medvěd Bruno a stroj času. Prohlídky se konají každé pondělí a čtvrtek odpoledne, ovšem nutná je rezervace předem.

Mezi jeskyně zpřístupněné v nedávné době patří například jeskyně Horizont v lomu Velká Dohoda a za návštěvu také určitě stojí Dům přírody Moravského krasu na Sklaním mlýně.
 

Jeskyně střední Moravy a Jeseníků

JeskyněPozoruhodné a tajuplné podzemní prostory přitahují turisty i geology. Množstvím přístupných jeskyní patří Střední Morava a Jeseníky k výjimečným regionům. Unikátem je také nejhlubší propast ve střední Evropě, která se nachází nedaleko města Hranice. Mezi nejkrásnější jeskyně patří Javoříčské jeskyně, které jsou unikátní svojí bohatou, zachovalou a rozmanitou krápníkovou výzdobou. V chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví se nachází složitý labyrint puklinových chodeb a dómů Mladečských jeskyní. Ty sloužily jako rituální pohřebiště kromaňonskkého člověka před více než 31 000 lety. Zároveň je nejsevernějším sídlištěm moderních lidí rodu Homo sapiens sapiens v Evropě. Zbrašovské aragonitové jeskyně leží v údolí řeky v lázních Teplice nad Bečvou, nedaleko již zmíněné Hranické propasti. Jedná se o jedinečný jeskynní systém vzniklý působením atmosférických a teplých minerálních vod vystupujících z velkých hloubek ve vápencích. Unikátní výzdobu v jeskyních tvoří minerál aragonit, gejzírové stalagmity a kulovité sintrové povlaky připomínající koblihy.

Na ŠpičákuJeden z nejvýznamějších jeskynních útvarů v Jeseníkáchjeskyně Na Špičáku ukrývají labyrint chodeb a puklin, který již v dávných dobách sloužil často jako úkryt. Patří k nejstarším písemně doloženým jeskyním ve střední Evropě, první zmínka o ní pochází již z roku 1430. Chodby mají charakteristický srdcový profil, který jim vdechly tavné vody ledovce. Jeskyně Na Pomezí, v Rychlebských horách, jou největším jeskynním systémem v České republice vzniklým rozpouštěním mramoru, tj. krystalického vápence. Vyznačují se úzkými, místy vysokými chodbami, které se v místech křížení rozšiřují v menší dómy.
 

Český kras, chýnovský kras a další jeskyně v Čechách

Koněpruské jeskyněOd Prahy jihozápadním směrem k Berounu se rozkládá pestrá a mnohotvárná krajina Českého krasu, která zahrnuje téměř 700 jeskyní s nejdelším jeskynním systémem v Čechách, významná naleziště zkamenělin a cennou teplomilnou květenu i zvířenu. Pro veřejnost jsou otevřeny Koněpruské jeskyně, kde lze obdivovat krápníkovou výzdobu ve dvou patrech. Nejstarší a zcela unikátní výzdobu jsou krápníkové útvary připomínající růžičkovou kapustu. Jeskyně jsou jedinečné také nálezy až 1,5 milionu let starých kosterních pozůstatků zvířat. Stálou expozici o přírodě Českého krasu si prohlédnete v nově otevřeném Domě přírody Českého krasu, který zároveň tvoří vstupní prostor do jeskyní.

Bozkovské jeskyněNa hladině v jedinečném Jezerním dómu se zrcadlí krásy celé jeskyně. Zcela jiným zážitkem je návštěva Chýnovské jeskyně na jihu Čech, u Tábora. byla objevena roku 1863 při práci v lomu a stala se první turisticky zpřístupněnou jeskyní na území České republiky. Od června 2022 u jeskyně najdete zajímavé návštěvnické centrum, které vás seznámí se zatopenou částí jeskyně, životem netopýrů i tajemstvím geologie.

Na severu Čech, v býv. okrese Semily, objevíte Bozkovské dolomitové jeskyně s největším podzemním jezerem v Čechách. Strašínská jeskyně s jezírkem a pozoruhodnými mísovitými a hrncovitými prohlubněmi ve stropu je jediná větší krasová jeskyně v systému Sušicko-Strakonických vápenců na Šumavě. Přístupná je po předchozí domluvě. A po předchozí domluvě se speleology je možné nahlédnout i do Týnčanské jeskyně na Sedlčansku. Jeskyně je v přírodním „syrovém“ stavu bez umělých chodníčků a pohyb v ní je tudíž docela dobrodružný a nevhodný pro osoby se sníženou pohyblivostí.
 

Dobrodružství v podzemí s průvodcem i bez

Ledová jeskyněSpousta zajímavých jeskyní se však nedá zařadit do předchozích "škatulek". Takovým příkladem je například jeskyně Na Turoldu u krásného Mikulova. Jedná se o jediné zpřístupněné jeskyně v jurském vápenci v ČR; místo krápníků jeskyni zdobí unikátní "turoldská výzdoba" – korozní tvary, podobné korálovým útesům, které evokují procházku po dně jurského moře. Víte, kde byste našli největší ledovou jeskyni u nás? Pseudokrasová jeskyně na severní straně Suchého vrchu v CHKO Lužické hory je jedinou svého druhu v České republice, v níž led vydrží po celý rok. Kvůli nenechavým návštěvníkům, kteří ledovou výzdobu ničili byl sice vchod uzavřen mříží, ale klíč si lze zapůjčit po dohodě na Správě CHKO Lužické hory v Jablonném v Podještědí.

PseudokrasJeskyně mezi Královským Poříčím a Starým Sedlem, které vytvořila voda při zařezávání řeky Ohře do okolního terénu, najdete po obou březích. Prozkoumat je můžete jen s běžným vybavením – baterkou nebo čelovkou. Stejné "nástroje" budete potřebovat, vydáte-li se do Českého ráje. V Zeleném dole, uprostřed přírodní rezervace Klokočských skal, najdete jeskyni Postojna. Dovnitř se budete muset protáhnout úzkým otvorem, ale výsledek stojí za to. Těsný vchod ústí v rozlehlý dóm – Velkou síň, o rozměrech 16 x 18 m. Z něho vedou další chodby, které se postupně zúžují a jedinou možností jak pokračovat dále je plazení dírou, u které možná budete pochybovat, zda se do ní vejdete. A potom vás opět překvapí prostory, do nichž jste se tak pracně dostali.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Hranická propast – nejhlubší zatopená propast světa Příroda

Hranická propast – nejhlubší zatopená propast světa

Nejhlubší propast v České republice a nejhlubší zatopená propast světa. Zdá se, jako by snad ani neměla dno. Všechny pokusy o jeho naměření zatím selhaly. Posledním ověřeným údajem je 519,5 metrů, odborníci ale odhadují, že se může vyhoupnout až na úctyhodných 1000 metrů.

Dům přírody Moravského krasu Příroda

Dům přírody Moravského krasu

Navštivte nově otevřenou zážitkovou expozici o Moravském krasu. Ponořte se v ní do devonského moře, vytvořte si krápníky a jeskyně, proleťte se s netopýry, poznejte lesy, stráně, kytky i zvířata. A jak se žije Krasu s člověkem?

Dům přírody Českého krasu Kultura

Dům přírody Českého krasu

Návštěvnické středisko Českého krasu vzniklo u Koněpruských jeskyní, v geologicky pozoruhodném území národních přírodních památek Kotýz a Zlatý kůň nad velkolomem Čertovy schody. Nový Dům přírody se otevřel na Velikonoce 2024.

Jeskyně Na Pomezí – mramorová perla Rychlebských hor Příroda

Jeskyně Na Pomezí – mramorová perla Rychlebských hor

Jeskyně Na Pomezí se nacházejí v komunikačně významném stejnojmenném sedle (576 m) v Rychlebských horách, 2 km severně od Lipové-Lázně. Jsou největším jeskynním systémem v České republice vzniklým rozpouštěním mramoru, tj. krystalického vápence.

Propast Macocha s vyhlídkovými můstky Příroda

Propast Macocha s vyhlídkovými můstky

Na okraji propasti Macocha jsou dva vyhlídkové můstky. První z nich byl vybudován v roce 1882 – je umístěn v nejvyšším bodě a jmenuje se Horní můstek. Druhý z nich pochází z roku 1899, nachází se 92 metrů nad spodní částí propasti a je z něho velmi dobře vidět na dno.

Koněpruské jeskyně v Českém krasu – za tajemstvím penězokazců Příroda

Koněpruské jeskyně v Českém krasu – za tajemstvím penězokazců

Koněpruské jeskyně jsou zatím největším objeveným jeskynním systémem v Čechách. Vznikly v devonských vápencích starých až 400 milionů let. Jsou vyvinuty ve třech výškových úrovních s denivelací více jak 70 m. Jejich celková délka přesahuje 2 km, zpřístupněná trasa je dlouhá cca 620 m.

Jeskyně Na Špičáku – jedny z nejstarších jeskyní ve střední Evropě Příroda

Jeskyně Na Špičáku – jedny z nejstarších jeskyní ve střední Evropě

Jeskyně Na Špičáku patří k nejstarším písemně doloženým jeskyním ve střední Evropě. Přes 400 metrů dlouhý podzemní labyrint chodeb a puklin je vytvořen v devonských mramorech (mořské usazeniny, stáří 350–380 milionů let).

Jeskyně Pekárna – pravěké sídliště lovců sobů Příroda

Jeskyně Pekárna – pravěké sídliště lovců sobů

Na skalním ostrohu nad soutokem Říčky a Ochozského potoka se nachází známá archeologická lokalita, tunelovitá jeskyně Pekárna, proslulá nálezy pravěkých kamenných i kostěných nástrojů a hlavně rytin na kostech zvířat.

Javoříčské jeskyně – jeskyně s nejbohatší výzdobou v ČR Příroda

Javoříčské jeskyně – jeskyně s nejbohatší výzdobou v ČR

Podzemní systém Javoříčských jeskyní vytváří komplikovaný komplex chodeb, dómů a propastí. Byly vytvořeny v ostrůvku devonských vápenců a na jejich vývoji se podílel potok Špraněk. Podstatná část jeskyní byla objevena již v roce 1938.

Bozkovské dolomitové jeskyně – jeskyně plné křemene a vody Příroda

Bozkovské dolomitové jeskyně – jeskyně plné křemene a vody

Jeskyně tvoří dva poměrně samostatné systémy jeskynních chodeb a síní, které byly při zpřístupňování propojeny průkopy a dlouhou štolou. Jeskyně jsou v nejnižších částech trvale zaplaveny vodou vytvářející podzemní jezera – největší v Čechách.

Jeskyně Výpustek v Moravském krasu – cesta 40 tisíci let nazpět Příroda

Jeskyně Výpustek v Moravském krasu – cesta 40 tisíci let nazpět

Vydejte se pozpátku 40 tisíci let historie. Jeskyně Výpustek patří mezi nejvýznamnější jeskynní systémy Moravského krasu. Velmi zajímavá podzemní prostora má bohatou a velmi neobvyklou historii. Labyrint temných chodeb a dómů byl vytvořen ponorovou činností Křtinského potoka.

Punkevní jeskyně s propastí Macocha v Moravském krasu Příroda

Punkevní jeskyně s propastí Macocha v Moravském krasu

Vydejte se na výlet do Punkevních jeskyní! Procházet se budete mohutnými dómy a chodbami s krápníkovou výzdobou až na dno propasti Macocha. Svou oblibu si získaly díky tomu, že v nich lze podniknout romantickou plavbu na lodičkách na podzemní říčce Punkvě.

Jeskyně Šipka – místo objevu Šipecké čelisti ve Štramberku Příroda

Jeskyně Šipka – místo objevu Šipecké čelisti ve Štramberku

Nejkrásnějším krasovým útvarem Štramberského krasu je zcela určitě volně přístupná jeskyně Šipka. Jeskyně se spolu se Štramberkem dostala do českého, ale i světového povědomí po objevu spodní čelisti neandertálského dítěte, tzv. Šipecké čelisti.

Jeskyně Postojna – největší jeskyně Českého ráje Příroda

Jeskyně Postojna – největší jeskyně Českého ráje

Vypravte se do jiného světa podzemních prostor a nahlédněte do světa netopýrů. V Zeleném dole, uprostřed přírodní rezervace Klokočských skal, najdete jeskyni Postojna.

Jeskyně Na Turoldu – podzemní labyrint se smaragdovým jezírkem Příroda

Jeskyně Na Turoldu – podzemní labyrint se smaragdovým jezírkem

Jeskyně Na Turoldu je jedinou zpřístupněnou jeskyní v jurském vápenci v ČR a leží v přírodní rezervaci vrch Turold na okraji města Mikulova. Místo krápníků jeskyni zdobí unikátní "turoldská výzdoba" – korozní tvary, podobné korálovým útesům, které evokují procházku po dně jurského moře.

Návštěvnické středisko Chýnovské jeskyně Příroda

Návštěvnické středisko Chýnovské jeskyně

U Chýnovské jeskyně mezi Dolními Hořicemi a Chýnovem na Táborsku se nachází návštěvnické středisko se zajímavými expozicemi, které návštěvníky zasvětí do tajemství geologie a mineralogie Chýnovského krasu. Nechybí poutavé představení zatopené části jeskyně nebo informace o životě netopýrů.

Jeskyně Švédův stůl – doupě jeskynních hyen Příroda

Jeskyně Švédův stůl – doupě jeskynních hyen

Volně přístupná jeskyně v údolí potoka Říčky v Moravském krasu je známou archeologickou lokalitou a jedním ze tří nalezišť kosterních pozůstatků neandrtálského člověka na našem území.

Jeskyně Netopýrka Příroda

Jeskyně Netopýrka

Jeskyně Netopýrka se nachází nedaleko obce Ochoz u Brna, v jižní části Moravského krasu, v údolí Říčky. Za vstupní částí se nalézá větší prostora, pod níž pokračuje nízká a úzká plazivka, klesající až k podzemnímu toku. Vstup do jeskyně je volný, na vlastní nebezpečí.

Jeskyně Horizont v lomu Velká Dohoda Příroda

Jeskyně Horizont v lomu Velká Dohoda

Vybaveni helmou a světlem, máte možnost se podívat do horizontální říční chodby, dlouhé necelých 100 metrů. Jeskyně nedaleko Holštejna byla objevena pracovníky kamenolomu Velká Dohoda po odstřelu v roce 1953, prozkoumána, zaměřena a dalším odstřelem znepřístupněna na dalších téměř padesát let.

CHKO Český kras Příroda

CHKO Český kras

Chráněné krajinná oblast Český kras se rozkládá od Prahy jihozápadním směrem k Berounu. Pestrá a mnohotvárná krajina zahrnuje téměř 700 jeskyní s nejdelším jeskynním systémem v Čechách, významná naleziště zkamenělin a cennou teplomilnou květenu i zvířenu.

Jeskyně Mordloch u Štětí Příroda

Jeskyně Mordloch u Štětí

Jeskyně Mordloch v liběchovských lesích asi 1,5 km severně od obce Ješovice na Kokořínsku, je vlastně přirozený pískovcový převis uměle rozšířený v jeskyni. Podle místních legend zde za třicetileté války sídlili loupežníci.

CHKO Moravský kras – nejrozsáhlejší krasové území v České republice Příroda

CHKO Moravský kras – nejrozsáhlejší krasové území v České republice

Moravský kras severně od Brna patří mezi nejvýznamnější krasové oblasti ve střední Evropě. Na celém území je známo více než 1100 jeskyní, z nichž pět je přístupných veřejnosti. Dominantou střední části Moravského krasu je Rudické propadání, kde pod zem mizí vody Jedovnického potoka.

Ledová jeskyně u Naděje – největší česká ledová jeskyně Příroda

Ledová jeskyně u Naděje – největší česká ledová jeskyně

Puklinová pseudokrasová jeskyně, jediná svého druhu v České republice, v níž led vydrží po celý rok, se nachází na severní návětrné straně Suchého vrchu v CHKO Lužické hory nedaleko osady Hamr u Naděje.

Chýnovská jeskyně – unikát s mimořádně pestrým zbarvením stěn Příroda

Chýnovská jeskyně – unikát s mimořádně pestrým zbarvením stěn

Chýnovská jeskyně byla objevena roku 1863 při práci v lomu. Roku 1868 se po úpravách stala první turisticky zpřístupněnou jeskyní na území České republiky. Největší ozdobou této jeskyně nejsou krápníky, ale barevné stěny a stropy rozmanitých tvarů.

Zbrašovské aragonitové jeskyně – podzemí, kde čaruje kyselka Příroda

Zbrašovské aragonitové jeskyně – podzemí, kde čaruje kyselka

Zbrašovské aragonitové jeskyně leží v malebném údolí řeky v lázních Teplicích nad Bečvou. Jde o jedinečný jeskynní systém evropského významu vzniklý současným působením atmosférických vod a teplých minerálních vod vystupujících z velkých hloubek ve vápencích.

Mladečské jeskyně – rituální pohřebiště kromaňonského člověka Příroda

Mladečské jeskyně – rituální pohřebiště kromaňonského člověka

Rádi byste se v létě ochladili a nevíte, jak na to? Vydejte se poznat krásu jeskynního systému nedaleko Litovle, kde se nachází Mladečské jeskyně.

Kateřinská jeskyně – nejrozlehlejší dómy v Moravském krasu Příroda

Kateřinská jeskyně – nejrozlehlejší dómy v Moravském krasu

Jeskyni tvoří dva vzájemně spojené mohutné dómy s přilehlými chodbami. Jeskyně byla pro veřejnost otevřena už v roce 1910. Hlavní dóm je s rozměry 95x44x20 metrů největší veřejnosti zpřístupněnou podzemní prostorou v Moravském krasu.

Jeskyně Balcarka – jeskyně s nejbohatší krápníkovou výzdobou Příroda

Jeskyně Balcarka – jeskyně s nejbohatší krápníkovou výzdobou

Jeskyně Balcarka v Ostrově u Macochy představuje svou krápníkovou výzdobou snad nejbohatší jeskyni Moravského krasu. Do nového turistického okruhu byla zahrnuta i část jeskyně s bývalým muzeem, které bylo krátce zpřístupněno v roce 1938. Návštěvní trasa se tak prodloužila o 150 metrů.

Sloupsko-šošůvské jeskyně – největší zpřístupněné jeskyně v ČR Příroda

Sloupsko-šošůvské jeskyně – největší zpřístupněné jeskyně v ČR

Sloupsko-šošůvské jeskyně jsou největší zpřístupněné jeskyně v ČR. Tvoří je rozsáhlý komplex dómů, chodeb a obrovských podzemních propastí, které spojují dvě podzemní patra s výškovým rozdílem 60 m. Prohlídky zahrnují klasické okruhy či zážitkovou exkurzi do spodních pater.

Amatérská jeskyně – nejdelší jeskyně České republiky Příroda

Amatérská jeskyně – nejdelší jeskyně České republiky

Amatérská jeskyně je nejdelší jeskyní České republiky. Byla objevena roku 1969 po nesmírném úsilí při prokopávání desítek metrů zavalených komínů a postupně propojována s dalšími jeskyněmi, mezi něž patří i Punkevní jeskyně a propast Macocha. Celková délka propojeného systému dnes přesahuje 40 km.

Týnčanská jeskyně u Petrovic Příroda

Týnčanská jeskyně u Petrovic

Týnčanská jeskyně (zvaná též Divišova) je součástí Týnčanského krasu – systému, který se skládá z 19 jeskyní o celkové délce 270 m. Jeskyně vznikly ve skoupských vápencích devonského stáří. Jeskyně je příležitostně otevřená turistům, nachází se zde speleologická základna.

Další aktuality

Kde si užít nejkrásnější západy slunce? Udělejte si romantický večer!

Patříte spíše k sovám než ke skřivanům? Pak právě pro vás máme skvělé nápady na netradiční výlet – vyrazte s přáteli či se svou láskou na krásná místa, kde budete moci pozorovat západ slunce. Každodenní přírodní divadlo má své kouzlo v každé roční době, ale nyní, když jsou dny téměř nejdelší v roce a večery bývají příjemně vlahé, se bude jistě jednat o mimořádný zážitek. Vyrazte za posledními paprsky Slunce na kopce, vršky a vrchy a nezapomeňte si s sebou foťák. Stmívání nad krajinou je totiž velmi fotogenické.
24. květen 2025 15:00
Příroda

Jaké orchideje najdete v české přírodě? Tipy na místa, kde kvetou divoké orchideje

Věděli jste, že v české přírodě najdeme na 70 druhů divokých orchidejí? Patří k nim například prstnatec májový, vstavače (mužský, vojenský, bahenní, nachový…), střevíčník pantoflíček, bradáček vejčitý, vemeníček zelený, kruštík bahenní, pětiprstka žežulník a další. Všechny tyto rostliny právě v těchto dnech kvetou a můžete se s nimi setkat na mnoha místech republiky, většinou na zvláště chráněných místech. Kam se za našimi orchidejemi vydat, vám rádi poradíme. Zároveň vás však prosíme, abyste se na uvedených lokalitách chovali k rostlinkám ohleduplně. Pro nenechavce máme důležitou zprávu: orchideje nelze přesadit jinam. Jsou vázány na konkrétní místo a jinde by uhynuly.
23. květen 2025 16:00
Příroda

Oslavte Evropský den chráněných území pěkným výletem

Evropský den chráněných území, který připadá na 24. 5., má připomenout, co, jak a proč chráníme. Je také připomenutím počátku historie evropských národních parků (první NP v Evropě vznikl roku1909). Základní myšlenkou spojující oslavy je přiblížit chráněná území všem lidem, protože ochrana přírody není jen věcí ekologů, zoologů či botaniků. Udělejte si v tento den pěkný výlet na některé z chráněných území či národního parku České republiky – vydat se můžete například do Beskyd, Českého lesa, Žďárských vrchů, Jizerských hor, Krkonoš, Šumavu, České Švýcarsko, Podyjí a na další místa.
23. květen 2025 15:30
Příroda

Světový den želv a tipy na želví výlety

Každoročně 23. května mají svátek všechny želvy na celém světě: je totiž Světový den želv. Ve společnosti starobylých plazů můžete slavit v našich zoologických zahradách a na dalších místech.
23. květen 2025 9:54
Příroda

Den botanických zahrad: poznejte pestrobarevný svět květin a vzácných dřevin

Na 22. května připadá každoročně Den botanických zahrad, který organizuje Unie botanických zahrad ČR. V zahradách, které se k oslavám připojují, jsou vždy připraveny akce pro veřejnost, jejichž cílem je seznámit návštěvníky s činností botanických zahrad, jejich sbírkami i významem pro uchování přírodního a kulturního dědictví. V tento den se také otevírají zahrady, které nebývají běžně přístupné.
20. květen 2025 12:30
Příroda

Víkend otevřených zahrad láká do zámeckých parků i soukromých zahrádek

Baví vás poznávat nepoznané a objevovat nová zákoutí? Pak si určitě užijete svátek otevírání zahrad o víkendu 7. – 8. června 2025, kdy vedle zámeckých parků můžete nahlížet i do soukromých zahrádek a běžně nepřístupných míst. Na víkend plný vůní, barev, komentovaných prohlídek a nečekaných zážitků zve portál Kudy z nudy.
19. květen 2025 16:51
Příroda

Deset dobrodružných výletů za loupežníky, lapky a pašeráky

Mají vaše děti rády Rumcajse, Ledříčka, Ondráše a další lapky a loupežníky? Pak se vydejte s portálem Kudy z nudy na veselé loupežnické putování po hradech, skalách, jeskyních a jiných tajemných místech. Zjistíte, že loupežníky se Česko jen hemží!
19. květen 2025 15:00
Příroda

50 tipů na návštěvu okrasných zahrad

Baví vás poznávat nepoznané a objevovat nová zákoutí a nahlížet nejenom do parků či zámeckých zahrad, ale i do soukromých zahrádek a běžně nepřístupných míst? Znáte svátek otevírání běžně nepřístupných zahrad veřejnosti (Open Garden & Squares Weekend), který vznikl v roce 1998 ve Velké Británii a probíhá vždy během druhého červnového víkendu? Cílem bylo poskytnout veřejnosti příležitost alespoň jednou v roce navštívit jinak uzavřené zahrady a dvorky Londýna. Nápad se shledal s nadšením, a tak se po několika ročnících uspořádaných v Británii svátek pomalu začal šířit i do dalších měst a postupně po celé Evropě. Na výlety plné vůní, barev, komentovaných prohlídek a nečekaných zážitků zve portál Kudy z nudy.
19. květen 2025 8:00
Příroda