V centru obce Loučka na Zlínsku vzniká díky darům od veřejnosti kaple sv. Jana Pavla, která bude mít i unikátní zvonkohru. Stavba vyjadřuje dík místních obyvatel za to, že obec nebyla za druhé světové války vypálena a srovnána se zemí nacisty.
Výstavba
kaple sv. Jana Pavla II. má být podle iniciátorů projektu
poděkováním za záchranu obce, která měla být na konci druhé světové války vypálena a srovnána se zemí kvůli spolupráci obyvatel s tamními partyzány, což se však nakonec nestalo. Místo uniklo úplnému zničení –
Loučku 22. dubna 1945 obklíčili němečtí vojáci. K vyvraždění obyvatel jako pár dní předtím na
Ploštině nebo o den později v
Prlově v ní ale nedošlo. Shořelo několik hospodářských budov,
lidé však
nezemřeli. Věřící to přičítají zázraku, pragmatici si myslí, že to bylo tím, že se Němci tehdy opili slivovicí...
Svatostánek vyrůstá podle návrhu
architekta Josefa Pleskota. Dominantou moderního svatostánku bude několik metrů vysoká
zvonkohra na střeše. Fasádu stavby zvýrazní neobvyklé průčelí. Zde by měl být totiž umístěn zásobník bannerů s podobiznami významných osobností.
Cihla by pak měla zastupovat
evropskou tradici a symbolizovat postupné skládání stavby, cihla k cihle – z malého bohatství velké. Kaple bude mít zevnitř i z venku měla
tvar kvádru. Světlo bude do interiéru přicházet shora, navíc každý, kdo vstoupí dovnitř uvidí nad sebou zvony. Kaple by měla pojmout tak dvacet až čtyřicet lidí.
Unikátní zvonkohra v Loučce
Unikátní zvonkohra bude mít
40 zvonů, které vznikají ve
zvonařské dílně v Brodku u Přerova. Největší zvon zvonkohry Panna Marie Vítězná váží 500 kilogramů a zní tónem A 1. Na zvonu Jan Pavel II., jsou zaznamenány jména všech obcí, které byly za války vypáleny.
Javoříčko, ale třeba i Zákřov.