Dominantní historickou budovou města Frýdlant nad Ostravicí je klášter milosrdných sester sv. Karla Boromejského. Klášter je také nazýván Bedřichův ústav.
Klášter nechal vystavět
v roce 1871 olomoucký arcibiskup kardinál Bedřich, lankrabě z Fürstenberga. Arcibiskup chtěl založit vychovatelnu pro dcery lesníků a arcibiskupských úředníků. Opatrovnicemi dívek byly Milosrdné sestry sv. Karla Boromejského. První představenou byla S. M. Adolfina Šmídová, která svůj úřad zastávala do roku 1915. První sestry začaly působit v klášteře v roce 1874 a první chovanka byla přijata o rok později. Od roku 1881 zde ústavní škola byla otevřena pro všechny dívky z Frýdlantska.
Součástí budovy kláštera je také
neorománská řeholní kaple, kopie baziliky sv. Pavla v Římě. Velmi cenný je především
dřevěný strop kaple. Oltář kaple je proveden z mramoru a socha Panny Marie nad oltářem je dovezena z Paříže. Všechny ostatní sochy jsou dílem Josefa Mayera z Mnichov. Na přelomu 19. a 20. stol. byla budova kláštera zvýšena o jedno patro.
Dnes slouží klášter jako
domov pro seniory. Kaple je veřejnosti přístupná v době bohoslužeb a v době konání kulturních akcí.
Objevte klášter milosrdných sester sv. Karla Boromejského, historickou památku ve Frýdlantu nad Ostravicí, založenou v roce 1871.
Klášter byl postaven v roce 1871.
Klášter nechal vystavět olomoucký arcibiskup kardinál Bedřich, lankrabě z Fürstenberga.
Cílem bylo založit vychovatelnu pro dcery lesníků a arcibiskupských úředníků.
Opatrovnicemi dívek byly Milosrdné sestry sv. Karla Boromejského.
V kapli lze obdivovat dřevěný strop, mramorový oltář a sochy, včetně sochy Panny Marie nad oltářem, která byla dovezena z Paříže.
Kaple je veřejnosti přístupná v době bohoslužeb a během konání kulturních akcí.
Dnes slouží klášter jako domov pro seniory.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.