Kostel svatého Bartoloměje v Napajedlích byl vystavěn v letech 1710-1712. Nechal ho postavit tehdejší majitel napajedelského panství Adam Jáchym z Rotalu. Vysvěcen byl kostel až v roce 1741 olomouckým biskupem Jakubem Arnoštem.
Původní kostel sv. Bartoloměje stával hned vedle napajedelské
fary, poblíž tržiště a radnice. Kostel ale nevyhovoval kapacitou a proto byl zbourán a vystavěn byl nový kostel nesoucí stejný název jako ten minulý, kostel svatého Bartoloměje.
Nejstaršími památkami v kostele jsou
dva renesanční náhrobky Bedřicha a Bartoloměje ze Žerotína zasazené ve zdi po stranách hlavního vchodu, které byly přeneseny ze starého kostela. Další náhrobky jsou vsazeny v podlaze pod novodobou dlažbou, z části zakryty lavicemi. V první třetině pravé části kostelní lodi je vchod do
krypty, v současné době nepřístupné, kam byly údajně přeneseny ze starého kostela ostatky sedmi pánů ze
Žerotína a dvou
Vartemberků.
Poznejte historii a architektonické particularity kostela sv. Bartoloměje v Napajedlech, včetně unikátních renesančních náhrobků.
Kostel nechal postavit Adam Jáchym z Rotalu, tehdejší majitel napajedelského panství.
Kostel byl vystavěn v letech 1710-1712.
Kostel byl vysvěcen v roce 1741 olomouckým biskupem Jakubem Arnoštem.
Původní kostel byl zbourán, protože nevyhovoval kapacitou.
Návštěvníci mohou vidět dva renesanční náhrobky Bedřicha a Bartoloměje ze Žerotína zasazené ve zdi po stranách hlavního vchodu.
Pod novodobou dlažbou kostela jsou vsazeny další náhrobky, z části zakryty lavicemi.
Ano, v kostele je vchod do krypty, která je v současné době nepřístupná a jsou zde pravděpodobně přeneseny ostatky sedmi pánů ze Žerotína a dvou Vartemberků.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.