Kostel sv. Martina se nachází na tzv. Starém Blansku. Podle legendy sahá původ zdejší farnosti až do roku 882, kdy osady na Blanensku navštívil sv. Metoděj. Archeologové zde nalezli střepy z 11. století.
Původní kostel měl obdélníkový půdorys bez věže a byl obehnán vysokou obrannou zdí. Později byl kostelík výrazně obnoven roku
1707 nákladem
rodu Gellhornů. Byla postavena nová věž, oratorium a kůr. Další významnou úpravou bylo prodloužení kostelní lodi k východu a přestavba kněžiště v roce 1793.
V roce 1993 bylo při průzkumu kostela zjištěno, že značná část jižní obvodové zdi pochází z 1. poloviny 12. století. Tato zeď pod svrchní omítkou ukrývala vedle zbytku krásného gotického portálu také cca 1m vysoké torzo
románské pískovcové plastiky muže s mečem. Jde o naprosto
unikátní a historicky dosud spolehlivě nezdůvodněný nález, neboť románských plastik se na Moravě dochovalo jen minimum a téměř vždy šlo pouze o ornamentální výzdobu.
V rámci
archeologického průzkumu zde byly nalezeny dvě sloupové jámy, patrně pozůstatku blíže neznámé stavby. V rámci nich byla nalezena kolekce raně středověkých keramických střepů.
Objevte historii Kostela sv. Martina v Blansku, jeho archeologické nálezy a unikátní románskou plastiku.
Podle legendy sahá původ zdejší farnosti až do roku 882.
Archeologové nalezli střepy z 11. století, románskou pískovcovou plastiku muže s mečem a raně středověké keramické střepy.
V roce 1707 byla postavena nová věž, oratorium a kůr a v roce 1793 došlo k prodloužení kostelní lodi a přestavbě kněžiště.
Plastika muže s mečem je historicky významný a unikátní nález, jelikož se na Moravě dochovalo jen minimum románských plastik.
Většina jižní obvodové zdi pochází z 1. poloviny 12. století.
Obnovu kostela financoval rod Gellhornů.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.