ÚvodCo chcete dělat?PamátkyKostel sv. Víta v Jemnici
Památky

Kostel sv. Víta v Jemnici

Kostel sv. Víta patřil k františkánskému klášteru, který roku 1455 založili bratři Albrecht, Hynek a Štěpán z Lichtenburka. Na místě kostela stála v polovině 15. století kaple sv. Víta. Je zřejmé, že toto místo bylo pro obyvatele od pradávna posvátné.
Františkánská komunita se těšila značné přízni okolní šlechty. Jedním z nejštědřejších příznivců byl Půta z Lichtenburka. Roku 1492 zde byl i pohřben. Svědčí o tom figurální náhrobní kámen zasazený do severní stěny kostela. Je na něm vytesán sv. Vít v životní velikosti.

Roku 1468 město i klášter vypálili a pobořili vojáci uherského krále Matyáše Korvína. Poničení kláštera otevřelo cestu k jeho přebudování. Kostel byl přestavěn v pozdně gotickém stylu a rozšířen o kapli Umučení Páně. Stavení konventu byla už zděná a patrová. K příslušenství náležela rozlehlá zahrada a studna. Dodnes je zachován vstup do podzemních chodeb. S jemnickými bosáky (františkány) je spojován i první městský vodovod. Na západní straně bývalé klášterní zahrady je zachován tzv.haltýř“, do kterého přetékala přebytečná voda z bohatého pramene. Měšťané odváděli vodu z této nádrže dřevěnými rourami do města.

Roku 1529 se stal novým pánem na Jemnici luterán Jindřich Meziříčský z Lomnice. Téhož roku vydal zákaz kázání v klášterním kostele. V roce 1546 obyvatelé města napadli klášter a mnichy vyhnali. Roku 1560 už byl klášter pustý. Františkáni se do Jemnice vrátili až roku 1675. Kvůli finančním nesnázím rozhodl olomoucký biskup o konečném zrušení kláštera. Stavení konventu se časem úplně rozpadla. Zůstal zachován jen kostel sv.Víta. O sto let později se jemnický farář Josef Šabatka zasloužil o stavební úpravu kostela. Jemu vděčíme za vznik překrásné fresky „Nanebevzetí sv. Víta“, kterou namaloval Jan Josef Winterhalder. Fresková výmalba kaple Umučení Páně pochází z konce 19.století. Za josefínských reforem byl kostel zrušen jako „nepotřebný polní chrám“. Chrámovou stavbu vykoupila v dražbě hraběnka Daunová a darovala ji městu.
 

Aktuality

Vánoční jarmark v Dačicích

Tradiční vánoční jarmark na zámku.
Dačice, Jihočeský kraj

Živý betlém v Dačicích

Vánoční příběh.
Dačice, Jihočeský kraj

Městský ples Dačice

Chybět nebude živá hudba a bohatá tombola.
Dačice, Jihočeský kraj

Dačické kejklování

Krajská postupová divadelní přehlídka, představí se amatérské soubory nejen z jižních Čech.
Dačice, Jihočeský kraj

Dačická řežba

Denně se můžete podívat na zručné mistry řezbáře při práci a večer strávit poslechem některé z kapel.
Dačice, Jihočeský kraj

Prázdninové hraní Pod Lipkami

Den plný her pro děti, jejich rodiče a prarodiče.
Dačice, Jihočeský kraj

Rockfest Dačice

Dvoudenní festival rockových kapel se koná na konci července v zámeckém parku v Dačicích. Letošní ročník bude již 19.
Dačice, Jihočeský kraj

Vánoční jarmark na dačickém zámku 2024

Druhou adventní neděli se na nádvoří zámku a v přilehlých prostorách uskuteční již 17. vánoční jarmark.
Dačice, Jihočeský kraj

Zámek Jemnice

Zámek Jemnice vznikl přestavbou zeměpanského hradu založeného patrně v první polovině 13. století. Dochované části nárožních věží poskytují důkazy, že původní hrad měl pravidelnou dispozici typu francouzského kastelu.
Jemnice, Kraj Vysočina

Jemnický buk lásky

Buk patří mezi nejstarší stromy v zámeckém parku v Jemnici na Vysočině, který v roce 1761 založil Maxmilián Daun. Stromu se říká „Buk lásky“, protože se na lavičce pod ním scházeli milenci a věřilo se, že je buk chrání.
Jemnice, Kraj Vysočina

Bývalý špitál s kaplí sv. Alžběty v Jemnici

Bývalý špitál v Jemnici sloužil k ubytování chudých a opuštěných obyvatel města. Fungoval až do 18. století, kdy byl zrušen v důsledku josefínských reforem. Součástí komplexu byla i pozdně gotická kaple sv. Alžběty, později renesančně upravená.
Jemnice, Kraj Vysočina

Biotop Jemnice

Biotop v Jemnici se nachází na místě původní vodní nádrže v údolí řeky Želetavky. Užijete si zde čistou vodu, vodní atrakce (tobogán, klouzačka) a nechybí ani sprcha, zamykací skříňky, hřiště na plážový volejbal a možnost relaxace ve stínu.
Jemnice, Kraj Vysočina

Workoutové hřiště a odpočinková zóna v Jemnici

Odpočinková zóna Jemnice je situována pod kulturním domem v těsném sousedství mateřské školky. Mimo herních prvků pro děti zde najdete i cvičební prvky pro mládež a dospělé a zázemí pro cykloturisty.
Jemnice, Kraj Vysočina

Kostel sv. Stanislava v Jemnici

Hlavní dominantou města Jemnice je kostel sv. Stanislava se štíhlou věží, svítící daleko do kraje. Její elegantní silueta vítá jako první návštěvníky z celého okolí.
Jemnice, Kraj Vysočina

Cyklostezka z Jihlavy až do rakouského města Raabs an der Thaya

V Jihlavě byla otevřena dálková cyklostezka, díky níž se jezdci na kolech dostanou až do rakouského města Raabs an der Thaya. Cyklostezka vede z Jihlavy přes Luka nad Jihlavou, Třebíč, Moravské Budějovice a Jemnici.
Jemnice, Kraj Vysočina

Muzeum Vysočiny v Jemnici – muzeum uzavřeno z důvodu rekonstrukce

Muzeum je v letech 2023 až 2026 uzavřeno z důvodu rekonstrukce.
Jemnice, Kraj Vysočina

Ubytování a restaurace v okolí

Bistro Sluníčko – občerstvení pro děti i dospělé

Příjemné posezení v nekuřáckém bezbariérovém prostředí si užijete v Bistru Sluníčko v Jemnici. K dispozici je také posezení venkovní.
Jemnice, Kraj Vysočina

Pension Palackého Jemnice

V Jemnici můžete využít k ubytování Pension Palackého. K dispozici je i zasedací místnost pro semináře s kapacitou 36 míst.
Jemnice, Kraj Vysočina

Penzion Pod Kaštany v Jemnici

Pokud budete chtít přenocovat v Jemnici, využijte služeb Penzionu Pod Kaštany s nepřetržitým provozem. Penzion disponuje uzamykatelnou místností pro možnost uložení kol.
Jemnice, Kraj Vysočina

Restaurace U Víta Jemnice

Restaurace U Víta v Jemnici návštěvníkům nabízí prostory o kapacitě 150 míst. Jsou rozděleny na jídelnu, salonek, výčep a v letních obdobích terasu.
Jemnice, Kraj Vysočina

Wellness Chalupa Lovčovice

Wellness chalupa nabízí moderní a luxusní vybavení, které splňuje očekávání i těch nejnáročnějších hostů. Chalupa je ideálním místem pro velké skupiny, rodiny či teambuildingy. Maximální kapacita je 27 osob.
Lovčovice, Kraj Vysočina

Ubytování v bunkru 36 B u Županovic

Nedaleko česko-rakouské hranice mezi obcemi Písečné a Županovice se na úplné samotě nachází bunkr 36 B z 2. světové války. Pokud hledáte klid uprostřed přírody, kterou budete mít jen pro sebe, tady se vám to zaručeně podaří.
Županovice, Jihočeský kraj

Kemp Letní den ve Starém Hobzí

Kemp Letní den nabízí ideální možnosti ubytování i využití volného času. Specializujeme se především na rodiny s dětmi, čemuž odpovídá i naše vybavení.
Staré Hobzí, Jihočeský kraj

Kyprův mlýn

Farma Kyprův mlýn se nachází na samotné hranici kraje Vysočina. Jak napovídá název, jedná se o bývalé mlýnské stavení, které je obklopeno několika hospodářskými budovami. Hned pod mlýnem se vine potok Želetavka.
Knínice, Kraj Vysočina