Hřbitovní kostel z první poloviny 14. století je jedinečně zachovalou středověkou památkou. Vedle kostela se nachází kaple zasvěcená ochranitelce rodiny a horníků – svaté Anně. Obě stavby najdete uprostřed starého hřbitova, jenž je zdoben převážně litinovými kříži z přelomu 19. a 20. století.
Hřbitovní areál, nacházející se cca 1 km od
Kašperských Hor, ukrývá
jednu z nejvýznamnějších památek rané středověké architektury v jihozápadních Čechách. Jedná se o trojlodní baziliku sv. Mikuláše z počátku 14. století, která se do dnešní doby dochovala téměř
v původní architektonické podobě.
Uvnitř kostela se dochovaly
barevné fresky datované od 1. pol. 14. století, neporušené gotické arkády a malovaný prkenný strop z roku 1700 v hlavní lodi, který je dílem tehdejšího purkmistra A. V. Groffa.
V blízkosti mohutného gotického chrámu sv. Mikuláše se nachází o poznání menší
kaple zasvěcená ochranitelce rodiny a horníků – svaté Anně. Současná barokní podoba kaple pochází z roku 1757, samotné základy kaple však mohou být mnohem starší. Kaple svaté Anny uchvátí návštěvníky jak iluzivní malbou od Josefa Hagera, tak i barokním oltářem, který ukrýval sošku svaté Anny Samatřetí a dřevěný očistec.
Obě stavby naleznete
uprostřed starého hřbitova, jenž je zdoben převážně litinovými kříži z přelomu 19. a 20. století. Na hřbitově jsou pochováni nejen Češi, ale i Němci, kteří tvořili do konce II. světové války dějiny tohoto kraje, neboť v Kašperských Horách se v předválečné době hlásilo 90% obyvatelstva k německé národnosti. Hlavně jim patří
originální kříže či překrásné náhrobní desky, objevíte i tu nejstarší? Kostel a kaple jsou majetkem katolické církve.