ÚvodAktualityZa zlatem a zážitky se vydejte do Kašperských Hor
Kašperské Hory, Kudy z nudy
Letní sporty

Za zlatem a zážitky se vydejte do Kašperských Hor

Přezdívá se jim zlatá brána Šumavy, protože právě tady začínala Zlatá stezka, slavná obchodní trasa, po níž putovali obchodníci se svými karavanami do Podunají. Obchodníci po ní chodili už za Karla IV. a vy se tady i dnes můžete na chvíli ocitnout v jejich kůži, v době, kdy se zde těžilo zlato. Zlaté časy však zažívají Kašperské Hory i dnes. Přesvědčte se o tom...
Největší slávu zažily Kašperské Hory, příjemné horské městečko v srdci Šumavy, ve 14 století, když tudy Karel IV. zbudoval obchodní cestu z německého Pasova do Prahy. Ta vedla přes Kvildu, Kašperské hory, Sušici, potom Klatovy a dále do našeho hlavního města. Kašperské Hory byly tehdy pro obchodníky doslova a do písmene zlatým dolem. Z Bavorska vozili zbraně, víno, látky nebo sůl a z Čech si odváželi obilí, dobytek nebo pivo, které se vařilo přímo ve městě. Město bylo v té době jedním z nejvýznamnějších zlatokopeckých rájů v Evropě.
 

Kostely, radnice nebo pivovar?

V létě je toto město jednou z hlavních zastávek cyklistů, kteří chtějí důkladněji poznat malebné okolí Sušice a podhůří Šumavy. Zcela klíčovým výchozím bodem jsou pak Kašperské Hory pro pěší turisty, kteří se tady často zdrží déle, než plánovali. Pravděpodobně nejvýstavnější stavbou je velká renesanční radnice na náměstí. V průčelí se pyšní trojicí mohutných barokních štítů, kterými se prezentoval jeden z majitelů domu, Jiří Lokšan – tajemník krále Ferdinanda I. Měšťané dům posléze účelně spojili s budovou pivovaru a nakonec v něm zřídili radnici. Prohlídka rozhodně stojí za to i dnes – budete procházet pod původními gotickými klenbami i celami bývalého vězení!

kašperské hory Kostel sv. MikulášeDruhou dominantou náměstí je více než šest set let starý arciděkanský kostel svaté Markéty. Baroknímu interiéru vévodí bohatě zdobený oltář a vzácné varhany. Sledujte proto, zda se v chrámu nekoná nějaký koncert, návštěva by jistě stála za to. Stejně jako zastavení v hornickém kostele svatého Mikuláše z 13. století s unikátním dřevěným malovaným stropem. Tajemnou atmosféru zase pocítíte na Šibeničním vrchu, kam byl přesunut pranýř, bez něhož bohaté město ve středověku nemohlo být, a který původně stál na náměstí.

A ještě jedna zajímavost, tentokrát zlatá. Před nákupním centrem na náměstí zbystřete – uvidíte kameny určené k mletí zlatonosné rudy, které připomínají slavnou zlatokopeckou minulost místa.
 

Klostermann, skláři a historické motorky

šumavaPokud máte rádi literaturu, Kašperské Hory najdete v mnoha povídkách spisovatele Karla Klostermanna, zejména v románu Skláři, který odsud pochází. O unikátních sklářských kouscích i o těžbě zlata se více dozvíte v Muzeu Šumavy, které se pyšní také jedinečnou sbírkou ozdobných lahviček na šňupavý tabák nebo malovaná umrlčí prkna. A zahanbit se nedá ani druhé kašperské muzeum s expozicí České hračky a největší stálou výstavou historických motocyklů v České republice.
 

Výlety do okolí Kašperských hor

Co je ale na Kašperských Horách nejkrásnější, je jejich okolí. Doslova láká k výletům. Místem, které prostě musíte vidět, je hrad Kašperk – Karel IV. ho dal postavit roku 1356 k ochraně bezpečnosti Zlaté stezky. I dnes se pyšní strašidelnou pověstí. Aktuálně má za sebou rozsáhlou rekonstrukci a nyní je v něm muzeum přibližující hradní historii a slavná zlatá období. V létě se zde koná řada kulturních akcí, ovšem v kteroukoliv roční dobu vás potěší vycházka po jeho okolí po některém z naučných turistických okruhů. Ještě před tím se však z hradu pokochejte krásnou vyhlídkou, je totiž jednou z přirozených dominant podhůří Šumavy a Kašperské pahorkatiny.

Cestou zlatokopůVydat se můžete také Cestou zlatokopů – Z Kašperských Hor se nabízí hned šest turistických okruhů. Nejvyhledávanější jsou pětikilometrový okruh Cestou zlatokopů a o jeden kilometr kratší trasa nazvaná Na Kašperk jinak. Cesta zlatokopů vás zase zavede do Amálina údolí a ke Zlatému potoku, který byl hlavním místem, kde se poprvé začalo rýžovat zlato. Těžit v dolech jej začali horníci až mnohem později. Dodnes se zachovalo množství štol, do některých můžete i vstoupit… Žlutě značené cesty nabízejí krásné výhledy směrem k Šumavě i na sever do přírodního parku Kašperská vrchovina. Je možné se také vypravit do nedalekého krásného údolí řek Otavy a Vydry. Lákavý je i výlet k Čeňkově pile, kde je k vidění technická památka – unikátní sto let stará vodní elektrárna. Odtud se můžete vydat také krásnou trasou údolím řeky Vydry, kolem Turnerovy chaty s romantickým posezením až k Antýglu, kdysi královskému dvorci, dnes autokempu.

Tipy na výlet s dětmi ve městě Kašperské Hory
Muzeum Šumavy Kašperské Hory Kultura

Muzeum Šumavy Kašperské Hory

Muzeum Šumavy Kašperské Hory prochází nyní rekonstrukcí. Od 1. 11. 2023 je kvůli rekonstrukci otevřená pouze nová expozice skla s názvem Cesty šumavského sklářství.

Netopýři v Amálině údolí Příroda

Netopýři v Amálině údolí

Údolí Zlatého potoka na Šumavě, ve 14. století zlatokopecký revír, dnes základna pro vědce a útočiště vzácných létajících savců. V chladném období roku zdejší štoly slouží jako zimoviště letounů – zjištěno tu bylo již 14 druhů.

Muzeum historických motocyklů v Kašperských Horách Kultura

Muzeum historických motocyklů v Kašperských Horách

Muzeum historických motocyklů v Kašperských Horách patří mezi vůbec nejstarší soukromá muzea tohoto typu v České republice. Výstavní expozice je koncipována tak, aby zaujala nejen znalce, ale i laiky, děti a dámy.

Kostel sv. Mikuláše v Kašperských Horách Památky

Kostel sv. Mikuláše v Kašperských Horách

Hřbitovní kostel z první poloviny 14. století je jedinečně zachovalou středověkou památkou. Vedle kostela se nachází kaple zasvěcená ochranitelce rodiny a horníků – svaté Anně. Obě stavby najdete uprostřed starého hřbitova, jenž je zdoben převážně litinovými kříži z přelomu 19. a 20. století.

Naučná stezka Cestou zlatokopů – po stopách dolování zlata Příroda

Naučná stezka Cestou zlatokopů – po stopách dolování zlata

Naučná stezka a cyklostezka v Petrovicích u Sušice nabízí putování po stopách středověkého dolování zlata na Klatovsku. Zhruba sedmnáctikilometrová okružní trasa šumavským předhůřím představuje rozsáhlé zbytky místních zlatých dolů.

Klostermannova vyhlídka u Srní Příroda

Klostermannova vyhlídka u Srní

Nádherný pohled do údolí řek Vydry a Křemelné nabízí Klostermannova vyhlídka u šumavského Srní. Je odsud také hezký výhled na protější Dračí skály.

Hrad Kašperk – nejvýše položený královský hrad v Čechách Památky

Hrad Kašperk – nejvýše položený královský hrad v Čechách

Vydejte se na hrad Kašperk a poznejte místa, kde se natáčela pohádka Anděl Páně. Pokud si chcete užívat svěžího šumavského vzduchu, můžete si udělat výlet k hradu po jedné z turistických tras, které vedou z Kašperských Hor přímo na hrad.

Pramen vzkříšení v Kašperských Horách Památky

Pramen vzkříšení v Kašperských Horách

V kapli Zmrtvýchvstání Páně Na Prádle se dodnes nedochovala střecha, krovy, klenba byla prolomena, ale zůstalo zde obvodové zdivo a hlavně uvnitř do dnešních dnů vyvěrá pramen vzkříšení.

Středisko environmentální výchovy v Kašperských Horách – prostor pro společné přírodní a kulturní dědictví Příroda

Středisko environmentální výchovy v Kašperských Horách – prostor pro společné přírodní a kulturní dědictví

Středisko environmentální výchovy se zázemím pro zážitkové programy na téma přírodního a kulturního dědictví Šumavy vzniklo u informačního centra Národního parku Šumava v Kašperských Horách.

Osada Popelná na Šumavě Příroda

Osada Popelná na Šumavě

Popelná ještě v roce 1950 měla 22 obyvatel, koncem padesátých let byl obydlen mlýn, v dalších letech je uváděno až 8 obyvatel (v roce 2001 již pouze jeden) – jednalo se převážně o zaměstnance podnikových rekreačních zařízení, z nichž se po roce 1950 staly hotely.

Netopýří stezka v Kašperských Horách Příroda

Netopýří stezka v Kašperských Horách

Netopýří stezka je 1,5 km dlouhá vycházková trasa z náměstí v Kašperských Horách stromovou alejí až ke kostelu sv. Mikuláše, v průběhu informační panely o fauně v okolí Kašperských Hor; od května do září stezku můžete začít návštěvou radničního podzemí s naučnými panely o životě netopýrů.

Chrám svaté Markéty v Kašperských Horách Památky

Chrám svaté Markéty v Kašperských Horách

Kašperské Hory mají dva gotické kostely. Bohaté horní město si takový přepych mohlo dovolit. Uplynulo jen několik desetiletí od doby, kdy poslední zedníci opustili chrám svatého Mikuláše, a už se stavělo znovu.

Kolem pranýře za výhledy Příroda

Kolem pranýře za výhledy

Vycházkový okruh přes Šibeniční vrch a Vinice s panoramatickými rozhledy do oblasti střední Šumavy a Pošumaví.

Zřícenina Pustý hrádek u Kašperka Památky

Zřícenina Pustý hrádek u Kašperka

V místech, kde se dnes rozkládá jen hromada kamení, kdysi stával Pustý hrádek. O historii této zříceniny se toho moc neví, dokonce ani, byl-li to samostatný hrad. S největší pravděpodobností se jednalo o předsunuté opevnění hradu Kašperk.

Páteříky a vinuté perle ze Šumavy – dílna v Kašperských horách Kultura

Páteříky a vinuté perle ze Šumavy – dílna v Kašperských horách

Paní Hedvika Zahálková vyrábí vinuté perle na sklářském kahanu. Její kvalitmí a originální výrobky obdržely v certifikát Šumava – originální produkt®. Tato značka znamená, že výrobky prošly přísným procesem certifikace, který zákazníkovi garantuje jejich skutečný původ na Šumavě.

Radnice v Kašperských Horách Památky

Radnice v Kašperských Horách

Renesanční dům, původně Jiřího z Lokšan, získalo v roce 1551 město. Od roku 1597 slouží jako radnice. Jednou ze zajímavostí je zdejší skříňový betlém anebo přístupné radniční podzemí.

Bývalá obec Flusárna na Šumavě Památky

Bývalá obec Flusárna na Šumavě

V 1. polovině 19. století tvořilo Flusárnu pět domů. Osadě dominovalo velké patrové stavení s polovalbovou střechou ozdobenou klasickou šumavskou zvoničkou, uvnitř kombinující obytnou a hospodářskou část. K této usedlosti náležel ještě obytný domek v místech dnešního křížku.

Naučná stezka strážců hranice okolím Kašperských Hor Příroda

Naučná stezka strážců hranice okolím Kašperských Hor

Projděte se po krásné šumavské krajině, místy kde se již od středověku pohybují obránci našich hranic. Okružní naučná stezka o cekové délce 19,5 km vede na trase Kašperské Hory, Amálino údolí, Řetenice, Ždánov, hrad Kašperk a zpět do Kašperských Hor.

Srnský okruh šumavskou přírodou Příroda

Srnský okruh šumavskou přírodou

Krátký a nenáročný okruh nedaleko obce Srní je bohatý na nezapomenutelné výhledy do krásné šumavské přírody. Trasa je dlouhá 8,4 km a provede vás po ní zelená turistická značka okolo Spáleného a Sedelského vrchu.

Šumavskými vesnicemi Příroda

Šumavskými vesnicemi

Vycházkový okruh šumavskými vesnicemi – kaštanovou alejí do Tuškova, přes Opolenec do sedla pod hradem Kašperkem a zpět do Kašperských Hor.

Stezkou strážců hranice Příroda

Stezkou strážců hranice

Naučná stezka po linii lehkých vojenských opevnění, tzv. řopíků, vás zavede údolím Zlatého potoka do Řetenic, kde stoupá po úbočí hory Ždánov až na louku zmizelé osady stejného jména a odtud dále přes Pustý hrádek na hrad Kašperk.

Kašperskohorská Zlatá stezka – z Kašperských hor na Kvildu Letní sporty

Kašperskohorská Zlatá stezka – z Kašperských hor na Kvildu

Horní (Kašperskohorská) Zlatá stezka je nejmladší trasou Zlaté stezky. Vede z Kašperských hor přes Horskou Kvildu, Kvildu, na Freyung a dále do Pasova. Byla vybudována z příkazu krále Karla IV v roce 1356 jako část zamýšlené dálkové obchodní cesty z Čech přes Salzburg až do Benátek.

Další aktuality

Zámek Zbiroh láká na Halloween

Zámek Zbiroh stojí v nádherných křivoklátských lesích v bezprostřední blízkosti Brd. V lokalitě, kam dlouhá léta noha obyčejného smrtelníka nemohla vkročit. Stavba zámku ze všech stran překvapuje a udivuje. Zbiroh má ve svém výčtu tolik „nej“, že vám na ně prsty jedné ruky nestačí. Nespornou výhodou je, že zámek na zimu nazavírá! A navíc si zde užijete opravdu strašidelný Halloween!
30. říjen 2024 12:00
Zážitky, Plzeňský kraj

Hrad Velhartice se o víkendu slavnostně uzamkne, ale pootevřeno bude mít až do 3. listopadu

Zamykání hradu Velhartice se již stalo fenoménem, který lze těžko popsat slovy. Je to dáno jedinečnou atmosférou, která nutí opakovaně se na akci vracet a přivádět sebou své přátele, známé a příbuzné. Plně vychází z koncepce správy hradu i ostatních pracovníků, dát lidem prostor prožít akci společně a zejména rodinám naučit se být spolu, cosi dohromady zažít a hlavně – hrát si. Přestože návštěvnická sezóna na státních památkách v Plzeňském kraji bude prodloužena až do neděle 3. listopadu, symbolické zamykání hradu Velhartice proběhne již o týden dříve, v neděli 27. října.
26. říjen 2024 9:51
Památky, Plzeňský kraj

Plzeňské oslavy vzniku republiky otevřou řadu pamětihodností za symbolických 28 korun

Plzeň oslaví 106. výročí založení samostatného československého státu. Stalo se již tradicí, že 28. října jsou otevřeny brány turistických cílů a kulturních a jiných institucí za symbolických 28 korun nebo zdarma. Prohlídkou zajímavých i běžně nepřístupných míst s kulturním programem určeným pro celou rodinu mohou návštěvníci strávit příjemný den a společně oslavit tento národní svátek.
24. říjen 2024 14:00
Životní styl, Plzeňský kraj

Jarní prázdniny 2025 – Plzeňský kraj

Jarní prázdniny v Plzeňském kraji budou rozmanité. Můžete vyrazit do přírody, na lyže, ale také zabavit děti ve městě. Portál Kudy z nudy vám přináší spousty tipů, díky kterým můžete zpestřit menším i větším školákům volný čas. Stačí si vybrat.
18. říjen 2024 13:00
Zážitky, Plzeňský kraj

Výlety pro samotáře na Šumavě: objevte kouzlo míst, kde vám lišky dají dobrou noc

Rozhodli jste se vyrazit na Šumavu, ale nechce se vám potkávat davy lidí na známých hřebenech či se vyhýbat cyklistům (a v zimě běžkařům) na exponovaných místech? Tak se právě vám budou hodit naše tipy, které vás zavedou do zapadlých koutů Šumavy, kde dávají doslova lišky dobrou noc. Na turisty zde nenarazíte, ovšem ani na hospody a další vymoženosti civilizace. Takže svačinu s sebou a hurá do přírody.
14. říjen 2024 15:00
Příroda, Plzeňský kraj

Za historií a tradicí se vypravte na Chodsko během celého roku

Lákají vás lidové tradice, skanzeny, řemesla a kouzlo svérázného Chodska? Poznejte turistickou oblast se specifickým nářečím, kroji i vynikajícími koláči! Až vám nepříznivé počasí nedovolí poznávat krásy Chodska na vlastní kůži, další možností jak objevovat tento svérázný kraj je návštěva některého z místních muzeí, jejichž expozice jsou věnovány bohaté historii a tradicím chodského regionu.
11. říjen 2024 6:33
Kultura, Plzeňský kraj

Podzimní Plzeň hraje všemi barvami

Podzim je magickým obdobím, kdy se město zahaluje do zlatavých odstínů a nižších teplot. Nenechte se však zmást, život v Plzni ani v tomto čase nestagnuje, ba naopak. Těšit se můžete na nespočet kulturních, uměleckých či gastronomických akcí. Poradíme vám také, kam v Plzni zajít na dýňové latté a kam si ho třeba vzít na tu pravou podzimní procházku. Výhodou podzimu je i to, že si spoustu památek můžete užít bez davů lidí. Tak co všechno se dá na podzim stihnout?
8. říjen 2024 10:00
Zážitky, Plzeňský kraj

Gotický strážce Šumavy potřebuje vyměnit helmici: střecha hradu Kašperk prochází rekonstrukcí

Nejvýše položený královský hrad střeží Šumavu od poloviny 14. století. Střecha jeho západní věže, která pamatuje ještě dobu Karla IV., prochází nyní nutnou obnovou. I když byla vystavena extrémním povětrnostním podmínkám v horské oblasti, vydržela na svém místě 660 let! Až do konce října 2024 bude probíhat stavba krovů a provizorní zastřešení střechy torza cihelné střechy, tzv. helmice, na západní věži, která čeká na svou komplexní rekonstrukci. Hrad Kašperk k tomuto účelu pořádá veřejnou sbírku.
7. říjen 2024 10:00
Památky, Plzeňský kraj