Muzeum představuje více než 100 tisíc sbírkových předmětů mimořádné historické, umělecké a dokumentační hodnoty. K nejnavštěvovanějším expozicím zcela jistě patří Krýzovy jesličky. Tento největší lidový mechanický betlém na světě je zapsán v Guinnessově knize rekordů.
Největší lidový mechanický betlém světa
Krýzovy jesličky - velkolepý betlém jeho tvůrce, jindřichohradecký punčochářský mistr Tomáš Krýza, vytvářel více než šedesát let. Jesličky obsahují 1398 figurek lidí a zvířat, z nichž se 133 pohybuje. Figurky jsou vyrobeny z kašírovací hmoty a ze dřeva. Původní mechanismus, který byl zpočátku poháněn ručně, rozvádí pohyb z jediného elektromotoru. Betlém je v muzeu k vidění od roku 1935.
Od ledna 2017 probíhalo náročné kompletní restaurování Krýzových jesliček. Tato generální rekonstrukce bude ukončena 30. dubna 2023. Návštěvníci mohou října 2023 opět po sedmi letech obdivovat zrestaurované jesličky v celé své kráse.
Vzpomínka na Emu Destinnovou
Změnou prošla expozice
Síň Emy Destinnové, která prezentuje umělecký odkaz a životní osudy nejslavnější české pěvkyně. Od 14. listopadu 2013 se nově můžete vydat za zvuků slavných árií na návštěvu Eminým hudebním i loveckým salonem a také nahlédnout do její ložnice. První část expozice zaznamenává její triumfální kariéru, úspěchy v Berlíně, Londýně či New Yorku. Druhá patří jejímu pobytu v jižních Čechách, kde je představena jako zámecká paní, hospodářka, rybářka a všestranná umělkyně.
Klasicistní lékárna
Zajímavou je také expozice
Lékárna u Panny Marie Pomocné, která vznikla z původního zařízení historické jindřichohradecké lékárny v domě čp. 164/I na hlavním náměstí, která zde existovala již v 17. století. Souprava unikátního klasicistního lékárenského nábytku z přelomu 18. a 19. století vyniká bohatou výzdobou, jednotlivé zásuvky jsou opatřeny nejen latinskými nápisy, ale zejména malbami krajinných vedut. Vystavené lékárenské nádobí z původního interiéru lékárny doplňují starší exponáty z muzejních sbírek a kopie historických předmětů.
Letecká bitva v Protektorátu
Letecká bitva nad Jindřichohradeckem 24. 8. 1944 - expozice představuje jedno z největších leteckých střetnutí 24. 8. 1944 nad Protektorátem Čechy a Morava, kdy v jejím průběhu došlo nad územím našeho regionu a v jeho okolí k sestřelení 6 amerických čtyřmotorových bombardérů B 24 Liberator ze sestavy 15. letecké armády a nejméně čtrnácti stíhaček typu Messerschmitt Bf 109 a Focke Wulf Fw 190 německé Luftwaffe.
Jihočeská Lada
Expozice prezentuje kompletní výrobu šicích strojů v akciové továrně na šicí stroje Soběslav, pozdějšího známého jihočeského podniku LADA, který měl svůj pobočný závod také v Jindřichově Hradci. Šicí stroje pro domácnost i řemeslníky doplňují ukázky dobových oděvů.
Další expozice muzea:
- Cechy a řemesla: Expozice představuje cechovní truhlice, konvice, ferule či vývěsní štíty a výrobky, které dokládají, že Jindřichův Hradec patřil v 16. – 17. století k největším českým městům s rozvinutým obchodem i řemesly. Nejvýznamnějším cechem byli soukeníci, k bohatým cechům náleželi koželuzi, řezníci, kováři a zámečníci, mlynáři, pekaři a perníkáři, důležitou roli sehrávali zedníci a kameníci, tesaři a truhláři, hrnčíři a kamnáři i další řemeslníci.
- Měšťanská a lidová kultura: Expozice představuje reprezentativní salón jindřichohradeckého měšťana v polovině 19. století s dobovým nábytkem, sklem, porcelánem, oděvy, oděvními doplňky a dalšími exponáty nezbytnými pro život tehdejší vyšší společnosti. Oproti bohatému interiéru měšťanskému je v expozici lidové kultury prezentována selská sednice z Blat z poloviny 19. století.
- Malované ostrostřelecké terče: Malované terče jindřichohradeckých ostrostřelců z 19. století, na nichž je zobrazeny výjevy z historie města, významných událostí v Evropě i z historie. Kolekci terčů doplňuje ukázka terčových zbraní ze sbírek muzea.ostrostřeleckého sboru.
- Landfrasova tiskárna: Expozice představuje ojedinělou kolekci památek na nejvýznamnější mimopražskou tiskárnu 19. století, která působila v Jindřichově Hradci od roku 1797 až do poloviny 20. století.
- Holub ludens: Výtvarné dílo výtvarníka a literáta Vladimíra Holuba (1912 – 1995) tvoří nepřehlédnutelný celek v kontextu celoevropského umění. Autorova ucelená estetika se projevila především v „Domečku“, kde ho navštěvovali přátelé z uměleckých kruhů z Čech i ze zahraničí
- Obrazová galerie: Expozice představuje převážně obrazy a kresby, které jsou instalovány v chronologickém sledu od renesance až po nejmodernější umění a místy doplněny několika sochařskými pracemi.
- Gotické sochařství: Těžiště této expozice spočívá ve kvalitní kolekci vrcholně a pozdně gotické dřevořezby.
Od 80. let minulého století muzeum spravuje
rozsáhlý komplex kostela sv. Jana Křtitele a bývalého minoritského kláštera ve Štítného ulici, který prošel náročnou rekonstrukcí. V současné době jsou v areálu umístěny pracovny muzea, knihovna s badatelnou, konferenční sál, výstavní prostory a expozice.
Muzeum Jindřichohradecka
Instituce byla oceněna v
Národní soutěži muzeí Gloria musaealis:
2012 – III. místo v kategorii Muzejní počin roku 2012 – za projekt „Revitalizace Muzea Jindřichohradecka“.