Jednu z nejelegantnějších kroměřížských kaváren, Lorenz Café, najdete v nádherném rohovém funkcionalistickém domě ve Vejvanovského ulici. Jen pár kroků odtud je vstup do Podzámecké zahrady i do samotného města.
Lorenz Café se nachází v domě, který si zde nechal v roce 1929 postavit továrník Ignác Lorenz. Prosklená rohová výloha láká k posezení za studených zimních rán, kdy odtud můžete se šálkem voňavého čaje vzdorovat venkovnímu mrazu, v létě zase nabízí dům příjemný chládek od letního vedra venku. Dáte si tu výběrovku, drink, limonádu, ale taky perfektní snídani. To, co máme na kavárnách fakt rádi, je tady samozřejmostí – vlastní kuchyně pro dezerty, pečení, polévky. Nejvíc tu prý hostům chutnají makronky, ale ve vitríně běžně najdete také cheescaky, dorty, dezerty, zákusky a taky něco bez lepku nebo mléka.
Prvorepubliková elegance nádherného domu, super prostředí pár kroků od Podzámecké zahrady a poctivá cukrařina, na kterou sem budete rádi chodit.
Z historie domu a rodiny továrníka Ignáce Lorenze
Zdi tohoto domu ukrývají příběh továrnické rodiny do jejíž rodiny zasáhly války a změny režimů. Na konci 19. století koupil Ignác Lorenz, který byl do té doby strojník opavského cukrovaru, budovy v Kroměříži a založil v nich strojírnu a slévárnu železa.
Přeskočíme celé úspěšné období výroby stabilních benzínových motorů, které Ignác a jeho synové dodávali do celého světa a posuneme se do roku 1948, kdy stejně jako okolní podniky byl Ignácův syn nucen vyrábět pro vojenské účely během války a krátce po ní byl jejich podnik zestátněn. Z důmyslného továrníka žijícího v elegantním domě se z rázu stal člověk bez prostředků, a který navíc dlužil státu více než milionovou vyměřenou daň. V roce 1953 Ignác umírá a z domu na Vejvanovské ulici se stává ubytovna pro pracovníky státního podniku PAL, kterému připadla i mimo jiné Lorenzova továrna.
Z vily rodinu vystěhovali, vnuci původního zakladatele Harry a Vratislav nesměli studovat a naopak byli nasazeni k Pomocným technickým praporům, tedy z filmu Černí baroni nechvalně známým “pétépákům”. V domě ve Vejvanovského ulici v Kroměříži mezitím byla ubytovna pro dělníky podniku Magneton, pod který Lorenzův závod přešel. Později tu byla školka a cukrárna. S podivem je, že se zachovala jak velká část vnitřních dispozic, tak unikátní hala s krbem, schodiště s odlehčeným geometrickým reliéfy i interiérové dveře a kování. I díky tomu si dnes můžete dát v Lorenz Café kafe nebo snídani v unikátní atmosféře první republiky.
Lorenz Café v Kroměříži je podelementem prvorepublikové elegance, nadčasové architektury a skvělé kuchyně. Navštivte a zažijte kus historie.
Lorenz Café je elegantní prvorepubliková kavárna nacházející se v Kroměříži ve funkcionalistickém domě postaveném továrníkem Ignácem Lorenzem v roce 1929.
Lorenz Café nabízí výběrové kávy, drinky, limonády a perfektní snídaně. Specializuje se také na cukrařinu s vlastní kuchyní pro dezerty, pečivo, polévky a nabízí produkty bez lepku nebo mléka.
V Lorenz Café můžete ochutnat makronky, cheesecaky, dorty, různé dezerty a zákusky. Kavárna také nabízí alternativy pro lidi s dietními omezeními.
Prvorepubliková elegance odkazuje na období první Československé republiky (1918-1938), styl a kvalitu, které mají své kořeny v bohaté historii a kultuře té doby.
Historie budovy spočívá v jejím zakladateli, továrníku Ignáci Lorenzovi, jeho rodině a osudech podniku během válek a politických změn, včetně zestátnění a přeměny na ubytovnu.
V interiéru Lorenz Café můžete obdivovat unikátní haly s krbem, geometrické reliéfy schodiště, originální interiérové dveře a kování, což vytváří atmosféru první republiky.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.