Pět mozaikových lunet, původně určených pro výzdobu Národního divadla v Praze původně zdobilo Colloredovu kolonádu v Podzámecké zahradě, v roce 1999 byly přeneseny do bývalého františkánského kláštera, do míst, kde Max Švabinský strávil dětství.
Lunety najdete v areálu bývalého františkánského kláštera, nyní hotelu Octárna. Dnes jsou zde vystaveny čtyři z nich, pátá se nachází v depozitáři. Původně byly určeny pro výzdobu lodžie severního průčelí Národního divadla, k realizaci tohoto záměru však nakonec nedošlo. V roce 1963 byly Národní galerií předány Uměleckohistorickému muzeu v Kroměříži a postupně pak instalovány na několika místech ve městě. V roce 1999 byly osazeny v místě, kde kroměřížský rodák Max Švabinský (1873-1962) prožil své dětství.
Jednotlivé lunety se tematicky vztahují k významným událostem české historie: Libuše věští slávu Prahy, Karel IV. zakládá univerzitu, Jan Žižka vede tábority do boje, Komenský se loučí s vlastí. Poslední mozaikou cyklu, v areálu neumístěnou, jsou Budovatelé Národního divadla.
Objevte pět historických mozaikových lunet známého umělce Maxe Švabinského, umístěných ve výjimečném prostředí bývalého kláštera v Kroměříži.
Lunety Maxe Švabinského najdete v areálu bývalého františkánského kláštera, nyní hotelu Octárna v Kroměříži.
Lunety tematicky představují významné události české historie, jako jsou Libuše věštící slávu Prahy nebo Jan Žižka vedoucí tábority do boje.
Lunety byly původně určeny pro výzdobu lodžie severního průčelí Národního divadla v Praze.
Původně bylo v sérii pět mozaikových lunet, ale dnes jsou vystaveny jen čtyři z nich.
K realizaci záměru umístit lunety v Národním divadle nakonec nedošlo, ale konkrétní důvod není uveden.
Před přenesením do Octárny byly lunety umístěny v Colloredově kolonádě v Podzámecké zahradě v Kroměříži.
Max Švabinský strávil své dětství v prostorách, kde jsou nyní lunety vystaveny.
Pátá luneta není vystavena a nachází se v depozitáři.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.