ÚvodCo chcete dělat?KulturaMěstské muzeum a galerie Hustopeče v domě U Synků
Kultura

Městské muzeum a galerie Hustopeče v domě U Synků

Městské muzeum a galerie se nachází v horní části náměstí v renesančním domě U Synků. Součástí muzea jsou stálé expozice Dějin města, Hustopečských trhů, Osvobození 1945 či Freudenreichův sklep. V domě najdete také kavárnu a nádvoří zdobí fontána Elišky Rejčky –Královna.
Městské muzeum a galerie v Hustopečích ukáže zájemcům expozici, která představuje historii města a jeho okolí, od původní "ceské vsi" po druhou světovou válku. Originální exponáty ze sbírek muzea doplňují textové informace a množství obrazového materiálu. Určitě vás zaujmou historické fotografie a pohlednice původního kostela svatého Václava, ze života obce, fotografie z návštěvy T. G. Masaryka, ale i dobové fotografie vinařů.

Ve své sbírkotvorné činnosti se muzeum zaměřuje hlavně na regionální řemeslné a vinařské předměty. V jednom z historických sklepů, které se nacházejí pod budovou muzea, nalezenete Freundreichův sklep.

Galerie se zaměřuje především na prezentaci výtvarníků, kteří zde vystavují svá díla zhruba v měsíčních intervalech. K vidění jsou díla rozličných výtvarných stylů – plastiky, malby, užité umění a další.

Fontána Královna - byla slavnostně odhalena 1.6.2023 – 700 let od zakoupení Hustopečí královnou Eliškou Rejčkou. Autorkou sochy je polská výtvarnice Ewa Ross – Baczyńská.

Pomník kvasinky vinné - je zapsán v České knize rekordů jako největší zvětšenina živého organismu. Nyní jej najdete nahoře, nad cihlovým schodištěm.
 

Stálé expozice

Dějiny města – expozice je věnována dějinám města Hustopečí od první písemné zmínky z roku 1247 do roku 1945.

Osvobození 1945 – expozice prezentuje militaria pocházející ze soukromé sbírky Josefa Babáčka z Morkůvek, který většinu předmětů nalezl na katastru své rodné obce. Expozice je vytvořena v návaznosti na skutečnost, že 3. března 1946 došlo v Hustopečích k otevření hřbitova Rudé armády, kde byli pochováni rudoarmějci z katastru 55 obcí Hustopečska a Mikulovska. Hustopečský hřbitov Rudé armády je druhým největším na jižní Moravě.  

Hustopečské trhy – Hustopeče, které jsou už v roce 1323 zmiňovány jako trhová ves, ležely na křižovatce starobylých obchodních spojnic. Jednalo se především o Měnínskou cestu, která se v Hustopečích spojovala s Dobytčí stezkou. V expozici trhů se návštěvník seznámí s hustopečským trhovým řádem, s třicátkovým úřadem a s dalšími výhradně hustopečskými specifiky.

Freudenreichův sklep – majitelem renesančního domu u Synků byl na přelomu 18. a 19. století Ignác Freudenreich (žil v letech 1740–1804). Právě jemu je věnována expozice o vinařské kultuře Hustopečí, která se nachází v autentických prostorách tzv. mokrého sklepa.

Expozice Střelnice – ve středu 22. března 2023 byla slavnostně otevřena městská střelnice, jejíž zachování a oprava, která proběhla pod vedením Ing. arch. Heleny Strakové. Zájemci zde naleznou expozici, která se mj. zaměřuje na dějiny urbanismu a obranného systému Hustopečí, na střelce a jejich sídlo. 
Expozice je otevřena v pravidelném čase od 3.června do 29.října 2023, a to v sobotu a státních svátcích 17.00–20.00, v neděli 10.00–13.00. Po předchozí domluvě v Městském muzeu a galerii je možná komentovaná prohlídka. Tel: 519 413 849, 519 411 227.
 

Z historie domu U Synků

Dům „U Synků“ je dnes nejzachovalejším reprezentantem pozdně renesanční zástavby náměstí. Jedná se o jednopatrový dům půdorysu do tvaru L s průjezdem do dvorní části, kde se nachází zajímavá patrová arkáda. Podle dochovaného ostění byl dostavěn v roce 1579. Z průčelí fasády domu vyčnívá arkýř spočívající na dvou krakorcích a prostory přízemí jsou zaklenuty valenou klenbou s lunetami. Nádvoří zdobí arkádová lodžie s křížovou klenbou a dřevěný ochoz.

V domě se nacházejí dva sklepy: tzv. mokrý (dnes Freudenreichův sklep) a tzv. suchý. Dům je v ústní tradici připisován starobrněnským cisterciačkám, které Hustopeče vlastnily ve 14. až 16. století. První prokazatelní majitelé jsou známi z konce 18. století. V roce 1935 se majiteli objektu stali manželé Bedřich a Julie Synkovi, kteří v přízemí domu provozovali obchod s textilem. Bedřich Synek prodal dům v květnu 1976 tehdejšímu Okresnímu národnímu výboru v Břeclavi, jenž jej převedl na město Hustopeče, aby jej využilo ke kulturním účelům. Celková rekonstrukce proběhla v letech 1989–2001. Od roku 2000 je dům U Synků sídlem Městského muzea a galerie Hustopeče.

Aktuality

Zarážení hory v Hustopečích

Hustopečské vinařské bratrstvo, Hustopečská chasa a Město Hustopeče srdečně zvou na Zarážení hory a otevřené sklepy místních vinařů od 14:00 hodin.
Hustopeče, Jihomoravský kraj

Letní otevřené sklepy Hustopeče 2024

Přijeďte na víno přímo za vinařem do sklepa! Místní vinaři pro vás připravili možnost posezení a ochutnání vína bez předchozího ohlášení.
Hustopeče, Jihomoravský kraj

Burčákové slavnosti Hustopeče 2024

Víte, co jsou to mázhausy, horenská rada, perkmistr, burčáková policie, podzemní vojsko, či Burčáková unie? Jakou hodnotu má platidlo zvané Búro? Už jste viděli obří kvasinku vinnou? Odpovědi najdete na Burčákových slavnostech v Hustopečích u Brna.
Hustopeče, Jihomoravský kraj

Slavnosti mandloní a vína 2025

Přijeďte se podívat do Hustopečí 21.– 23. 3. 2025, jak kvete největší mandloňový sad ve střední Evropě! Samozřejmostí je také bohatý kulturní program, gurmánské mandlové speciality na náměstí, otevřené sklepy a krásný výhled z Mandloňové rozhledny.
Hustopeče, Jihomoravský kraj

Svatomartinské slavnosti v Hustopečích 2024

Udělejte si cestu do Hustopečí a navštivte oslavu svatomartinských vín a husí s jarmarkem. Nebude chybět ani cimbálová muzika.
Hustopeče, Jihomoravský kraj

Adventní punčování s rozsvícením vánočního stromu v Hustopečích

Přijďte zahájit advent s punčem v ruce!
Hustopeče, Jihomoravský kraj

Šmardovo sousedské divadlo

Nesoutěžní divadelní přehlídka amatérských souborů v kinosále v Hustopečích.
Hustopeče, Jihomoravský kraj

Setkání harmonikářů Hustopeče

V sobotu, 25. ledna 2025, se od 15ti hodin v hustopečském kinosále rozezní harmoniky.
Hustopeče, Jihomoravský kraj

Freudenreichův sklep

Jedna ze stálých expozic Městského muzea a galerie v Hustopečích.
Hustopeče, Jihomoravský kraj

Křížový vrch s kaplí sv. Rocha Hustopeče

V Hustopečích vznikl další příjemný prostor určený k relaxaci a odpočinku. Lokalita, která již historicky sloužila jako příměstský park a na níž nedávno proběhly odborné zásahy s cílem obnovit původní krajinné struktury, opět ožívá.
Hustopeče, Jihomoravský kraj

Kostel sv. Václava a sv. Anežky České Hustopeče

Dnešní moderní kostel stojí na místě, kde se původně nacházel gotický kostel sv. Václava z počátku 14. století. Ten byl následkem pádů věže v roce 1962 stržen. Nový kostel je postaven podle projektu brněnského výtvarníka a architekta Ludvíka Kolka.
Hustopeče, Jihomoravský kraj

Tůně v nivě Štinkovky

Turistické stezky v okolí hustopečských rybníků už dávno nevedou jen k rozhledně nebo do přírodní rezervace Kamenný vrch, ale od jara loňského roku je možné zabloudit také k osmi přírodním tůním v nivě Štinkovky.
Hustopeče, Jihomoravský kraj

Naučná stezka Masaryk a Hustopeče

Naučná stezka po stopách T. G. Masaryka v Hustopečích. 7 zastavení po městě, kterým chodil sám prezident Masaryk, ale také řada jeho předků. Na informačních tabulích jsou dobové fotografie a texty vysvětlující Masarykův vztah k určitému místu.
Hustopeče, Jihomoravský kraj

Letní aquapark v Hustopečích

Koupaliště s tobogánem a skluzavkou s mnoha dalšími možnostmi sportovního vyžití. Moderní nové koupaliště, s masážními tryskami, protiproudovým kanálem.
Hustopeče, Jihomoravský kraj

Novorenesanční radnice Hustopeče

Novorenesanční radnice na Dukelském náměstí byla postavena v letech 1905-1906 podle projektu profesora německé techniky v Brně Ferdinanda Hracha.
Hustopeče, Jihomoravský kraj

Pomník kvasinky vinné v Hustopečích

Největší zvětšeninu živého organismu v České republice najdete v nádvoří hustopečského Domu U Synků. Místní vinaři tímto způsobem vzdali hold organismu, kterému vděčí za proces nezbytný pro výrobu vína.
Hustopeče, Jihomoravský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Sklípek Aurora v Hustopečích

Historický hustopečský sklípek Aurora nabízí posezení v krásném prostředí vinného sklepa.
Hustopeče, Jihomoravský kraj

Koštovna Crustum Hustopeče

Ochutnejte vybraná moravská vína od nejlepších vinařů. Pokud je Koštovna Crustum nedaleko hustopečského náměstí zavřená, volejte naši první vinnou pomoc. Jsme-li nablízku, rádi vás obsloužíme téměř kdykoliv.
Hustopeče, Jihomoravský kraj

Hotel Vinopa Hustopeče – tradice v moderním hávu

Hotel je určen především pro obdivovatele tradiční architektury, milovníky dobrého vína či příznivce golfu. Hotel nabízí ubytování v Hustopečích s výjimečným komfortem a širokou nabídku služeb.
Hustopeče, Jihomoravský kraj

Hotel Rustikal v Hustopečích

Rozhodujete se, kde strávíte dovolenou se svojí rodinou či hledáte vhodné zázemí pro školení či firemní večírky? Pak je Hotel Rustikal v Hustopečích tou nejlepší volbou. Hotelový komplex zahrnuje také restauraci, pizzerii, bowling, vinařství s vinárnou a vinným sklepem i konferenční prostory.
Hustopeče, Jihomoravský kraj

Vinný sklep a penzion Herbenka

Nabízíme posezení ve stylovém sklípku starého bezmála 300 let s kapacitou až 100 osob včetně ubytování přímo nad sklípkem.
Hustopeče, Jihomoravský kraj

Amande Restaurant Hustopeče

Restaurant Amande v sobě spojuje několik unikátních konceptů, které poskytnou vaším smyslům dokonalé zážitky. V letních měsících kapacitu restaurace navyšuje přilehlá terasa s pergolou, s romantickým osvětlením pro dokonalé letní večery.
Hustopeče, Jihomoravský kraj

Restaurace Amande

Kuchyně inspirovaná jižní Moravou.
Hustopeče, Jihomoravský kraj

Vinařství Starý vrch

Vinařský dům se nachází v Hustopečích, v bezprostřední blízkosti Mandloňové stezky. Hledáte možnost poznat malebná zákoutí jižní Moravy, degustovat jedinečná moravská vína v atraktivním prostředí nebo nahlédnout do provozu vinařství?
Hustopeče, Jihomoravský kraj