Městské muzeum Týn nad Vltavou prošlo rekonstrukcí a v roce 2015 zde byla otevřena nová interaktivní expozice. Jednu z jejích hlavních částí tvoří expozice vltavínů, která patří k největším u nás, je zde přes 1000 kusů.
Expozice představuje průřez historií vltavotýnského regionu od pravěku po současnost. Samostatnou částí jsou jihočeské vltavíny různých lokalit, pro srovnání také moravské vltavíny a tektity z celého světa, horniny natavené při dopadu meteoritů, teorie vzniku tektitů, typy sedimentů, ve kterých se vltavíny nachází, nejstarší popsané exponáty a další informace. Expozice navozuje atmosféru zrodu vltavínů – pád meteoritu. Je doplněna informacemi o výzkumu, teoriích vzniku, nalezištích, vlastnostech, formách vltavínů atd. Stálá výstava vltavotýnského muzea se řadí svým rozsahem k největším v republice, obsahuje přes 1000 ks vltavínů. Svůj název získal vltavín podle řeky Vltavy (německy Moldau – moldavit).
Část věnovaná prehistorii ukazuje reálný model mohyly s kosterním pohřbem, děti zde mají možnost zahrát si na archeologa a nalézt ukryté historické střepy. Sál středověku a renesance nabízí vedle dobových exponátů nejznámější poklady regionu, včetně hologramu Vltavotýnského pokladu. Centrem sálu zachycujícího historii 18. století je interaktivní diorama stálého dělostřeleckého cvičiště a tábora Velký Depot. V selské světničce a stodole mohou návštěvníci vedle tradičního vybavení vidět chlév s interaktivními domácími zvířaty.
V části věnované voroplavbě se můžete "projet" na pohyblivém modelu voru v projekci soutoku řeky Vltavy s Lužnicí, zhlédnout část historického filmu o voroplavbě a vyzkoušet rybolov v interaktivní tůni.
Expozice 19. a 20. století je koncipována do scény vltavotýnského vlakového nádraží s postavami prvoválečných vojáků, jsou zde vystavena zajímavá kupecká vývěsní znamení, panel s nejdůležitějšími okamžiky z historie města (včetně historických fotografií) a obrazovka s pietním filmem – obětmi obou válečných konfliktů 20. stol.
Pamětní síň režiséra Alfréda Radoka v podobě malého divadélka zachycuje kromě života a díla tohoto mimořádného divadelního a filmového režiséra ukázku z jeho filmu a rozhovor s režisérem.
Poslední sál je koncipován do podoby historické školní třídy, v lavicích jsou dotekové e-booky s databází osobností a didaktickým programem – učebnicí regionálních dějin, ve třídě je rovněž galerie nejvýznamnějších osobností města.
Celá expozice je vybavena dotekovou databází, kde se můžete podrobně a do hloubky seznámit s jednotlivými tématy. Expozice je naplněna cennými sbírkovými předměty (originály), které nejsou pouze staticky umístěné ve vitrínách, ale v různých skrýších – zásuvkách, kukátkách.
Expozice loutek
Ve 2. patře muzea najdete oblíbenou expozici "Svět loutek". Týn nad Vltavou je spjat se jménem loutkářského patriarchy Matěje Kopeckého, který je zde pohřben a má památník na místním hřbitově. Stálá expozice představuje historické loutky lidových loutkářů z rodiny Dubských, vltavotýnských řezbářů J.Votočka a J. Peigera, loutky z dílny A.Plešnera, maňásky z výrobny v Kolodějích nad Lužnicí, maňásky vyráběné podle návrhů vltavotýnského rodáka O. Rödla. Expozici doplňují kulisy, rukopisy, plakáty a další zajímavosti, je zde malé loutkové divadélko, kde si mohou děti i dospělí vyzkoušet hru s marionetami.
Mimo muzeum si v Týně nad Vltavou můžete prohlédnout také podzemní chodby.