ÚvodAktuality7 věcí, které nevíte o… meteoritech
Příroda

7 věcí, které nevíte o… meteoritech

Poslechněte si audio verzi článku
Fascinující pohled na noční oblohu občas nabídne neobvyklé představení: jasný záblesk, který většinou rychle zmizí, ale někdy stopy po něm bývají vidět i několik hodin. Záhada? Kdepak, možná jste právě byli svědky pádu meteoritu. Co o tajemných poslech z vesmíru víme a nevíme, jak dobrodružné příběhy jejich pády provázejí a kde se na ně můžete podívat zblízka?
Ve světové databázi je přes 74 000 zapsaných meteoritů. Ten vůbec největší byl objeven v Namibii v roce 1920. Má rozměry 2,7×2,7×0,9 metrů, váží přes 60 tun a na naši planetu dopadl zhruba před 80 000 lety.

1. Není meteorit jako meteoroid nebo meteor

Tahle tři slova se pletou i těm astronomicky zdatnějším, tak si v těch meteo-pojmech pojďme udělat pořádek – a na pomoc si přizveme Hvězdárnu a planetárium Brno. Podle jejich vysvětlení se v naší sluneční soustavě kromě planet, měsíců a komet vyskytuje i spousta drobných těles, která velikostí sahají od tělísek mikroskopických rozměrů až po balvany desítky metrů veliké. Takovému vesmírnému kamení se říká meteoroidy.

Když se meteoroid dostane do blízkosti Země, při průletu atmosférou naší planety začne „hořet“ a na obloze se objeví zářivá stopa: v té chvíli se z meteoroidu stal meteor. Většina takových vetřelců shoří v atmosféře na prach a na povrch Země se vůbec nedostane. Ale ty větší neshoří a jejich zbytek dopadne na povrch naší planety. To jsou meteority.
 

2. Co když zasáhne Zemi velké vesmírné těleso?

Když dopadne na Zemi meteorit, většinou nezpůsobí větší škodu. Něco docela jiného ale jsou asteroidy, vesmírná kamenná tělesa s průměrem větším než jeden metr. Jeden takový se k Zemi právě blíží: má průměr od padesáti do sta metrů a astronomové ho označili jako 2024 YR4. Se Zemí by se mohl srazit v roce 2032. Přestože pravděpodobnost zásahu experti určili s pravděpodobností asi 1 ku 77, pro naši planetu představuje největší riziko ze všech aktuálně známých objektů.

Astronomové, experti a „lovci asteroidů“ ale lidstvo uklidňují: riziko srážky je velmi nízké a 2024 YR4 s největší pravděpodobností pouze proletí v těsné blízkosti kolem naší planety. Trajektorie každého asteroidu je hlavně v počátcích pozorování nejistá a upřesňuje se až během dalších měření a výpočtů. Astronomové budou mít šanci blíž těleso prozkoumat v roce 2028, kdy 2024 YR4 proletí přibližně osm milionů kilometrů od naší planety.

Podobně veliké asteroidy dopadají na Zemi v průměru jednou za několik tisíc let. Těleso podobné (a rovněž přesně nezjištěné) velikosti naposled zasáhlo Zemi v roce 1908, kdy se zřítilo do lesů uprostřed Sibiře; událost se označuje jako Tunguská událost, tunguský meteorit, tunguská katastrofa či tunguská záhada.

3. Nejstarší objevený český meteorit na hradě Loket

Meteority dopadaly na naši planetu od nepaměti. Některé byly zaznamenány na historických rytinách, například pád 127 kg těžkého kamene u Ensisheimu ve Francii 16. listopadu 1492. Nejstarší zdokumentovaný meteorit, který spadl na naše území, je k vidění na hradě Loket. Traduje se, že prý dopadl na hradní nádvoří někdy v srpnu 1422 a brzy se začalo říkat, že podivný kámen je zakletý purkrabí Botho z Eulenburgu: když se prý jeho zlé skutky nasčítaly, za trest zkameněl. Při dopadu prý vážil 107 kg, protože však fascinoval vědce z okolí i ze světa, nakonec ho rozřezali na kusy. Největší kus (asi 80 kg) je uložen v Přírodovědeckém muzeu ve Vídni, další kousky jsou v Národním muzeu v Praze  a také v muzeu v Sokolově. Na hradě mají z purkrabího asi 14,3 kg vážící zlomek, ale kromě toho je v markrabském domě vystavena i replika celého meteoritu, připomínající koňskou hlavu. Za zmínku stojí i druhý nejstarší meteorit, který spadl roku 1619 u Odrance.
 

4. Vesmírné tajemství vltavínů

Vltavíny či moldavity jsou jediné šperkové kameny na světě, které vznikly dopadem meteoritu. Jméno prozrazuje, že se vyskytují hlavně v jižních Čechách v oblastech kolem řeky Vltavy mezi Pískem a Novými Hrady. Vznikly přetavením hornin po dopadu velkého meteoritu a vymrštěním této roztavené hmoty do velké vzdálenosti. Jejich barevná škála nabízí odstíny od zelené až po hnědou a mají nezaměnitelnou povrchovou strukturu. Muzeum vltavínů mapující příběh jejich vzniku si můžete prohlédnout v Českém Krumlově, další vzácné kousky jsou k vidění v Městském muzeuTýně nad Vltavou.
 

5. Drama na Broumovsku

S udivující přesností je popsán příběh o dopadu meteoritu ze 14. července 1847, kdy se za rozbřesku před čtvrtou hodinou ranní v okolí Broumova zřítily nejméně dva železné meteority. Několik lidí neobvyklý úkaz později shodně popsalo jako let svítícího objektu v několikakilometrové výšce; kromě tmavé kouřové stopy zaznamenali i ohnivý záblesk a dvě silné detonace. První část vážící 23,6 kg byla objevena v lukách u Hejtmánkovic, druhá část s hmotností 17,08 kg natropila větší škodu: meteorit dopadl na domek cihlářského dělníka v Křinicích, prorazil šindelovou střechu, proletěl stropem a roztříštil pelest postele, na níž spaly tři děti. Nakonec se jej podařilo nalézt až ve sklepě. Obě tělesa získal do sbírky benediktinský klášter v Broumově: za první kus opat vyplatil odměnu jak nálezci, tak majiteli louky, druhý kus o váze spadl na klášterní majetek. Z obou meteoritů byly krátce poté pořízeny sádrové odlitky a kopie. Těžší exemplář byl později rozřezán a dnes je součástí mnoha světových muzeí, menší meteorit z křinické cihelny je uložen v Národním muzeu v Praze.
 

6. Smrt po zásahu meteoritem?

Před časem si vědci dali tu práci a spočítali, že pravděpodobnost zásahu člověka meteoritem a následné smrti je asi 1 : 200 000. Takové případy jsou popsány, většinou ale padající kámen způsobil jen lehčí poranění. Například v rukopisu z roku 1677 z italského města Tortona se píše o milánském mnichovi, kterého prý zabilo těleso z nebes. Skutečně se to stalo? Nevíme, pravdivost zápisu není prokázaná. Jiný případ se odehrál 30. října 1954 v USA, když střechu domu v americkém městečku Oak Grove prorazil letící kámen o velikosti grapefruitu a zasáhl do boku čtyřiatřicetiletou Ann Elizabeth Fowlerovou Hodgesovou. Byla krátce hospitalizovaná, ale nic vážného se nestalo. Poslední případ se odehrál v roce 2016 v Indii, kde neznámý předmět dopadl do areálu soukromé vysoké školy. Při výbuchu byl zraněn nedaleko stojící muž, který při převozu do nemocnice zemřel. Příběh ale má několik verzí a je otázka, zda skutečně šlo o meteorit.
 

7. Kde meteority uvidíte?

Sledování meteoritů je oblíbená zábava a vesmírnému kamení se věnuje každá hvězdárna. Speciální Muzeum meteoritů najdete ve Frýdku-Místku, pád meteorického deště z roku 2018 dokumentuje Muzeum meteoritů ve Stonařově. Více než 80 unikátních meteoritů, které po celém světě nalezl a posbíral cestovatel a dobrodruh Jiří Šimek, nabízí Štefánikova hvězdárna na pražském Petříně. K vidění tu je například 170 milionů let starý meteorit z Marsu, meteorit z Měsíce, jehož stáří se odhaduje na čtyři miliardy let, nebo tunový meteorit Muonionalusta. Meteorit byl podle odborníků kovovým jádrem planetky, které se při střetu se zemí roztříštilo na mnoho kusů. Jeho pozemské stáří je téměř milión let, ovšem první kousek byl objeven ve Švédsku za polárním kruhem roku 1906. Jiří Šimek ho objevil v roce 2006 v hloubce přibližně dva metry, což je unikátní, protože meteority se obvykle nacházejí na povrchu. Muonionalusta se ale pod povrch dostal díky tání ledovce, na který dopadl.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Národní muzeum – Historická budova Národního muzea v Praze Kultura

Národní muzeum – Historická budova Národního muzea v Praze

Jedna z nejvýznamnějších pražských budov byla prohlášená už v roce 1962 za národní kulturní památku. Čechy milovaná a cizinci obdivovaná, osudově spjatá s novodobými českými dějinami, časem neoddělitelně splynula s představou o Národním muzeu jako instituci.

Broumovský klášter – impozantní komplex dle projektu K. I. Dientzenhofera Památky

Broumovský klášter – impozantní komplex dle projektu K. I. Dientzenhofera

Počátky kláštera sahají až do začátku 13. století. V roce 1999 byla v opatském kostele sv. Vojtěcha nalezena unikátní kopie Turínského plátna z roku 1651. Na světě se nachází kolem 40 podobných historických kopií, broumovská je však jediná ve střední Evropě (severně od Alp).

Co uvidíme v roce 2025 na hvězdné obloze?

Co uvidíme v roce 2025 na hvězdné obloze?

Koho fascinují astronomické jevy a pozorování hvězdné oblohy, ten by si neměl nechat ujít ty nejzajímavější nebeské úkazy, jaké se nám v roce 2025 naskytnou. Opět budeme svědky meteorických rojů, svítících oblaků, jasných komet, polárních září, konstelací planet, částečného zatmění Slunce a po mnoha letech u nás bude možné pozorovat úplné zatmění Měsíce!

Hrad Loket – impozantní prostory ukrývají zábavu i poučení Památky

Hrad Loket – impozantní prostory ukrývají zábavu i poučení

Středověký hrad na výrazném skalním ostrohu, za tří stran obklopený řekou Ohří, je srdcem malebného městečka. Díky 26 m vysoké hradní věži si můžete všechno pěkně prohlédnout z ptačí perspektivy, včetně náměstí s barokním sloupem Nejsvětější Trojice, historických měšťanských domů a zbytků hradeb.

Tauridy – jasný listopadový meteorický roj

28. 10.17. 11.
Tauridy – jasný listopadový meteorický roj

Noční oblohu by v těchto dnech mohly rozzářit meteory. Blíží se totiž vrchol meteorického roje Tauridy. Počet meteorů tohoto roje není příliš velký, zato je šance uvidět bolid – velmi jasný meteorit, který dokáže rozsvítit oblohu jako měsíc v úplňku.

Zvířetníkové světlo – astronomický jev okolo rovnodennosti

21. 9.5. 10.
Zvířetníkové světlo – astronomický jev okolo rovnodennosti

V březnu a září, když nastává jarní a podzimní rovnodennost, se naskýtá možnost pozorovat na noční obloze zvláštní astronomický úkaz, tzv. zvířetníkové světlo. Nejlépe je vidět tam, kde je čistý vzduch a minimální umělé osvětlení.

Hvězdárna a planetárium Brno – dotkněte se hvězd Zážitky

Hvězdárna a planetárium Brno – dotkněte se hvězd

Přímo v centru Brna, v malebném parku Kraví hory, leží Hvězdárna a stereoskopické planetárium. Po celý rok nabízí řadu poutavých pořadů pro veřejnost a romantikou dýchají i večerní pozorování skutečné hvězdné oblohy dalekohledy. Zdejší digitárium je jedno z nejmodernějších v Evropě.

Vrch Petřín v Praze – místo pro zábavu, vzdělávání i aktivní odpočinek Zážitky

Vrch Petřín v Praze – místo pro zábavu, vzdělávání i aktivní odpočinek

Petřínský vrch nabízí zábavu, přírodu, výhled, vzdělávání i historii. Vybere si tu opravdu každý. Vydejte se i vy do oázy klidu nad hlavním městem Prahou.

Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky Kultura

Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Expozice NTM překvapí moderním muzejním pojetí. Svůj prostor tu nacházejí sbírky architektury, stavitelství a sbírka polygrafie. Nechybí stálé expozice Chemie kolem nás, Měření času, hutnictví, Interkamera a Technika hrou, expozice televizního studia nebo expozice kontaktních čoček.

Štefánikova hvězdárna v Praze na Petříně Zážitky

Štefánikova hvězdárna v Praze na Petříně

Štefánikova hvězdárna na vrcholu Petřína v Praze nabízí po celý rok veřejná pozorování denní a noční oblohy. Pozorování vesmírných objektů jsou doprovázena odborným výkladem zaměstnanců a demonstrátorů hvězdárny. Nachází se zde také nová expozice – Muzeum meteoritů.

Ohnivec v Českém Švýcarsku – jediný skalní útvar svého druhu na světě

Ohnivec v Českém Švýcarsku – jediný skalní útvar svého druhu na světě

České Švýcarsko je jediným místem na světě, kde byl nalezen raritní skalní útvar – ohnivec. Útvar ve tvaru slunce s největší pravděpodobností vznikl úderem blesku do skály. České Švýcarsko je jediné místo na světě, na kterém byl ohnivec nalezen.

Muzeum vltavínů v Českém Krumlově Kultura

Muzeum vltavínů v Českém Krumlově

Vltavíny – jediné šperkové kameny na světě, které vznikly dopadem meteoritu. V novém interaktivním muzeu prožijete celý jejich příběh, od vzniku planet a vyhynutí dinosaurů až po nejhezčí ukázky i záhady s vltavíny spojené.

Městské muzeum Týn nad Vltavou – interaktivní hravé muzeum s expozicí vltavínů Kultura

Městské muzeum Týn nad Vltavou – interaktivní hravé muzeum s expozicí vltavínů

Městské muzeum Týn nad Vltavou prošlo rekonstrukcí a v roce 2015 zde byla otevřena nová interaktivní expozice. Jednu z jejích hlavních částí tvoří expozice vltavínů, která patří k největším u nás, je zde přes 1000 kusů.

Expozice Cesta města v Opavě Kultura

Expozice Cesta města v Opavě

Slezské město Opava, které se může pochlubit svou dlouhou historií, má po 65. letech znovu otevřené městské muzeum, a to v podobě stálé expozice nazvané „Cesta města“ nacházející se ve zdejším Obecním domě.

Vltava – česká vodácká klasika Letní sporty

Vltava – česká vodácká klasika

Česká vodácká klasika, nejnavštěvovanější řeka splavná pod Lipnem po celý rok. Řeka příjemně teče krajinou a zkouší zručnost kormidelníků v četných peřejkách, které však nepřekročí obtížnost WW I. Na jezech jsou vorové propusti, které zaručují sjízdnost a oživují plavbu.

Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích Kultura

Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích

K nejvýznamnějším kulturním institucím na jihu Čech patří Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích. Kromě stálých expozic přírody, pravěku a středověku, pořádá každoročně řadu krátkodobých tematických výstav, uskutečňuje přednášky a další kulturně vzdělávací programy a poskytuje odborné služby.

Hrad Nové Hrady – jihočeská perla Památky

Hrad Nové Hrady – jihočeská perla

Historický hrad z 13. století vítá své návštěvníky v obci Nové Hrady u Českých Budějovic. Hrad nabízí tři prohlídkové trasy v letním období a jednu v zimě.

Muonionalusta – největší meteorit vystavený v České republice

Muonionalusta – největší meteorit vystavený v České republice

Meteorit Muonionalusta je největší meteorit, jaký byl kdy vystaven v České republice. Váží 950 kilogramů a mezi sběrateli je známý tím, že má krásné okrové a černé zbarvení. Studie ukázaly, že zároveň jde o nejstarší objevený meteorit, který dopadl na Zemi asi před milionem let.

V.I.P. prohlídky na Štefánikově hvězdárně Zážitky

V.I.P. prohlídky na Štefánikově hvězdárně

Individuální (V.I.P.) prohlídka je speciální program určený zejména těm, kdo touží po mimořádném zážitku. Za odpovídající cenu nabízí hvězdárna exkluzivní (soukromou) návštěvu s projekcí pořadu dle vlastního výběru, prohlídkou všech pracovišť a časově neomezené pozorování noční oblohy v kopulích.

30 tipů, kam do planetária či hvězdárny

30 tipů, kam do planetária či hvězdárny

Rádi pozorujete noční oblohu a máte zájem se podívat na hvězdy, planety či mlhoviny zblízka a něco nového se dozvědět? Hvězdárny a planetária jsou atraktivním cílem odkud si odnesete nevšední zážitky.

Zámek Sokolov – Krajské muzeum v Sokolově na zámku rodu Nosticů Kultura

Zámek Sokolov – Krajské muzeum v Sokolově na zámku rodu Nosticů

Pozdně renesanční a raně barokní zámek se nachází ve středu města. Byl vystavěn na místě původní vodní tvrze ze 13. století. Od roku 1960 se v zámku nachází muzeum se zaměřením na dějiny regionu, historii hornictví, geologii a ekologii.

Česko mezi řádky: Zloději zelených koní, jižní Čechy a Jiří Hájíček

Česko mezi řádky: Zloději zelených koní, jižní Čechy a Jiří Hájíček

Zkamenělé žáby, vodníkovy slzy anebo ďáblova lejna: tak se říkalo vltavínům, drahým kamenům, kolem nichž se točí příběh románu Jiřího Hájíčka (*1967) Zloději zelených koní. Jak o sobě autor prohlašuje, je český spisovatel, Jihočech a patriot – a právě k jižním Čechám patří také poněkud záhadné vltavíny.

Muzeum meteoritů Frýdek-Místek Zážitky

Muzeum meteoritů Frýdek-Místek

Unikátní muzeum se stovkami exponátů z celého světa. Meteority pocházející z Měsíce, nebo planety Mars. 100 kg vážící železný meteorit, který kdysi tvořil jádro planety. Komentované prohlídky, některé meteority si také potěžkáte.

Meterologická stanice Churáňov Památky

Meterologická stanice Churáňov

Jedna z nejznámějších meteorologických stanic u nás byla postavena roku 1952 na stejnojmenném vrcholu v blízkosti lyžařského areálu Zadov. Provozovatelem meteostanice je ČHMÚ.

Pád meteoritu na ves Odranec 1619  – druhý nejstarší meteorit v Česku

Pád meteoritu na ves Odranec 1619 – druhý nejstarší meteorit v Česku

Druhým nejstarším meteoritem na území České republiky, o kterém je něco známo, je meteorit, který spadl roku 1619 u moravské vsi Odranec. Zatímco u nejstaršího, loketského Zakletého purkrabího, víme jen přibližně, že spadl někdy ve 14. století, okolnosti pádu meteoritu u Odrance jsou dobře známé.

Stonařovské Muzeum meteoritů Kultura

Stonařovské Muzeum meteoritů

Bývalá zasedací místnost úřadu městyse Stonařov se změnila na malé muzeum s přednáškovou síní zaměřené na neobvyklý přírodní jev – pád meteoritického deště na Stonařov a okolí dne 22.5.1808.

Další aktuality

100 tipů na nejkrásnější vyhlídky v Česku

Také se rádi na svých toulkách přírodou kocháte panoramatickými výhledy? Hory, kopce, skály a vyhlídková místa nás fascinují od nepaměti. Nechejte se inspirovat našimi tipy, které vám přináší přehled nejzajímavějších přírodních vyhlídek v celé České republice. Vybírat můžete z pohledů na meandry řek, skalní města či hřebeny našich hor.
29. červen 2025 8:22
Příroda

Který strom se stane vítězem ankety Strom roku? Známe finalisty!

O titul Strom roku České republiky 2025 se letos utká deset finalistů z různých koutů země, a to od 21. 7. do 5. 10. 2025. Odborná porota Nadace Partnerství vybrala soutěžící z celkem 88 nominací. Mezi finalisty najdete lípy, duby, javor, hrušeň, topol nebo vrbu.
25. červen 2025 14:00
Příroda

Den černých koček: pověry, mýty a legendy aneb přestaňme se černé bát

Od roku 2011 je 17. srpen dnem věnovaným oslavě černých koček po celém světě. V mnoha kulturách jsou černé kočky spojovány se smůlou nebo pověrami. Tento den je tak skvělou příležitostí, jak rozptýlit mýty a ukázat lidem, že ebenově zbarvené šelmičky jsou milými společníky. Kudy z nudy pro vás navíc našlo nejrůznější zajímavosti z kočičího světa a samozřejmě nebudou chybět ani tipy na kočičí výlety.
24. červen 2025 3:44
Příroda

Vydejte se za krásou našich jezer

Poznejte nádherná jezera v Česku. Podnikněte výlet pěšky, na kole i autem. Nechte se unést klidnou krásou přírody a na místech, kde je to povoleno, se osvěžte v chladné jezerní vodě. Objevíte krásná šumavská ledovcová jezera, revitalizované rekreační vodní plochy na místech bývalých dolů, romantické pískovny i raritní přírodní útvary.
22. červen 2025 8:02
Příroda

10 tipů na výlet do Zoo (nejen pro děti)

Zoo patří k nejatraktivnějším výletům po celý rok a zejména u dětí i k neoblíbenějším. Neslouží však jen k rekreačním účelům, ale také ke vzdělávání, výzkumu a ochraně druhů, jejich zachování a chovu. Často je to jediný způsob, jak udržet nějaký živočišný druh na Zemi. Rekordmankou je zejména zoologická zahrada v Praze, je nejnavštěvovanější zoo v Česku a zařazená mezi nejlepší zoo na světě. Dnešní zoologické zahrady si kladou za cíl zejména ochranu biodiverzity a ochranu živočišných druhů. Udělejte si výlet za zvířaty a poznejte jejich život. Kromě známých exotických živočichů se každá ze zoo chlubí zvláštním druhem – v Praze je to např. ďábel medvědovitý, v Plzni kolibříci, v Ostravě onageři, ve Zlíně rejnoci nebo v Brně tropické ryby.
21. červen 2025 11:15
Příroda

Kam v horkých dnech na výlet? Přeci do chladivých údolí a roklí!

Jak se zchladit ve vedru? Kam se vydat, když je v létě pořádné horko? Máme pro vás tip – co zkusit výlet do některého z příjemně chladivých údolí, hlubokých roklí a skalních strží! A pokud údolím navíc protéká říčka či potok, je možné se navíc i ochladit.
21. červen 2025 9:04
Příroda

Sedm hor s krásnými výhledy, kam se dostanete jen pěšky nebo na kole

Vyjet na kopec lanovkou dokáže každý, ale portál Kudy z nudy nenabízí jen místa snadno dostupná. Kdo má rád výzvy, prudká i táhlá stoupání a dlouhé cesty, ten si užije na horách, kam vedou jen turistické značky, úzké lesní pěšinky a tu a tam i nějaká asfaltka pro cyklisty.
21. červen 2025 9:00
Příroda

Kdy přichází letní slunovrat? Užijte si nejdelší dny v roce a skvělé letní programy

Astronomické léto 2025 začne v sobotu 21. června 2025 ve 4 hodiny a 42 minut našeho času, kdy vstoupí Slunce do znamení Raka. Den bude nejdelší, zatímco noc nejkratší. Užijte si letošní letní slunovrat, tajuplnou a mýty opředenou událost, kdy Slunce dosahuje při svém relativním pohybu vůči Zemi své nejsevernější polohy. Nedlouho poté si 24. června připomínáme svátek sv. Jana Křtitele, který je pověstmi neméně opředený. Léto bude skvělé a skončí až s podzimní rovnodenností, která nastane 22. září.
20. červen 2025 19:49
Příroda