Poprvé se v obci Šindelová pro Český hydrometeorologický ústav začalo měřit v roce 1962. Úkol bylo měření množství srážek, výška sněhové pokrývky, délka a trvání jevů – bouřka, mlha, jinovatky, náledí apod. V Šindelové se nachází tzv. mrazová kotlina, leží na dně údolí.
Fakt, že je zde i
v létě měřena teplota pod nulou, způsobuje právě poloha obce. Díky terénu se sem dostává více studeného vzduchu, který se přes noc prochlazuje.
V roce 1998 byla stanice rozšířena o další klimatologické měření. K tomu byla nainstalovaná
meteorologická budka s průběžným měřením teplot, vlhkostí vzduchu, tlaku vzduchu, rychlosti větru, směru větru a k tomu stávající srážkoměrné měření. Dále teplota v půdě od 10 cm do 1 m hloubky a sluneční svit.
Všechna naměřená data jsou každých 10 minut odesílána do
meteorologických center Plzeň a Ústí nad Labem.
Meteorologickou stanici lze navštívit. Stačí si telefonicky domluvit schůzku. Veškeré dotazy rád zodpoví správce této stanice -
Rudolf Kovařík.
Poznejte jak funguje Meteorologická stanice ve Šindelové zahrnující měření teploty, srážek a další v Českém hydrometeorologickém ústavu.
Meteorologická stanice ve Šindelové byla zřízena v roce 1962.
Provádí se měření srážek, sněhu, teploty, vlhkosti vzduchu, tlaku vzduchu, rychlosti větru a směru větru.
Mrazová kotlina ve Šindelové je místo, které kvůli své poloze v údolí dostává více studeného vzduchu, což vede k extrémně nízkým teplotám, někdy dokonce pod bodem mrazu i v létě.
V roce 1998 byla stanice rozšířena o průběžné měření teploty, vlhkosti vzduchu, tlaku vzduchu, rychlosti větru a směru větru.
Ano, meteorologickou stanici lze navštívit po předchozí telefonické domluvě.
Správcem stanice je Rudolf Kovařík, který rád zodpoví veškeré dotazy týkající se stanice.
Naměřená data jsou každých 10 minut odesílána do meteorologických center v Plzni a Ústí nad Labem.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.