ÚvodCo chcete dělat?PřírodaZatopený čedičový lom v Rotavě
Příroda

Zatopený čedičový lom v Rotavě

Lom se nachází mezi Rotavou a Jindřichovicemi. Dříve to byl největší kamenolom v Krušných horách.
Kámen se tady těžil v letech  1906 – 1995. Zpočátku byl lomem stěnovým  (až 40 m vysoké kamenné varhany!), později jámové do hloubky 65 m.

Nejstarší zmínky o existenci zdejšího lomu na štěrk a tavivo do železnorudné hutě jsou z roku 1785. V roce 1905 zde vybudovala Krušnohorská společnost na výrobu čedičového štěrku parní drtírnu a třídírnu

Po roce 1945 byl podnik znárodněn. V roce 1946 se v lomu vyrobilo 37 000 tun kvalitní silniční i železniční drtě, vedle menšího množství dlažby, patníků a hranolů k vyztužení řečišť a hrází. V 60. letech obnášela těžba kolem 120 000 tun kameniva ročně. Do roku 1969 byl kopec téměř zarovnán s okolním terénem. V roce 1977 převzaly ložisko Hnědouhelné doly a briketárny Sokolov, které ročně těžily 90 000 tun kameniva. V roce 1995 byl provoz kamenolomu pro vyčerpání zásob ukončen.

Hornina Kernbergu se jmenuje nefelinický bazanit. V mikroskopickém obraze obsahuje augit, olivín, nefelín, ojediněle živec a sopečné sklo. Uzavírá úlomky natavené žuly o velikosti milimetrů až šesti metrů.

Aktuality

Svatomartinské slavnosti na hradě Loket 2024

Na slavnostech si přijde každý návštěvník na své. Je připravena dětská stezka hradem, jarmark, kulturní zážitek a hlavně bohaté svatomartinské menu.
Loket, Karlovarský kraj

Krušnohorské vánoční trhy na hradě Loket 2024

Vánoce jsou svátky pohody a klidu, a proto bychom si tento čas měli užít trochu jinak než ve stálém shonu.
Loket, Karlovarský kraj

Rej strašidel na hradě Loket 2024

Karneval pro děti na hradě Loket! Děti, pojďte se hezky bát a užít si večer v maskách ve strašidelném reji. Překonejte svůj strach a užijte si strašlivé soutěže. Po zavírací době hradu se zde dějí neuvěřitelné věci – a vy můžete být při tom!
Loket, Karlovarský kraj

4 Rockeři s operní pěvkyní

Prožijte souznění rockových hlasů s operním.
Karlovy Vary, Karlovarský kraj

Beseda s bronzovým medailistou z OH v Paříži Martinem Rubešem

Beseda s olympijským šermířem.
Karlovy Vary, Karlovarský kraj

Týden knihoven

Čtenářská amnestie
Karlovy Vary, Karlovarský kraj

Arual

Obrazy a šaty Laury Maliňákové.
Karlovy Vary, Karlovarský kraj

Byla to dlouhá cesta

Bilanční výstava prací členů Klubu přátel fotografie.
Karlovy Vary, Karlovarský kraj

Česko-bavorský geopark Egeria – vydejte se na cestu časem do dávné minulosti Země

Poznejte již druhý geopark v České republice. Geopark se rozkládá na bavorském území v okresech Bayreuth, Neustadt – Waldnaab, Tirschenreuth Wunsiedel a na české straně v Karlovarském a Plzeňském kraji.
Rotava, Karlovarský kraj

Skalní útvar Rotavské varhany

Rotavské varhany, někdejší stěna kamenolomu, která skutečně připomíná hudební nástroj je zároveň chráněná přírodní památkou a symbolem města Rotava.
Rotava, Karlovarský kraj

Vysoký smrk pod Favoritem

Vysoký smrk pod Favoritem je památný strom Smrk ztepilý, který roste v blízkosti kamenného kříže cca 150 m západně od zámečku Favorit.
Šindelová, Karlovarský kraj

Modřínová alej a dvojitý smrk u Šindelové

Modřínová alej u obce Šindelová v Krušných horách je největším chráněným modřínových stromořadím v ČR. Zajímavostí je také srostlý smrkový dvojkmen smrku ztepilého poblíž této aleje.
Šindelová, Karlovarský kraj

Modříny u zámku Favorit v Šindelové

Modříny u Favoritu tvoří dvouřadá alej čtyř památných stromů. Dříve rostly v řídké smrčině okolo lesní cesty, která vedla původní oborou k zámečku, směrem k Jindřichovicím. Modříny opadavé bývalo vidět už zdaleka, ale poté, co smrky vzrostly, nejsou již modříny dominantní.
Šindelová, Karlovarský kraj

Šindelovská huť v Krušných horách

Vysoká pec, jejíž zbytky se uchovaly v obci Šindelová, byla součástí železárny postavené v roce 1839. Před rokem 1930 zde pracovalo 920 zaměstnanců. Zánik šindelovské vysoké pece způsobila hospodářská krize v 70 letech 19. století. K úplnému uzavření došlo 16. 6. 1945.
Šindelová, Karlovarský kraj

Meteorologická stanice Šindelová

Poprvé se v obci Šindelová pro Český hydrometeorologický ústav začalo měřit v roce 1962. Úkol bylo měření množství srážek, výška sněhové pokrývky, délka a trvání jevů – bouřka, mlha, jinovatky, náledí apod. V Šindelové se nachází tzv. mrazová kotlina, leží na dně údolí.
Šindelová, Karlovarský kraj

Úniková hra v opuštěném domě v lese

Hra nabízí 10 hratelných místností.
Šindelová, Karlovarský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Pivovar Krušnohor Kraslice

V okrajové části města Kraslice, konkrétně v Tisové, stojí rodinný pivovar, jehož originální název Krušnohor prozrazuje, jaké vlastnosti lze od nového chmelového nápoje očekávat a pro koho je určený.
Kraslice, Karlovarský kraj

Poštovna Rolava

Velmi příjemný hostinec najdou poutníci a cyklisté uprostřed krušnohorských lesů.
Přebuz, Karlovarský kraj

Krušnohorské útulny – přístřešky proti nepřízni počasí

V Krušných horách naleznou turisté mnoho přístřešků a odpočinkových míst, které je ochrání před nepříznivým počasím. Jedná se například o herberky, turistické přístřešky, bivaky, útulny a další místa vhodná k noclehu například ve stanu. Přehledu těchto míst se věnuje speciální web.
Nejdek, Karlovarský kraj

Restaurace a penzion Daliborka v Chodově

Ta pravá restaurace s ubytováním a penzion s wellness pro vás v Chodově je Daliborka.
Chodov, Karlovarský kraj

Kiosek Celnice u Jelení v Krušných horách

Na pěším hraničním přechodu Jelení/Wildenthal se můžete občerstvit v mobilním kiosku „Na Celnici“. Čepuje se zde regionální pivo Krušnohor, z občerstvení vám dodá sílu grilovaná klobáska, hermelín nebo párky. Nechybí ani výběr teplých či studených nápojů.
Nové Hamry, Karlovarský kraj

Pivnice Koruna 1822

Pivnice Koruna 1822 v Sokolově má dlouhou historii.
Sokolov, Karlovarský kraj

Pivovar Permon v Sokolově

Sokolovský Pivovar Permon, to je legenda na české kraftové scéně! Vystudovaný kybernetik Ladislav Sás začínal v roce 2006 s vařením piva v garáži, za sládka si vybral svého zetě a obchod řeší jeho syn.
Sokolov, Karlovarský kraj

Vodácké tábořiště Kemp Baron

Vodácké tábořiště Baron se rozprostírá na levém břehu řeky Ohře a v blízkosti cyklostezky v obci Královské Poříčí.
Královské Poříčí, Karlovarský kraj