Kolonády v Karlových Varech byly budovány za účelem spojení pití vody přímo u pramene s klidnými procházkami. Slouží také jako ochrana před nepříznivým počasím. Největší kolonáda Karlových Varů v sobě ukrývá pět minerálních pramenů. Nově zd ebyla otevřena také horní terasa.
Mlýnská kolonáda je jednou ze čtyř kolonád
Karlových Varů a v současnosti také největší. Byla vystavěna v letech 1871–1881 podle návrhu
architekta Josefa Zítka ve stylu neorenesance. V současné době kryje kolonáda
5 pramenů, včetně tzv. Mlýnského, který se stejně jako Vřídlo plní do lahví a vyváží do ciziny. Balustrádu kolonády zdobí sochy, představující 12 měsíců. Pod střechou kolonády, kterou nese
124 korintských sloupů, se nachází orchestřiště a minerální prameny – Mlýnský, Rusalčin, Knížete Václava, Libušin a Skalní.
V roce 2014 s etaké poprvé otevřela horní terasa Mlýnské kolonády, odkud se naskýtá jeden z nejhezčích pohledů na historické centrum lázeňského města. V uplynulých téměř 20 letech se turisté na terasu nedostali kvůli opravám a rekonstrukcím. Z terasy si prohlédnete nejen dvanáct soch, ale také vřídelní zlom – zdrojovou puklinu karlovarských pramenů, z ní prýští všechny karlovarské prameny. Terasa je otevřena pouze přes hlavní sezónu, tedy do konce září.
Skalní pramen o teplotě 53°C vyvěral do roku 1845 v říčce Teplé. Po terénních úpravách byla jeho voda přivedena do míst dnešní Mlýnské kolonády.
Pramen Libuše s teplotou 62°C se původně jmenoval pramen „Alžbětiných růží“. Vznikl spojením čtyř menších pramenů.
Pramen Kníže Václav I. se využíval k výrobě karlovarské léčivé soli. Koncem 18. století se svou vydatností mohl měřit s Vřídlem. Teplota tohoto pramenu je 65°C.
Pramen Kníže Václav II. vytéká před kolonádou naproti orchestřišti a dosahuje 58°C.
Mlýnský pramen o teplotě 56°C se využíval k lázeňské léčbě již v 16. století, hlavně ke koupelím. Vodu z oblíbeného pramene bylo kdysi možné koupit téměř ve všech českých lékárnách.
Pramen Rusalka se od 16. století do roku 1945 jmenoval Nový pramen. Vody o teplotě 60°C si svého času lidé vážili více, než tu z Mlýnského pramene. Pramen míval i svou kolonádu Nového pramene, která byla později přestavena a pojmenována jako Mlýnská.