Národní přírodní rezervace Mohelenská hadcová step je chráněné území o rozloze sto hektarů v sousedství obce Mohelno v okrese Třebíč, nedaleko jaderné elektrárny Dukovany. Oblast je chráněná už od třicátých let.
Mohelenská hadcová step patří k
nejznámějším stepím na území České republiky. Je unikátní svou flórou a faunou, které jsou kromě geografické polohy a klimatických poměrů ovlivněny i substrátem, kterým je silně bazický hadec. Bylo zde popsáno kolem
60 nových druhů rostlin a živočichů. Oblastí procházejí dvě naučné stezky. Mimo ně je vstup zakázán.
Hadec, který tvoří podloží této lokality, je horninou, která vznikla z vyvřelých hornin a
obsahuje vysoký podíl oxidů hořčíku, někdy se hovoří dokonce o jeho toxicitě. Značně se také přehřívá, čímž na něm vzniká zvláštní extrémně teplé a suché mikroklima. V létě bývá teplota hadcových skal běžně
o 20 stupňů vyšší, než je teplota okolí. Klimaticky nejextrémnější části této lokality jsou
skalnaté stepní svahy nad
řekou Jihlavou. Tvoří ji hluboce zaříznutý meandr od řeky Jihlavy, lidově nazývaný Čertův ocas, na jehož severní straně jsou skalnaté, výrazně sluněné svahy o výšce až 120 metrů.
Naučná stezka Mohelenská hadcová step
Naučná stezka vede celou lokalitou po nejzajímavějších místech. Lidé na tomto zvláštním území žili od starší doby kamenné, což dokládají nálezy pazourkových nástrojů. Přímo na začátku naučné stezky je mohyla z doby železné a boží muka. Stezka začíná i končí na parkovišti jihozápadně od obce Mohelno, kde je možné zakoupit tištěného průvodce. Na začátku naučné stezky stojí mohyla z doby železné připomínající dřívější osídlení.
Vybrat si zde můžete ze dvou procházkových okruhů –
jarní okruh měří 3,3 km a trvá maximálně 2,5 hod.
Podzimní okruh měří 3 km a vyjde zhruba na 2 hodiny. Obě trasy jsou středně náročné a dochází na nich k velkému převýšení. Z vrcholku hadcové stepi jsou vidět chladící věže
jaderné elektrárny Dukovany.
Mohelenská hadcová step je národní přírodní rezervace, která se nachází v sousedství obce Mohelno nedaleko jaderné elektrárny Dukovany. Ochrana tohoto území byla zahájena již ve třicátých letech 20. století a je známá pro svoji unikátní flóru a faunu.
Vstup do většiny oblasti je mimo dvě naučné stezky zakázán, aby byla zachována jedinečná příroda této rezervace.
Oblast má extrémně teplé a suché mikroklima díky podloží z hadce, který se v létě může přehřívat až o 20 stupňů vyšší než okolní teplota.
Podloží tvoří hadec, což je silně bazická hornina vzniklá z vyvřelých hornin, obsahující vysoký podíl oxidů hořčíku, který může být dokonce toxický.
Na naučných stezkách se návštěvníci mohou dozvědět o historii osídlení této lokality od starší doby kamenné, prohlédnout si mohylu z doby železné a boží muka a objevit místní flóru a faunu. Naučné stezky vedou nejzajímavějšími místy tohoto unikátního území.
Na Mohelenské hadcové stepi jsou k dispozici dvě procházkové okruhy - jarní a podzimní. Jarní měří 3,3 km a trvá maximálně 2,5 hodiny, zatímco podzimní měří 3 km a trvá přibližně 2 hodiny. Obě trasy jsou středně náročné a nabízejí velké převýšení.
Čertův ocas je hluboce zaříznutý meandr řeky Jihlavy, který se nachází na území rezervace. Skalnaté, sluněné svahy nad řekou dosahují výšky až 120 metrů a jsou typické pro extrémní klimatické podmínky oblasti.
Z vrcholků hadcové stepi je možné vidět chladící věže nedaleké jaderné elektrárny Dukovany, což je zajímavý kontrast mezi přírodní oblastí a průmyslovou infrastrukturou.
Historické osídlení oblasti dokazují nálezy pazourkových nástrojů od starší doby kamenné a archeologické lokalit jako mohyly z doby železné.
Ano, na parkovišti na začátku naučné stezky je možné zakoupit tištěného průvodce, který návštěvníkům pomůže lépe se orientovat a dozvědět se více o této jedinečné přírodní lokalitě.