V Mohelnu na Vysočině se nachází pravěké mohylové pohřebiště ze starší doby železné. Známá je především velká mohyla z doby halštatské, zachovaná díky božím mukám sv. Antoníčka.
V nitru doposud archeologicky neprozkoumané
mohyly se pravděpodobně nachází
hrob člena tehdejší společenské elity, ovládající zdejší kraj před více než 2500 lety. Samotná mohyla i její okolí, ve kterém lze předpokládat další, dnes již orbou zničené hroby, je součástí národní přírodní rezervace
Mohelenská hadcová step, jejíž dominantou je hluboce zaříznutý kaňon
řeky Jihlavy.
Archeologicky bylo zkoumáno jiné, dnes již v terénu neznatelné, ale původně také mohylové pohřebiště, situované nedaleko první nekropole. Jeho součástí byly v drtivé většině žárové hroby, vyskytly se však i pohřby kostrové. Pohřební jedinci byli na posmrtný život vybavování milodary v podobě keramiky, šperků či zbraní a identifikovány byly také rozličné úpravy hrobů, resp. pohřebních komor.
Archeologické nálezy Mohelenska, historii, ale i přírodovědnou a etnografickou sekci představuje
Muzeum Mohelenska v Mohelně.
Poznejte historické mohylové pohřebiště v Mohelně, pevně spojené s elitami a archeologickým bohatstvím starší doby železné.
Mohylové pohřebiště v Mohelnu je pravěké pohřebiště z období starší doby železné, známé hlavně díky velké mohyle z doby halštatské.
V mohyle byl pravděpodobně pohřben člen tehdejší společenské elity, který ovládal zdejší kraj před více než 2500 lety.
Dominantním prvkem přírodní rezervace, kde se mohyla nachází, je hluboce zaříznutý kaňon řeky Jihlavy.
Muzeum Mohelenska v Mohelně prezentuje archeologické nálezy z oblasti, historii, přírodovědnou a etnografickou sekci.
Kromě mohylových hrobů byly identifikovány žárové hroby a kostrové pohřby, s rozličnými milodary a úpravami pohřebních komor.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.