Muzeum Bakovska dokumentuje historii města a regionu. V domě je i Městská knihovna a veřejný přístup k internetu. Celá expozice, sestávající z písemných i věcných památek, je rozvržena do prostoru tří místností. K muzeu náleží ještě další, samostatná větší prostora, pro konání výstav.
Muzeum založené v roce 2002 navazuje na tradici prvního muzea založeného v roce 1942. Sídlí na náměstí v budově bývalé školy. O provoz muzea se stará Vlastivědný kroužek Bakov nad Jizerou.
Expozice Muzea Bakovska
Síň orobincové výroby – největší rozvoj dnes již zapomenuté orobincové výroby zaznamenal Bakov nad Jizerou v 18.-19. století, kdy se ručně pletené výrobky z tohoto zvláštního typu rákosí (bačkory, klobouky, tašky, rohože, lustry, návleky…) vyvážely téměř do celého světa; kromě evropských zemí též do Asie a Afriky. A co jinde nenajdete? Už jste viděli kabát z rákosu? V bakovském muzeu jeden taková mají. A nechal si ho zhotovit na zakázku přímo starosta města.
Předsíň – ve vstupní chodbě jsou umístěny pozůstatky středověké klenuté keramické pece, která byla nalezena v šedesátých letech 20. století (v ČR jsou zachována pouze dvě zařízení tohoto typu), keramické zboží hrnčířského cechu, divadelní opona z roku 1899 a selské nářadí.Malá místnost – sbírka exponátů místního hasičského spolku (fotografie, listiny, stejnokroje, přilby).
Síň památek – nejstarší památky Bakova a okolí: pravěké keramické urny lidu popelnicových polí z Malé Bělé, Jelínkovo zátiší (3 velké vyřezávané barokní plastiky světců z proslulé kosmonoské díly rodu Jelínků: sv. Barbora, sv. Jan Evangelista, P. Maria Bolestná), cechovní prapory a pokladnice.
Pamětní síň – zde se seznámíte s nejvýznamnějšími osobnostmi Bakova, spisovateli, pedagogy i umělci, historií významných bakovských spolku a přírodou kraje. Tuto místnost, stejně jako první, doplňuje kromě věcných exponátů a textových tabulí i celá řada originálních historických fotografií a pohlednic, dokumentujících stav mnoha dnes již zcela proměněných či dokonce zmizelých míst. K nejslavnějším rodákům patří barokní skladatel Jiří Ignác Linka.