Muzem sídlí v prostorách místního zámku. Nacházejí se zde expozice Baroko v Kosmonosech, expozice věnované textilní minulosti města a slavným rodákům. V budově zámku byl v roce 1985 natočen film Pohlaď kočce uši.
Muzeum má dvě oddělené části v zámeckých prostorách, pronajatých Městem Kosmonosy. První část se nalézá v prvním patře severního křídla zámku, druhá v suterénu východního křídla.
V prostorách muzea se nacházejí různorodé expozice. První nese název Baroko v Kosmonosech a zaměřuje se na toto období přelomu 17. a 18. století, které bylo pro město Kosmonosy obzvláště významné. V této době vznikly prakticky všechny stavební dominanty města. Město patřilo rodu Černínů, kteří dali základ podoby dnešnímu zámku. K vidění jsou artefakty z tohoto období, především masivní stůl z roku 1704 a truhlička z konce 17. století. Výstava je věnována především zajímavé historii Kosmonos a také významnému rodu Jelínků, kteří měli barokní sochařskou dílnu a znamenali pro Mladoboleslavsko tolik, co pro jiné regiony známější Braunové či Brokoffové.
Další expozice se odvíjí od texitní minulosti města. V roce 1762 zde byla zprovozněna jedna z prvních velkých textilních manufaktur v Čechách. V muzeu připomínají tyto rané průmyslové tradice vzorkové formy na potisk látek a proslulé zdobené kosmonoské šátky z období biedermeieru.
Třetí expozice je věnována významným rodákům. Mezi ně patří Antonín Stecker, který byl geografem a cestovatelem. Jeho poznatky o Etiopii a Libyi dnes spravují významná pražská muzea. Druhým rodákem je Václav Kopecký, kontroverzní ministr kultury v 50. letech 20. století. Pro Kosmonosy však tento politik vydobyl z moci své funce záchranu nejvýznamější památky města, Lorety, která byla ve velmi špatném stavu. K záchraně navíc došlo v době, která církevním památkám ideologicky nepřála.
Muzeum funguje od května do září vždy v sobotu a v neděli od 14 do 17 hodin.