Mladoboleslavská observatoř je typickou lidovou hvězdárnou a byla poprvé otevřena společně s 9. základní školou Pastelka v roce 1995. Kopule s průměrem 6 metrů se nachází na proskleném tubusu ve výšce 25 metrů nad zemí a tvoří tak stavební dominantu v širokém okolí.
Unikátní architektura budovy základní školy, jejímž autorem je Ing. architekt Jiří Štěrba, symbolizuje pyramidu poznání – na jejím vrcholu má být pochopení našeho místa v celém vesmíru i zákonitostí, jimiž se vesmír a příroda řídí. Hvězdárna je pro veřejnost přístupná pravidelně každý školní pátek (mimo státní svátky, prázdniny a dny ředitelského volna), otevírací doba se posouvá v závislosti na západu Slunce. Hvězdárna mívá výjimečně otevřeno i v době zajímavého či ojedinělého úkazu, například zatmění Měsíce či Slunce.
Při jejím otevření v roce 1995 byl její dominantou Cassegrainův zrcadlový dalekohled s průměrem 20 cm – postupem času však jeho zrcadla zestárla a přestala plnit svou funkci. V roce 2015 prošla kopule v rámci 20letého výročí založení hvězdárny renovací a je vybavena celkem čtyřmi dalekohledy. Její největší dominantou je nyní například čočkový achromatický Istar Optical Perseus AT s ohniskovou vzdáleností 1800 mm a průměrem 20 cm.
Popularizační přednášky a besedy lze v rámci možností a pouze v případě jasné oblohy doplnit skutečným pozorováním hvězdářskými dalekohledy (během nepříznivého počasí je zajištěna počítačová simulace s pomocí speciálních programů). Největší oblibě se těší sledování Měsíce a jeho kráterů, planet Sluneční soustavy a případně také pozorování Slunce za pomoci speciálních hvězdářských filtrů. Ze vzdáleného vesmíru je možné prohlédnout si vícenásobné hvězdné systémy, zejména barevné dvojhvězdy, dále vybrané otevřené i uzavřené kulové hvězdokupy, dokonce i několik mlhovinných objektů.