ÚvodCo chcete dělat?KulturaMuzeum motorových kol v Horní Radouni
Kultura

Muzeum motorových kol v Horní Radouni

V budově bývalé školy v Horní Radouni je otevřeno Muzeum motorových kol, které se chlubí unikátní sbírkou bicyklů s přídavnými motory značky Sachs – jde o největší sbírku svého druhu na světě, čítající třiatřicet exponátů. Muzeum se věnuje historii motorismu jak v Česku, tak i ve světě.
V muzeu se nachází na 86 historických motorek, 45 kol 
a řada dalších dobových doplňků. Jsou zde motocykly z celkem pěti různých zemí, tři stroje dámské, jeden stroj chlapecký. Jen samotná československá výroba je zde pak zastoupena deseti různými výrobci motocyklů a motokol. Kromě nich je zde k vidění i mnoho dalšího: více jak třicet motocyklů rozličných značek a z různých zemí, dvanáct dámských strojů a jeden chlapecký. Jen samotná československá výroba je zde pak zastoupena patnácti různými výrobci motocyklů a motokol. Na stěnách tříd pak visí 1 200 motocyklových štítků a 195 rozet z bicyklů.

Unikátem je sbírka motorových kol shromážděných v jedné místnosti a zapsaných v české knize rekordů anebo motocykl značky Ariel z roku 1931, dochovaný v úžasném původním stavu. Vystavena je i sbírka bicyklových zvonků s reklamní ražbou od prodejců a výrobců z Jindřichova Hradce a okolí. Dalším doplňkem je malá sbírka žehliček a psacích strojů.

Každé muzeum má své zvláštnosti, v Horní Radouni jistě překvapí autobus v prvním patře a torzo nákladního automobilu na půdě. Děti zase jistě zaujmou Ježíškovy vysloužilé sáně s motocyklovým spřežením, šlapací autíčka, tříkolky nebo chlapecký motocykl dovezený z Francie.
 

Světový unikát v Radouňském muzeu

Muzeum motocyklů a kol v Horní Radouni na Jindřichohradecku vystavuje světový unikát. Návštěvníci se zde mohou těšit na vskutku výjimečný kousek techniky — čtyřválcový motocykl model Noriel (jehož název vznikl spojením výrobce rámu Norton a výrobce motoru Ariel), kterého se na celém světě dochovaly pouhé dva kusy! Jeden se stále nachází ve své rodné Anglii, zatímco druhý se usídlil právě v Horní Radouni.
 

Muzeum s průvodcem nebo samostatně

Muzeum motorových kol v Horní Radouni na Jindřichohradecku připravilo pro své návštěvníky průvodce expozicí v podobě takzvaných Muzejních novin. Lze si vybrat, jestli se na prohlídku vydáte s průvodcem nebo samostatně vlastním tempem. V novinách naleznete stručný popis vystavených motokol a motocyklů, které jsou v expozici označeny odpovídajícími číselnými štítky. Díky tomuto novému způsobu zpracování popisků bylo možné od krásných historických strojů odstranit rozměrné cedule, které často v expozici působily rušivě.

Dalším, spíše praktickým důvodem k netradiční podobě průvodce bylo to, že muzeum se stále proměňuje. Některé motocykly se stěhují v rámci muzea, jiné vyjíždí na závody, srazy či renovace. Noviny lze na pokladně muzea vyzvednout v tištěné podobě ve stylovém novinovém rámu, případně si je můžete otevřít i v elektronické podobě ve svém telefonu, a to pouhým načtením QR kódu.


Z historie objektu

Budova, v níž se muzeum nachází, vznikla v roce 1897 – jde o budovu bývalé obecní školy, v níž se nepřetržitě učilo až do sedmdesátých let dvacátého století, kdy byla pro nedostatek dětí uzavřena, a děti začaly dojíždět do blízké Nové Včelnice. Škola fungovala dokonce i za obou světových válek. Po té první byl do čelní stěny budovy vsazen pomník padlým.

Za druhé světové války fungovala jako dvoujazyčná, česko-německá škola, i když v obci byly všichni obyvatelé české národnosti (na rozdíl například od Dolní Radouně, kde byla drtivá většina obyvatelstva německá). Po ukončení výuky byl v přízemí zřízen obecní byt, který je zde dodnes, v jedné z místností přespávali řidiči nočních linek ČSAD, a bývalé třídy v prvním patře sloužily jako ubytovny pro sezónní dělníky pracující v místním JZD či jako promítací sál místního improvizovaného kina.

Aktuality

Vítězslav Novák – hudební dědictví a inspirace

Koncert seznamuje a oslavuje tvorbu významného, a poněkud nedoceněného českého hudebního skladatele přelomu 19. a 20. století, Vítězslava Nováka, rodáka z Kamenice nad Lipou, který byl následovníkem Smetanovy a Dvořákovy školy.
Kamenice nad Lipou, Kraj Vysočina

Biňovců betlém

V kamenici nad Lipou můžete od 22. listopadu 2024 až do 2. ledna 2025 navštívit krásný mechanický betlém. Figury a objekty vyřezal Bohouš Biňovec, figurky a krajiny namalovala olejovými barvami paní Biňovcová.
Kamenice nad Lipou, Kraj Vysočina

Pohanky na zámku Kamenice nad Lipou

Objevte původ dnešních Vánoc! Věděli jste, že mnoho z našich vánočních zvyků má kořeny v pohanských oslavách zimního slunovratu? Právě akce Pohanky vám odhalí původ našich vánočních tradic!
Kamenice nad Lipou, Kraj Vysočina

Schönburské Vánoce na Červené Lhotě

Dozvíte se, čemu se v zimním období rodina věnovala, jak prožívali čas Vánoc, co se servírovalo k štědrovečerní večeři nebo co přinesl Ježíšek pod stromeček. Také ale zabrousíme do starých vánočních tradic a jejich původu, takže se každý může něčemu novému přiučit.
Kardašova Řečice, Jihočeský kraj

4 Rockeři s operní pěvkyní

Prožijte souznění rockových hlasů s operním.
Jindřichův Hradec, Jihočeský kraj

Železná opona – výstava v Muzeu Jindřichohradecka

Po událostech v roce 1948 se na čtyřicet let neprostupně uzavřely hranice Československé republiky. Přesto se o její překonání pokusilo od roku 1948 – 1989 desítky lidí.
Jindřichův Hradec, Jihočeský kraj

Betlémy Jana Bondry

Tradiční vánoční výstava betlémů v kostele sv. Jana Křtitele ve Štítného ulici v Jindřichově Hradci. Letos představí nádherné voskové miniatury od mistra řemesla. Tyto betlémy z vosku přinášejí jedinečné kouzlo vánoční atmosféry a jsou dokonalým příkladem pečlivého uměleckého zpracování.
Jindřichův Hradec, Jihočeský kraj

Tradiční festival betlémů JINoHRÁtky

Festival se uskuteční první adventní sobotu 30. listopadu 2024 v Muzeu Jindřichohradecka ve Štítného ulici 124/I a již podeváté přinese jedinečný zážitek pro všechny milovníky vánočních tradic a řemesel.
Jindřichův Hradec, Jihočeský kraj

Poutní kaple sv. Jana Křtitele v Deštné

Renesanční kostelík byl vystavěn nad Svatojánským pramenem počátkem 17. století. Průčelí kostelíka je označeno latinským nápisem "Benedicite Fontes Domino" (Blahořečte pramenu Páně) s chronogramem 1600.
Deštná, Jihočeský kraj

Kulturní dům v obci Mnich

Budova kulturního domu v obci Mnich je zasazena do mírně svažitého terénu při severním okraji obce. Nachází se přibližně 100 m od Památníku slovanského bratrství, který upomíná na střet místního obyvatelstva a partyzánů s ustupující německou armádou v závěru 2. světové války.
Mnich, Kraj Vysočina

Rybník Kalich u Kamenice nad Lipou

Nedaleko od Kamenice nad Lipou leží rybník o rozloze asi 10 ha, v jehož okolí proběhla bitva mezi Menhartem z Hradce a Husity. Rybník nabízí příjemné koupání v krásné přírodě.
Kamenice nad Lipou, Kraj Vysočina

Minerální voda Deštěnka

Jméno Deštné v jižních Čechách rozšířila radioaktivní minerální voda zvaná "Deštěnka", u jejíhož pramene byly založeny lázně, v minulosti hojně navštěvované.
Deštná, Jihočeský kraj

Provaznické muzeum v Deštné

Historie provaznictví s praktickou ukázkou! Expozice, jediná v Čechách, představuje historii i současnost provaznického řemesla i provaznických rodů. Uvidíte zde praktickou ukázku řemesla na dobových strojích.
Deštná, Jihočeský kraj

Kostel sv. Ottona v Deštné

Jediný kostel v Čechách zasvěcený bamberskému biskupovi Ottonovi se nalézá v městečku Deštná na Jindřichohradecku. Byl postaven řádem německých rytířů již ve 13. století a z původního pozdně románského jádra se do dnešní doby dochoval portál a sloup u vítězného oblouku.
Deštná, Jihočeský kraj

Letecké muzeum v Deštné

Navštivte expozici o letectví v Deštné a prohlédněte si několik unikátů. V objektu bývalého kina města Deštná vytvořili členové Klubu historie letectví v Jindřichově Hradci expozici Leteckého muzea. Expozice je rozdělena na válečnou a poválečnou část.
Deštná, Jihočeský kraj

Kaple sv. Maří Magdaleny na kopci Bradlo

Evropskou zajímavostí města Kamenice nad Lipou je lesní hřbitov Bradlo s kaplí sv. Máří Magdaleny. Stavba byla vystavěna v roce 1348 Dobešem z Bechyně a představuje unikátní vazbu venkovského stavitelství na tzv. karlovskou gotiku.
Kamenice nad Lipou, Kraj Vysočina

Ubytování a restaurace v okolí

Pernštejnův statek

Penzion Pernštejnův statek se nachází na pokraji malé klidné obce Dívčí Kopy, v malebné krajině na pomezí Jihočeského kraje a Vysočiny.
Dívčí Kopy, Jihočeský kraj

Resort Nová Včelnice

Resort v Nové Včelnici umístěný v historické budově v zámku 18. století je po rozsáhlé rekonstrukci. Podle místních obyvatel rekonstrukce zachránila objekt před totální devastací.
Nová Včelnice, Jihočeský kraj

Restaurace a penzion Olga v Kamenici nad Lipou

Malý penzion se zahrádkou uprostřed Kamenice nad Lipou nabízí ubytování v prvním patře penzionu a restauraci v přízemí. Využít zde můžete také letní zahrádku, grilování na zahrádce, vlastní parkoviště a školicí místnost.
Kamenice nad Lipou, Kraj Vysočina

Hotel Berger Kamenice nad Lipou

Nedaleko náměstí a zámku v Kamenici nad Lipou najdete rodinný Hotel Berger. Nový, v roce 2011 dokončený hotel je moderně zrekonstruován a nabízí maximální komfort dle současných trendů a požadavků. K dispozici je také moderní restaurace se stylovou podzemní vinotékou.
Kamenice nad Lipou, Kraj Vysočina

Zámecká kavárna v Kamenici nad Lipou

Příjemná kavárna s kvalitní kávou a poctivými zákusky s výhledem do zámecké zahrady.
Kamenice nad Lipou, Kraj Vysočina

Cyklopenzion Workcentrum

Pokud hledáte cenově dostupné ubytování v Kamenici nad Lipou, využijte služeb penzionu Workcentrum, doporučovaného pro cyklisty. Pro vaše potřeby je zde k dispozici ubytovací zařízení s kapacitou 12 lůžek.
Kamenice nad Lipou, Kraj Vysočina

Pivovar Kamenice nad Lipou

Pivovar Kamenice sídlí v objektu bývalého panského pivovaru v centru Kamenice nad Lipou. Je víc než obdivuhodné, když se někdo zažere do projektu rozsáhlé rekonstrukce a jde do toho po hlavě. Miliony sem, miliony tam. Přesně tak to bylo u Milana Houšky v Pivovaru Kamenice nad Lipou.
Kamenice nad Lipou, Kraj Vysočina

Chata v lese – netradiční ubytování na samotě

Na břehu jihočeského rybníka, obklopena deseti hektary soukromého lesa, leží Chata v lese. V naprosté samotě tu můžete pozorovat třpytící se hladinu rybníka, šumící les a spoustu zvířat, která se často nebojí přijít až na terasu před chatou.
Pluhův Žďár, Jihočeský kraj