ÚvodAktualityKdyž počasí nepřeje cyklovýletům aneb pět cyklistických lákadel
Kultura

Když počasí nepřeje cyklovýletům aneb pět cyklistických lákadel

Někoho od jízdy na kole chladné a deštivé počasí neodradí, ale pokud dáváte přednost cyklovýletu za slunného počasí, nezbývá, než si na teplo a slunečno počkat. Aby vám čekání na další kilometry v sedle pěkně uteklo, můžete se společně s portálem Kudy z nudy vypravit do několika muzeí, kde to cyklistikou žije za každého počasí.

Unikáty cyklomuzea v Žirči

Muzeum cyklistikyVe špýcharu Domova sv. Josefa naleznete unikátní Muzeum kol a vozítek, kde si prohlédnete na dvě stě nejrůznějších bicyklů a velocipedů – od repliky prvního kola, drezíny německého vynálezce Karla Draise z roku 1817, přes francouzský Michaux s klikami nebo vysoká kola z konce 19. století, tricykl se dvěma koly vzadu až po současné městské a závodní modely. Samostatná část se věnuje české značce Favorit, zvláštní prostor dostala také kola, která si zahrála ve filmech. Ve sbírce se však ukrývají i další rarity – například originály kol z olympiád v Tokiu a Moskvě nebo Favorit mistrů světa v kolové bratrů Pospíšilů. Nechybí ani nejvyšší vyrobené kolo značky Kohout vysoké 147 centimetrů, bicykl s ohnutým rámem pro obézní cyklisty, „speciály“ zaměstnanců anglické banky a holandských sekretářek, a dokonce hlavolam ježka v kleci s připomínkou létajícího kola Jana Tleskače. Vystavená kola doplňují dobové plakáty a reklamy, v prosklených vitrínách cyklistické trofeje, dresy, součástky a další drobnější exponáty. Otevřeno je zde v dubnu a květnu o víkendech, od června do září od úterý do neděle 9:30 – 17:00 hodin. Vstupné por dospělé je 90 Kč, pro děti a seniory 60 Kč.
 

Muzeum cyklistiky na zámku Nové Hrady

kola Nové HradyMuzeum motokol na zámku Nové Hrady vzniklo v budově bývalé barokní sýpky v zámeckém areálu v Nových Hradech na Českomoravském pomezí. Expozice nazvaná Motory a pedály je tvořena unikátní sbírkou soukromého sběratele Jana Čejchana. Specializované muzeum nemá konkurenci nejen u nás, ale ani jinde v Evropě. Stále doplňovaná expozice vám nyní nabízí přes 160 motokol, mopedů a kol s pomocným motorem z celého světa, z toho 35 vyrobených v Československu a Česku. Jako muzeum techniky klade důraz na původní stav strojů a skutečnou muzejní hodnotu exponátů. Kromě kol domáci produkce si prohlédnete stroje vyrobené například v Německu, Británii, Itálii, Francii, v některých zemích bývalého SSSR (Rusko, Ukrajina, Litva, Lotyšsko), býv. Jugoslávii, Švédsku, Polsku, Norsku Nizozemsku, Lucembursku, Rakousku, Maďarsku, Japonsku, Číně, Indii nebo USA. Otevřeno je zde od května o víkendech a svátcích od 10:00 do 17:00 hodin (o prázdninách denně), vstupné je za 130 Kč, platí i do Galerie klobouků.
 

Muzeum motorových kol v Horní Radouni

moto raduňTak trochu motocykl a tak trochu bicykl, to jsou motorová kola, vystavená v Muzeu motorových kol jihočeské Horní Radouni. Muzeum najdete v budově bývalé školy a kromě třiceti strojů z různých zemí jsou tu k vidění stovky výrobních štítků a rozet z bicyklů anebo malá sbírka žehliček a psacích strojů. Mezi rarity patří autobus v prvním patře a torzo nákladního automobilu na půdě, Ježíškovy vysloužilé sáně s motocyklovým spřežením, šlapací autíčka, tříkolky nebo chlapecký motocykl dovezený z Francie. V muzeu také probíhají výstavy historických i současných fotografií a další akce. Otevřeno je od dubna do června a od září do října po domluvě, během července a srpna denně 10:00 – 18:00. Vstupenka stojí 100 Kč, děti prý platí dle Hujerova měrného systému: pod jeden metr zdarma.
 

Historická kola a motocykly v Železné Rudě

Nedaleko centra Železné Rudy, v bývalém loveckém zámečku, si i během zimní sezony můžete prohlédnout Muzeum historických motocyklů, kde je k vidění i několik jízdních kol a automobilů. Muzeum historických motocyklů je v květnu otevřené o sobotách a nedělích, od června do září denně od 9:30 do 17:00 hodin (mezi 12:00 – 12:30 je obědová pauza). Základní vstupné stojí 80 Kč, pro děti a seniory 40 Kč. Dobová jízdní kola uvidíte i v dalších pobočkách železnorudského muzea, tedy v Muzeu historických motocyklůKašperských Horách a Muzeu historických motocyklů a dřevěných hračekBečově nad Teplou.


Expozice Cyklistika v Národním technickém muzeu

NTMPražské Národní technické muzeum láká milovníky techniky všeho druhu do svých četných expozic. Nejoblíbenější částí muzea je sekce Doprava, kde také objevíte expozici Cyklistika. Sbírka cyklistiky Národního technického muzea je jednou z nejstarších a obsahově nejkvalitnějších sbírek jízdních kol na světě. Zakladatel této původně soukromé sbírky Augustin Vondřich sbíral jízdní kola již od počátku století a shromáždil výjimečný soubor obsahující i řadu světových unikátů. Uvidíte zde jedno z prvních kol na světě, přezdívané po svém vynálezci "drezína". Stroj vynalezl Karl baron Drais von Sauerbronn a poprvé vyzkoušel 12. června 1817, kdy 15 km z Mannheimu do Schwetzingenu a zpět ujel za méně než hodinu.

vysoké koloDále jsou ve sbírkách první kostitřasy z roku 1867 a vysoká kola s pryžovými obručemi firmy Starley & Co. z roku 1871. Roku 1879 postavil Jan Kohout na Smíchově ve své továrně tři vysoká kola pro své syny podle anglického vzoru. Torzo jednoho z nich věnoval Český klub velocipedistů muzeu v roce 1913. Mezi další unikáty se řadí například první nízké kolo značky Centaur pro dámy z roku 1888, kolo pro tři osoby, exponáty největšího výrobce kol v Rakousko-Uherské monarchii Styria (výrobu začal roku 1894), bambusové kolo české značky Slavia z roku 1905, zajímavá ukázka snahy po snížení hmotnosti kola. Porovnat jej můžete s moderním kolem z kevlarových vláken. Proti dnešním běžným cestovním kolům s rámem z klasických ocelových trubek je mnohem lehčí. Národní technické muzeum je otevřeno denně od 9:00 do 18:00 hodin, vstupné je za 280 Kč, pro děti a seniory pak za 150 Kč.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Muzeum historických motocyklů Železná Ruda Kultura

Muzeum historických motocyklů Železná Ruda

Expozice v Železné Rudě obsahuje jak kolekci historických motocyklů a jízdních kol, tak i několik historických automobilů. Mezi světové unikáty tohoto historického muzea patří např. motocykl Gőrner Klatovy z roku 1921 či první vyráběný automobil Škoda na dřevěných loukoťových kolech.

Muzeum motorových kol v Horní Radouni Kultura

Muzeum motorových kol v Horní Radouni

V budově bývalé školy v Horní Radouni je otevřeno Muzeum motorových kol, které se chlubí unikátní sbírkou bicyklů s přídavnými motory značky Sachs – jde o největší sbírku svého druhu na světě, čítající třiatřicet exponátů. Muzeum se věnuje historii motorismu jak v Česku, tak i ve světě.

Muzeum motokol na zámku Nové Hrady u Litomyšle Kultura

Muzeum motokol na zámku Nové Hrady u Litomyšle

Techničtí nadšenci by rozhodně neměli vynechat návštěvu Muzea motokol v budově bývalé barokní sýpky zámku Nové Hrady ve východních Čechách. Expozice nazvaná „Motory a pedály“ je tvořena unikátní sbírkou soukromého sběratele Jana Čejchana.

Muzeum kol a vozítek Žireč Kultura

Muzeum kol a vozítek Žireč

Královédvorský Domov sv. Josefa spojil síly s vášnivým sběratelem bicyklů Jiřím Uhlířem a v nevyužitém špýcharu v Žirči otevřeli v roce 2017 expozici historických kol. Je skvělým výletním místem pro všechny – vítáme závodní cyklisty, rekreační jezdce i ty, kteří na kole nikdy neseděli.

Český klub velocipedistů 1880 – nejstarší cyklistický klub v České republice

Český klub velocipedistů 1880 – nejstarší cyklistický klub v České republice

Český svaz cyklistiky je nejstarší národní sportovní organizací v České republice a zároveň osmým nejstarším svazem cyklistiky na světě. Vznikl na přelomu let 1883 a 1884, ovšem ještě starší byly čtyři cyklistické kluby, které stály u jeho založení. Nejstarší z nich byl Český klub velocipedistů Smíchov, založený v listopadu 1880. Klub obnovil svou činnost v roce 1993 a pod názvem Český klub velocipedistů 1880 existuje dodnes.

Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky Kultura

Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Expozice NTM překvapí moderním muzejním pojetí. Svůj prostor tu nacházejí sbírky architektury, stavitelství a sbírka polygrafie. Nechybí stálé expozice Chemie kolem nás, Měření času, hutnictví, Interkamera a Technika hrou, expozice televizního studia nebo expozice kontaktních čoček.

Další aktuality

Historická šlechtická divadla: tipy, kam do divadel na hradech a zámcích

Městská divadla s dlouhou historií bývají okázalé budovy s nádhernými interiéry, která neodmyslitelně patří do kulturního života tamních obyvatel po řadu generací. O to překvapivější může být, že i na mnoha zámcích se najdou unikátní scény, které sloužily domácímu publiku z řad šlechty, jejich přátel i lidí z blízkého okolí. Mnohé z nich fungují i v dnešní době a těší se zájmu návštěvníků nejen při kulturních akcích, ale také na prohlídkách, jež se věnují zámecké divadelní historii. Na portálu Kudy z nudy najdete takových zajímavých scén hned několik, od starých a velmi vzácných až po nově vzniklé amfiteátry, zasazené v parcích a zahradách.
4. duben 2025 8:00
Kultura

Česko ve filmu: režisér Miloš Forman, filmy československé nové vlny i hollywoodské trháky

Miloš Forman, jeden z největších českých a světových filmových režisérů, za sebou zanechal nezapomenutelnou filmovou stopu. Od československé nové vlny až po hollywoodské oscarové triumfy, každý z jeho filmů nabídl nejen silný příběh, ale i zajímavé lokace, kde se natáčelo. Jeho tvorba je charakteristická věrností lidskému příběhu, důvtipným humorem a schopností vyprávět o společnosti s jemnou ironií i hlubokým porozuměním. Podívejte se s Kudy z nudy na jeho nejznámější snímky, na zajímavosti, které je provázely, i místa, kde se natáčely.
2. duben 2025 11:18
Kultura

Velikonoce pro děti: tvůrčí a zábavné dílny, prohlídky a programy

Malování vajíček, vystoupení folklorních souborů, stánky s občerstvením, barevné kraslice, stuhy a pentle a rašící jarní břízky – to všechno slibují velikonoční jarmarky a trhy, které se budou konat v období Velikonoc, které letos připadají na 18. až 21. dubna 2025. Na portálu Kudy z nudy objevíte bezpočet akcí, dvacet z nich vám představíme podrobněji.
2. duben 2025 9:00
Kultura

Tipy na místa, kde objevíte obrazy barokního malíře Petra Jana Brandla

Petr Brandl (1668 Praha – 1735 Kutná Hora) přední představitel českého vrcholného baroka, jehož bouřlivý život se odrážel i v jeho díle, které nás dodnes ohromuje. Nejprve navštěvoval jezuitskou školu, umění malířství se naučil v letech 1683 až 1688 u dvorního malíře Kristiána Schrödera, který pracoval také jako správce hradní obrazárny. Tam se také Brandl pod jeho vedením seznámil s díly italských a holandských mistrů. V roce 1694 se Brandl stal mistrem ve Staroměstském malířském cechu. Nelze mu upřít vytříbený styl propracovanosti šerosvitu a světelných zdrojů. Oceňována je i jeho práce s prostorovostí obrazových scén. Jeho práce naleznete na mnoha místech – kam se za nimi vypravit vám napoví portál Kudy z nudy.
26. březen 2025 8:46
Kultura

Cesty za uměním: renesanční malíř Raffael Santi, krásné madony i andělé jako rošťáci

Dáma s jednorožcem či Dáma se závojem, Athénská škola, proslulá Sixtinská madona, Madona della Sedia anebo Madona v zeleni: to jsou nejznámější díla jednoho z největších malířů vrcholné renesance, Raffaela Santiho (1483–1520). Italský umělec, který si podmanil dvůr papeže Julia II. i samotný Vatikán, překvapivě vydechl naposledy v den svých sedmatřicátých narozenin. Podívejte se s Kudy z nudy, jak se jeho umělecký odkaz otiskl v českých zemích a kde můžete jeho díla spatřit na vlastní oči?
25. březen 2025 10:03
Kultura

Noc divadel 2025: užijte si večer plný zábavy a největší divadelní svátek v Evropě

Největší divadelní svátek proběhne na konci března, v sobotu 29. 3. 2025 s podtitulem „Sousedství“ a opět nabídne prohlídky, divadelní dílny, diskuse s tvůrci, představení a performance, které v běžném programu nenajdete – zdarma nebo za symbolické vstupné. Noc divadel koná v nejbližší sobotu v týdnu, v němž celosvětově slavíme Světový den divadla, který připadá na 27. března.
24. březen 2025 17:00
Kultura

Oslavte mezinárodní den loutkového divadla výletem za loutkami

Na 21. březen připadá Mezinárodní den loutkového divadla, a protože má české loutkářství letitou tradici, vzpomeňte si na dřevěné herce, za kterými se můžete i se svými dětmi vypravit do některého z divadel nebo muzeí. České loutkářství se dostalo dokonce na Seznam nehmotného dědictví UNESCO, kam bylo zařazeno 1. prosince 2016. Kouzlo loutkového divadla a krásu českých loutek objevíte například v Chrudimi, Prachaticích, Českém Krumlově nebo v Plzni.
21. březen 2025 9:00
Kultura

Svatý Josef: zvyky a tradiční srdce z perníku

Na 19. březen připadá svátek často užívaného mužského jména, kterým je Josef čili Pepík. Oblíbené české jméno má prastarý hebrejský původ a znamená „Bůh ti dá následovatele“. V našich končinách se kolem tohoto data tradičně koná spousta „josefských“ akcí. Znáte ale i zvyky, které se na Josefa dodržovaly? Anebo proč se Josefům vlastně říká Pepík? Připomeneme si i několik pranostik, které v tak významný den nemohou chybět.
19. březen 2025 11:00
Kultura