Na vrchu Strážník u Bystré nad Jizerou se nachází naleziště hvězdovce, unikátní krystalografické formy křemene. Žijí zde i některé chráněné druhy rostlin a živočichů, například lýkovec jedovatý, svízel okrouhlolistý či hruštičku menší, resp. jestřába lesního, krahujce obecného či veverku obecnou.
Mezi Mříčnou, Peřimovem a
Bystrou se táhne
melafyrový vrch Strážník (610 m n.m.), známý
výskytem hvězdovce. Vrch je tvořen vyvřelinou melafyrem (bazaltický andezit až andezit) permského stáří. Předmětem ochrany je
jihovýchodní svah
Strážníku, kde horninu prostopuje hydrotermální žíla s unikátními drúzami
paprsčitě uspořádaných krystalů křemene, tzv. hvězdovce.
Strážník tato zvláštní krystalová forma křemene proslavila po celém světě. Jedná se totiž o
jednu ze dvou světových lokalit s výskytem žil hvězdovce – křemene vystupujícího na povrch v jedinečně tvarované krystalografické formě. V geologických publikacích se lokalita zmiňuje již roku 1857.
Hvězdovcová horečka zde ale vypukla v roce
1932, kdy zde byl při pokusné těžbě písku odkryt hvězdovec ve větší míře. Vzácný minerál tu začali nezákonně těžit místní i cizí sběratelé. Aby se předešlo drancování této unikátní lokality, bylo nakonec vlastní naleziště v roce 1934
zahrnuto zeminou a osazeno jedlemi.
Z hlediska flory zde najdeme pár pokladů, které jsou zapsány v
Červeném seznamu: jedle bělokorá, lýkovec jedovatý kruštík širolistý pravý, svízel okrouhlolistý, hruštička menší a jilm horský. Dále zde roste i jedovaté vraní oko čtyřlisté a
mnoho druhů květin, jejichž jména známe z křížovek, učebnic biologie anebo jsou natolik originální, že je zde musíme uvést... posuďte sami: bršlice kozí noha, pcháč oset, netýkavka nedůtklivá, starček lepkavý, zběhovec plazivý, rozrazil, náprstník červený, devětsil bílý, kerblík lesní, vikev ptačí, borovice vejmutovka,
trnka obecná nebo violka. Velkou
rozmanitostí zde vynikají také
houby. Roste zde většina jedlých hřibů (hnědý, smrkový, kovář, plstnatý, žlutomasý i klouzci. Najdete zde i holubinky a ryzce, lakovku ametystovou, lišku obecnou, holubinky (namodralá, hlínožlutá) i muchomůrky (citrónová, oranžová, červená, růžovka a šedivka).
Přes lokalitu vede zeleně značená turistická cesta z
Jilemnice do
Semil.
Národní přírodní památka Strážník se pyšní unikátním nalezištěm hvězdovce, chráněnými druhy rostlin a živočichů a bohatou flórou.
Hvězdovec je unikátní krystalografická forma křemene, která se vyskytuje na vrchu Strážník u Bystré nad Jizerou.
V této oblasti se vyskytují chráněné druhy jako lýkovec jedovatý, svízel okrouhlolistý, hruštička menší, jestřáb lesní, krahujec obecný a veverka obecná.
Vrch Strážník je tvořen vyvřelinou melafyrem, který je bazaltickým andezitem až andezitem permského stáří.
V roce 1934 bylo naleziště hvězdovce zahrnuto zeminou a osazeno jedlemi, aby se předešlo jeho drancování.
Návštěvníci mohou vidět například jedle bělokoré, jilm horský, vraní očko čtyřlisté a různé druhy květin jako náprstník červený a borovice vejmutovka.
Lokalita je přístupná pomocí zeleně značené turistické cesty z Jilemnice do Semil.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.