Národní přírodní rezervace Kladské rašeliny se nachází v CHKO Slavkovský les. Jedná se o významnou lokalitu, která se dělí na pět částí: Tajga, Paterák, Lysina, Husí les a Malé rašeliniště. Turisté mohou navštívit pouze Tajgu, kolem které vede NS Kladská. Ostatní části jsou nepřístupné.
Kladská rašeliniště jsou ojedinělým souborem
horských vrchovištních rašelinišť v nadmořských výškách od 800 do 930 m, o celkové rozloze téměř 300 ha. Vznikala v období před více než 10 000 lety, tvoří vrchovištní typ s maximální dosaženou
mocností rašeliny 6 metrů. Z důvodu velmi kyselého ekosystému Kladských rašelin zde rostou známé druhy masožravých květin – rosnatka okrouhlolistá a tučnice obecná. Významně jsou zde zastoupeny
lišejníky a mechorosty, včetně vzácného rodu baňatka.
Z běžných zvířecích druhů zde žije například
jelen evropský a jelen sika,
srnec obecný či
prase divoké. V nepřehledných koutech rašelin se od roku 1996 usídlil
rys ostrovid. Mezi nejnápadnější živočichy Kladských rašelin patří ale jeden z nejmenších – motýl
žluťásek borůvkový a
perleťovec severní.
Rašeliniště Tajga (150 ha)
Nachází se nejblíže osady
Kladská. Turisté zde mohou využít 2 kilometry dlouhou
naučnou stezku vedoucí po bezbariérovém povalovém chodníku. Ta prochází okolo otevřených vrchovištních ploch s vodními ploškami. Typická je zde vlochyně a klikva bahenní, kyhanka sivolistá, sedmikvítek evropský nebo třtina chloupkatá. Tajga je vůbec největším rašeliništěm v oblasti.
Malé rašeliniště (8 ha)
Malé rašeliniště je v porovnání s ostatními částmi Kladských rašelin opravdu malé – má rozlohu 8 hektarů. Okrajové části jsou převážně smrkové, střed tvoří blatkové bory.
Rašeliniště Paterák (94 ha)
Paterák leží nedaleko Mýtského rybníka. Roste zde borovice blatka v zajímavé pyramidální formě. Mezi ní porůznu leží staré kmeny a vývraty. V podrostu převládá borůvka. Nejsevernější výběžek lokality tvoří rašelinné a podmáčené smrčiny, nejdále na východ jsou pak lesní loučky s všivcem lesním, zdrojovkou potoční, prstnatcem májovým, jetelem kaštanovým a ostřicí stinnou.
Lysina (43 ha)
V rašeliništi Lysina nedaleko
Kladské hojně roste borovice blatka v klečové formě. Od okrajů všude do rašeliniště zasahuje smrk, který se ale udržuje jen na sušších místech. Rostou tu vlochyně, borůvka, ojediněle i rosnatka okrouhlolistá. V létě dominují (na Lysině i Tajze) suchopýry, v příkopech a ve drobných vodních ploch se vyskytuje rosnatka okrouhlolistá. Turisty občas udiví ojedinělý výskyt 30 cm dlouhých lišejníků provazovky a vousatce na starých břízách. V rezervaci se vyskytuje tetřev hlušec, čáp černý a tetřívek obecný.
Husí les (15 ha)
Husí les oděluje od Tajgy silnice. Na okraji rezervace se také nachází autobusová zastávka
"Mariánské Lázně, Kladská, Mýtský ryb.". Převládají zde blatkové bory a rašelinné smrčiny, které jsou velmi reprezentativní i při okrajích a lze do nich snadno nahlédnout i z cesty mezi
Kladskou a
Prameny nebo z pěšiny vedoucí podél Dlouhé stoky při severním okraji území.
Návštěva Národní přírodní rezervace Kladské rašeliny nabízí unikátní procházky naučnou stezkou mezi vzácnými rostlinami a živočichy.
Národní přírodní rezervace Kladské rašeliny se nachází v CHKO Slavkovský les, je to soubor horských vrchovištních rašelinišť s rozlohou téměř 300 ha.
Turisté mohou navštívit část nazvanou Tajga, kolem které vede naučná stezka NS Kladská.
V oblasti Tajga rostou například vlochyně, klikva bahenní, kyhanka sivolistá, sedmikvítek evropský a třtina chloupkatá.
V Kladských rašelinách žije mnoho živočišných druhů jako jelen evropský, srnec obecný, prase divoké, rys ostrovid a motýli žluťásek borůvkový a perleťovec severní.
V Tajze se nachází naučná stezka o délce 2 kilometry.
V Kladských rašelinách lze nalézt masožravé rostliny jako rosnatka okrouhlolistá a tučnice obecná.
Kladské rašeliniště má význam jako zóna velmi kyselého ekosystému, což umožňuje růst specifických druhů flóry a fauny adaptovaných k těmto podmínkám.
Ve Kladských rašelinách se nachází několik druhů lišejníků, mezi ně patří například provazovka a vousatec.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.