Národopisné muzeum Plzeňska sídlí ve dvou renesančních domech v centru Plzně. Chotěšovský dům je orientován na náměstí Republiky, Gerlachovský do Dřevěné ulice. Muzeum nabízí dva prohlídkové okruhy, výstavy, dílny a další doprovodný program.
Oba historické objekty, ve kterých
Národopisné muzeum Plzeňska sídlí, tedy
Chotěšovský a Gerlachovský dům, prošly průběhu let 2021 – 2024 rozsáhlou stavební rekonstrukcí, díky které mohly vzniknout dva zcela nové moderní návštěvnické okruhy. Hlavní změna nastala v tom, že v muzeu vznikly dva návštěvnické okruhy. Dříve bylo možné nahlénout hlavně do Gerlachovského domu, nyní je prohlídkový okruh vede i do Chotěšovského domu. Ten je díky výtahům přístupný i bezbariérově.
Národopisné muzeum Plzeňska je pobočkou
Západočeského muzea v Plzni.
Měšťanský život v Plzni či historie odívání a řemesel
Těšit se můžete na dva prohlídkové okruhy. První z nich se věnuje období let
1830 – 1900 a ukazuje
život jednotlivce z venkovského prostředí od jeho narození až po ukončení
produktivního věku, kterého dosáhl již v
měšťanském prostředí Plzně. Zájemci se seznámí s detaily školního vzdělávacího systému, s každodenností dospívání a složitostmi volby povolání i jednotlivými možnostmi obživy. Přiblížena jsou také specifika trávení volného času ve městě a opomenut nebyl ani bohatý spolkový život.
Druhý návštěvnický okruh je věnován odívání a vybraným způsobům obživy v Plzni a v příměstských oblastech Plzeňského venkova. Určitě vás zaujme pohřební výbava pozdně renesanční Bohunky Lobkowiczové ze Šternberka. Je vystavená dokonce s účesem a botami. Zatímco dříve byly náplní oděvní historie hlavně plzeňské kroje, nyní se expozice věnuje více řemeslům a také měšťanské módě: prohlédnete si hedvábné šaty, buřinky, cylindry, dámské čepce, obuv, rukavičky i kabelky.
Expozice jsou přístupné s průvodcem i samostatně. U jednotlivých expozic se nachází informační tabule, mnohdy doplněné o zajímavé interaktivní prvky. Ty vám umožné například poslech zvuku zvonů, nebo bližší prozkoumání dobových fotografií z Plzně a okolí.
Centrum experimentální etnologie
Dveře dokořán má v muzeu také Centrum experimentální etnologie, kde si zájemci vyzkouší výrobní postupy historických předmětů a různá řemesla. Objevíte zde například truhlářskou a tkalcovskou dílnu, k dispozici bude keramická pec nebo šlapací soustruh.
Co vše můžete v Národopisném muzeu Plzeňska zažít?
- dva okruhy stálé expozice „Z vesnice do města“ a „Obživa, oděv, zvyky“
- krátkodobé a střednědobé výstavy v průběhu celého roku
- tematicky koncipované workshopy a doprovodné programy pro veřejnost a školy zaměřené na domácí lidovou výrobu
- Centrum experimentální etnologie Západočeského muzea v Plzni
- muzejní obchod s upomínkovými předměty z dílen nositelů titulů „Mistr tradiční řemeslné výroby Plzeňského kraje“ a „Nositel tradice“