Název této naučné stezky byl inspirován historickou těžbou stříbrné rudy – galenitu, na úbočí Pohořského kopce. Návštěvníky seznamuje s historií těžby stříbronosných rud, vlastivědou a přírodními poměry v místě vyústění Oderské kotliny do Moravské brány.
Celková trasa o délce 10 km je značena bílým čtvercem se zelenou úhlopříčkou a
obsahuje 16 zastavení. Nabízí krásy lesů, romantiku rybníků a mokřad, vyhlídky na
město Odry a jeho okolí. Každé zastavení je označeno tabulí informující o fauně a floře, geologii, ale také o botanice, ekologii, historii osídlení a využívání krajiny
Oderska.
Původně měla 13 zastavení a byla dlouhá asi 7,5 km. V roce 2014 byla předána městu Odry, které ji prodloužilo až k rozhledně na vrchu
Olšová, čímž vznikla nová tři zastavení (celkem jich je 16 + rozhledna) a její trasa se prodloužila na 10 km. Název naučné stezky byl inspirován
historickou těžbou stříbrné rudy – galenitu.
Naučná stezka začíná i končí v Odrách. Na její začátek „U Spurného“ vás od železničního i autobusového nádraží v Odrách dovede modrá turistická značka KČT. V souběhu s touto turistickou trasou pak vede až do Pohoře k 6. zastavení, odkud pokračuje vlastním zelenobílým značením. Naučná stezka Vás postupně seznámí s původním osídlením území města Oder – Vyhnanovem, loupežníkem Šimákem, lesem na úbočí Pohořského kopce, významem Moravské brány, historií a s architekturou Pohoře, dnes již zaniklou těžbou galenitu v okolí Zlatého dolu, dále s řekou Odrou, oderským náhonem, oderskými rybníky a okolními mokřady i s dnes již zrekultivovanou oderskou skládkou odpadů. Naučná stezka končí u oderského koupaliště.
Trasa vede po
zpevněných i neupravených cestách, ale také po pěšinách, proto není vhodná pro tělesně postižené nebo hůře pohyblivé návštěvníky a není vhodná ani pro cyklisty. Doporučujeme ji procházet
ve směru číslování jednotlivých zastávek. Jsou na ní zřízena posezení i vyhlídky. Pokud se na ni vydáte, přejeme Vám pěkné počasí i zážitky.
Objevte naučnou stezku Stříbrný chodník v Odrách, která vás provede historií těžby a přírodními krásami regionu.
Název 'Stříbrný chodník' symbolizuje historickou těžbu stříbrné rudy, známé jako galenit, na úbočí Pohořského kopce.
Celková délka naučné stezky Stříbrný chodník je 10 km.
Na naučné stezce Stříbrný chodník je celkem 16 zastavení plus rozhledna na vrchu Olšová.
Návštěvníci se mohou seznámit s faunou a flórou, geologií, botanikou, ekologií, historií osídlení a využíváním krajiny Oderska.
Doporučuje se procházet stezku ve směru číslování jednotlivých zastávek.
Na stezce jsou zřízena posezení a vyhlídky pro odpočinek a užívání krás okolního prostředí.
Stezka není vhodná pro tělesně postižené, hůře pohyblivé návštěvníky ani pro cyklisty.
Naučná stezka Stříbrný chodník začíná i končí ve městě Odry.
Na začátek stezky U Spurného v Odrách se návštěvníci mohou dostat pomocí modré turistické značky KČT od železničního či autobusového nádraží.
Návštěvníci mohou obdivovat romantiku rybníků, mokřadů, lesů a nabídnout si nádherné výhledy na město Odry a jeho okolí.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.