ÚvodAktualitySedmnáct tipů na nové rozhledny a pozvánka na měsíc vyhlídkových věží
Příroda

Sedmnáct tipů na nové rozhledny a pozvánka na měsíc vyhlídkových věží

  • 27. září 2015
Víte, že rozhledny mají svůj svátek? A že beztak početná rodina vyhlídkových věží se letos rozrostla o další „mláďata“? Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat na slavnostní zahájení rozhlednového svátku a pak se vydejte na pěkný podzimní výlet – kam jinam než na některou z nových vyhlídek?
Měsíc věží a rozhleden České republiky pořádá Pohádkové královstvíČeských Budějovic, a tak se slavnostní zahájení odehraje právě tady, v metropoli jižních Čech, v pondělí 28. září na hlavním náměstí. Až do 28. října se můžete zapojit do hry se sbíráním razítek na vybraných rozhlednách a vyhlídkových místech, a kdo pošle vyplněný „výškový 4pohled“ do Pohádkového království, ten bude zařazen do losování o horské kolo Galaxy a další odměny.
 

Zářijové novinky

Mapu věží a rozhleden s vyznačenými místy zapojenými do projektu si můžete prohlédnout na internetových stránkách Pohádkového království. Pouhý letmý pohled vám prozradí, že i kdybyste celý měsíc jezdili z místa na místo, všechny rozhledny rozhodně navštívit nestihnete – a navíc každý měsíc přibývají další a další.

Nevěříte? Posuďte sami. Jen v září jsme napočítali čtyři nové přírůstky. Na Strážné hořeTřebíči se turistům poprvé otevřel nevyužívaný věžový vodojem, přezdívaný Kostelíček. Ve vodohospodářské stavbě z první republiky si prohlédnete expozici vodárenství, z vyhlídkové plošiny se pak otevírá pohled na město a široké okolí včetně loňské novinky, rozhledny na Pekelném kopci.

V září se také otevřela pro první návštěvníky rozhledna v opravené vodárenské věžiKolíně, vyhlídková plošina na Brusné, vybudovaná v rámci výstavby Dětských naučných stezek v lázeňské obci Bludov, a rozhledna na Kelčském JavorníkuHostýnských vrších.
 

Rozhledna Usaina Bolta v Ostravě

Ostravě otevírali v květnu Bolt Tower, téměř 80 metrů vysokou vyhlídkovou nástavbu vysoké pece č. 1 Dolních Vítkovic z roku 1911, pojmenovanou podle nejrychlejšího běžce světla, atleta Usaina Bolta. Ten ostatně věž navštívil před závodem Zlatá tretra. Věž si i s moderní prosklenou nástavbou uchovala nezaměnitelný industriální styl; po jejím obvodu se vine adrenalinová lávka, nechybí kavárna, naučná stezka, klub a informační centrum s parkovištěm.

Od jara se díky nové rozhledně můžete na areál slovanského hradiště v Mikulčicích podívat z ptačí perspektivy. Součástí pochodu Mrskni sebou na Besednou se stalo slavnostní otevření dřevěné rozhledny na vrchu Besedná u Chotilska. Do Rakovnické kotliny s Rakovníkem, na hřebeny Doupovských hor, Krušných hor, Brdy s hradem Radyní a na městys Pavlíkov nabízí pohled nová rozhledna stojící pod vrcholem Senecké hory.
 

Znovuzrozené vyhlídky

Na Vysočině nenajdete novou rozhlednu jen v Třebíči, ale také ve Velkém Meziříčí, kde se dosud neznámý výhled na město otevírá z rozhledny na Fajtově kopci. Návštěvníkům Šumavy dělá od konce června radost opravená rozhledna na skokanském můstku Churáňovlyžařském areálu Zadov.

Někde se rozhledny opravovaly, jinde se stavěly nové – třeba zbrusu nová rozhledna Hýlačka u Tábora, která se od staré dřevěné věže s tvarem husitské hlásky, která se stala obětí požáru, liší jako den a noc. U Tábora také můžete navštívit novou rozhlednu Babina na Babí hoře, o kousek dál, západně od Jindřichova Hradce – vyrostla nová rozhledna na Rýdově kopci u Děbolína.
 

Babka, Salaš a Kypuš aneb nové rozhledny se zajímavými jmény

Rozhledně Máminka na Krušné hoře u Hudlic západně od Berouna dal jméno její patron, pan Olič. Před deseti lety dal vysázet jako narozeninový dar svému otci alej, kterou pojmenoval Tátovka, rozhlednou potěšil svou maminku.

Rozhledna BabkaPosázaví to měla se jménem složitější, vybíralo se totiž v internetové anketě. Nakonec vyhrál název Babka podle nedalekého vrchu nad Zručí nad Sázavou, ale mohla se jmenovat třeba Plavovláska – to podle filmu Lásky jedné plavovlásky od Miloše Formana, který se ve Zruči nad Sázavou natáčel.

U Uherského Hradiště můžete od prázdnin navštívit železnou, futuristicky vyhlížející rozhlednu Salaš, opláštěnou modřínovým dřevem. Její jméno se hledalo jednoduše, poblíž totiž leží stejnojmenná obec.
Návštěvníkům rekreační oblasti Lanškrounské rybníky slouží od léta nová vyhlídka na vrchu Kypuš nedaleko Lanškrouna. Není divu, že připomíná pohádkovou věžičku. Inspirací totiž byla lesní protipožární hláska, kterou před zhruba sto lety vybudoval knížecí rod Auerspergů u Slatiňan. Ačkoli nenabízí daleké výhledy, jistě se stane pěkným výletním cílem a také odpočinkovým místem pro rodiny s dětmi.
Rozhledna na Kaňku a Havířská bouda Příroda

Rozhledna na Kaňku a Havířská bouda

Rozhledna na Kaňku u Kutné Hory nabízí díky svému umístění a výšce 30 metrů rozhled do celého kraje. Součástí rozhledny se stala i kavárna se čtyřiadvaceti a restaurace se šedesáti místy. K dispozici je také penzion se šesti pokoji.

Rozhledna U Křížku u Drnholce Příroda

Rozhledna U Křížku u Drnholce

Dřevěná rozhledna U Křížku, která byla otevřena 16.6.2012, se nachází v blízkosti Městyse Drnholec. Z 11 metrové výšky máte krásný výhled na česko-rakouské pohraničí či masiv Pálavy.

Rozhledna Boubín – rozhled doprostřed pralesa Příroda

Rozhledna Boubín – rozhled doprostřed pralesa

Dřevěná rozhledna Boubín se nachází na stejnojmenném vrchu, uprostřed Národní přírodní rezervace Boubín, tzv. Boubínského pralesa. Rozhledna nabízí výhled na Vimperk, Prachatice, vrch Bobík, Boubínský hřbet a za dobrého počasí i Alpy.

Rozhledna Svatobor u Sušice s horskou chatou Příroda

Rozhledna Svatobor u Sušice s horskou chatou

Kamenná rozhledna leží na mystické hoře Svatobor asi hodinu pěší chůze od Sušice. Ten, kdo vyšplhá nahoru bude odměněn krásným kruhovým výhledem na zříceninu hradu Rabí, Javorník, Boubín, Sušici a Velký Javor. Chata Svatobor s poctivou českou kuchyní je otevřena celoročně.

Zřícenina hradu Orlík u Humpolce s rozhlednou Památky

Zřícenina hradu Orlík u Humpolce s rozhlednou

V prostředí romantické zříceniny uvidíte a zažijete mnohé. Co vás tu čeká? Zachovaná hranolová věž, druhá hradní brána, bašta, zbytky opevnění a podsklepených paláců a černá hradní kuchyně, v níž byla rekonstruována chlebová pec. V areálu hradu najdete také rozhlednu, která nabízí krásné výhledy.

Rozhledna na skokanském můstku Churáňov na Zadově Památky

Rozhledna na skokanském můstku Churáňov na Zadově

Rozhledna na Churáňově u Zadova se nachází na úpatí svahu asi 1 km jižně od Churáňova. Nejedná se však o klasickou rozhlednu, ale o netradiční vyhlídkovou plošinu na samém vrcholu dřevěné nájezdové rampy skokanského můstku, ve výšce 32 metrů nad zemí.

Rozhledna Zdenička v areálu Gruntu Galatík Těšánky Příroda

Rozhledna Zdenička v areálu Gruntu Galatík Těšánky

Patnáctimetrová dřevěná rozhledna Zdenička leží na nejvyšším bodě areálu Gruntu Galatík (305 m. n. m.). Ze zastřešené plošiny ve výšce 12 metrů se nabízí výhled na Chřiby, Hostýnské vrchy a Kroměříž. Rozhledna je za příznivého počasí volně přístupná.

Rozhledna na Kotli u Rokycan Příroda

Rozhledna na Kotli u Rokycan

Na vrchu Kotel u Rokycan (575 m. n. m.) se nachází nová rozhledna. Z výšky 28 metrů spatříte Šumavu, Brdy i hrad Radyni. Pokud budete mít opravdu štěstí, mohli byste spatřit i vrcholky Alp.

Rozhledna Královka v Jizerských horách Příroda

Rozhledna Královka v Jizerských horách

Královka (něm. Königshöhe) je jedna z nejznámějších kamenných rozhleden v Jizerských horách na kopci Nekras (859 m) v Janově nad Nisou, necelý kilometr od obce Bedřichov. Rozhledně a návrší se dříve říkalo Königova vyhlídka či Nekras. Byla postavena roku 1907.

Rozhledna Brdo ve Chřibech Příroda

Rozhledna Brdo ve Chřibech

Kamenná rozhledna na kopci Brdo ve Chřibech na Kroměřížsku je unikátní, jde totiž o první klasicky kamennou rozhlednu, která byla postavena v České republice po více jak 70 letech.

Mandloňové sady a rozhledna Hustopeče Příroda

Mandloňové sady a rozhledna Hustopeče

V roce 2012 vznikla v Hustopečích rozhledna, která se nachází v jedné z největších botanických rarit na Moravě – v mandloňových sadech. Ocelová mandloňová rozhledna dosahující do výšky 17 metrů se stala cílem na výjimečné naučné stezce, která sady prochází.

Mariánka – rozhledna na Mariánské hoře u Horní Čermné Příroda

Mariánka – rozhledna na Mariánské hoře u Horní Čermné

Nová rozhledna vznikla na Mariánské hoře u Horní Čermné na Orlickoústecku. Věž je postavena ze dřeva a kamene, turisté budou na plošinu ve výšce 18,8 metru vystupovat po točitém ocelovém schodišti. Rozhledna bude bez obsluhy, vstupné se vybírat nebude.

Rozhledna v Heřmanicích na Frýdlantsku Příroda

Rozhledna v Heřmanicích na Frýdlantsku

Nad Heřmanicemi na Frýdlantsku vyrostla v létě 2012 do výšky bezmála čtyřiadvaceti metrů nová dřevěná rozhledna, která nabízí nádherný výhled do okolní krajiny.

Rozhledna Kelčský Javorník Příroda

Rozhledna Kelčský Javorník

Na vrcholu Kelčského Javorníku stojí rozhledna (otevřena od září 2015). Cílem stavby rozhledny je zvýšit turistickou atraktivitu Kelčského Javorníku a Hostýnských vrchů a nabídnout neobvyklý výhled do kraje.

Rozhledna Máminka Příroda

Rozhledna Máminka

Nová rozhledna Máminka na Hudlicku. Nosná konstrukce rozhledny je navržená ve tvaru trojbokého jehlanu, prostorová příhradovina z borovicové hloubkově impregnované kulatiny.

Rozhledna Špulka na vrchu Březák u Lbosína Příroda

Rozhledna Špulka na vrchu Březák u Lbosína

Na vrchu Březák nedaleko Lbosína na Benešovsku stojí architektonicky velmi zajímavá dřevěná rozhledna Špulka, která by díky svému tvaru snad ani nemohla dostat lepší jméno.

Rozhledna Slovanka u Lučan nad Nisou Příroda

Rozhledna Slovanka u Lučan nad Nisou

Nejstarší železnou rozhlednu v České republice najdeme v Jizerských horách na vrchu Slovanka (dříve Seibtův vrch).

Rozhledna Koráb u Kdyně – dočasně uzavřeno Příroda

Rozhledna Koráb u Kdyně – dočasně uzavřeno

Rozhledna Koráb je dočasně uzavřena z důvodu změny provozovatele.

Rozhledna Čubův kopec u Francovy Lhoty Příroda

Rozhledna Čubův kopec u Francovy Lhoty

Originální dřevěnou rozhlednu naleznete při toulkách česko-slovenským pohraničím na Čubově kopci (720 m.n.m.) v Javornících, asi 2 km východně od obce Francova Lhota. Rozhledna má svým tvarem připomínat valašský klobouk.

Rozhledna v Janově u Hřenska Příroda

Rozhledna v Janově u Hřenska

Železnou 40metrovou rozhlednu s krásným výhledem do Česko-saského Švýcarska najdete v obci Janov mezi Hřenskem a Labskou Strání.

Naučná stezka po stopách důlní činnosti na Břasku Příroda

Naučná stezka po stopách důlní činnosti na Břasku

Břasy jsou jediným místem s průmyslovou těžbou černého uhlí na povrchu v Čechách a světový unikát potom představuje jediný z povrchu odkrytý zkamenělý les z období karbonu. Tématem naučné stezky jsou četné pozůstatky důlních a průmyslových provozů v okolí Břas, Stupna, Kříš, Vranovic a Darové.

Rozhledna na Medvědí hoře v Koutech nad Desnou Příroda

Rozhledna na Medvědí hoře v Koutech nad Desnou

Rozhlednu na Medvědí hoře najdete u horní stanice lanovky v areálu Kouty nad Desnou. Všem milovníkům dalekých rozhledů je volně přístupná, uzavírá se pouze v případě nepříznivých klimatických podmínek.

Drtinova rozhledna na vrchu Besedná u Chotilska Příroda

Drtinova rozhledna na vrchu Besedná u Chotilska

V malebné krajině Středního Povltaví se po dlouhých desetiletích podařilo obnovit Drtinovu rozhlednu. Původní rozhledna byla na vrchu Besedná (496 m) postavena roku 1926. Nová vyhlídka se dočkala slavnostního otevření o Velikonocích 2015.

Rozhledna na vrchu Miloňová Příroda

Rozhledna na vrchu Miloňová

Nová dřevěná rozhledna u Velkých Karlovic na vrchu Miloňová (846 m.n.m) se tyčí do výšky 24 m a skýtá nádherné výhledy na Javorníky.

Rozhledna Anna na Anenském vrchu Příroda

Rozhledna Anna na Anenském vrchu

Na Anenském vrchu v Orlických horách stojí od roku 2010 opět rozhledna. Naposledy se tam lidé mohli kochat výhledem do krajiny v roce 1937, kdy k vyhlídkové věži náležela i kaple. V roce 2024 prošla rekonstrukcí a je opět přístupná.

Rozhledna Sůkenická – Čarták Příroda

Rozhledna Sůkenická – Čarták

40 m vysoká rozhledna poblíž hraničního přechodu Bumbálka na vrcholu Čarták (952 m n.m.) nabízí výhled na hřebeny moravskoslezských Beskyd. Poblíž se nachází lyžařský areál Třeštík.

Rozhledna Tanečnice – nejsevernější rozhledna v ČR Příroda

Rozhledna Tanečnice – nejsevernější rozhledna v ČR

Nejsevernější rozhlednou v České republice je rozhledna Tanečnice, která se nachází poblíž obce Mikulášovice v nadmořské výšce 598 m n. m. Vrch byl pojmenován podle pradávné pověsti, podle které na tento vrch chodívala tančit, a tak svádět myslivce, překrásná mladá dívka – tanečnice.

Rozhledna Nisanka na Jablonecku Příroda

Rozhledna Nisanka na Jablonecku

Po mnoha desetiletích vyrostla na Novoveském vrchu, v nadmořské výšce 676 m, další rozhledna na Jablonecku. Nová dominanta stojí na jinak nepříliš výrazném Novoveském hřbetu, který odděluje Lučany nad Nisou a Novou Ves od roku 2006.

Rozhledna Křížová hora – místo fantastických rozhledů Příroda

Rozhledna Křížová hora – místo fantastických rozhledů

Východně od Červené Vody na jednom z vrcholů Jeřábské vrchoviny v nadmořské výšce 735 m stojí na starobylém poutním místě věž s vyhlídkovým ochozem ve výšce 25 m. Z rozhledny se otevírají fantastické rozhledy.

Rozhledna na Chlumu v Chanovicích – Prácheňsko jako na dlani Příroda

Rozhledna na Chlumu v Chanovicích – Prácheňsko jako na dlani

Neobvyklým tvarem se pyšní zbrusu nová rozhledna, která se tyčí na zalesněném vrcholu kopce Chlum nad Chanovicemi v nadmořské výšce 608 metrů. Pokud patříte k milovníkům dalekých výhledů, vydejte se na vrchol Chlum v Chanovicích, kde objevíte zcela novou rozhlednu a nádherné panorama Šumavy.

Zřícenina hradu Kamenice s rozhlednou Památky

Zřícenina hradu Kamenice s rozhlednou

Na vrcholu Zámeckého vrchu u České Kamenice se vysoko nad městem tyčí zřícenina hradu Kamenice. Součástí zříceniny je také 16 m vysoká dřevěná rozhledna s krásným rozhledem do blízkého i dalekého okolí.

Rozhledna Andrlův chlum Příroda

Rozhledna Andrlův chlum

Na kopci nad jihozápadní částí Ústí nad Orlicí stojí rozhledna Andrlův chlum. Na tomto místě stávaly dvě dřevěné rozhledny – první v letech 1905-1918 a druhá v letech 1943-1954. Obě zanikly a v roce 1996 zde byla postavena nová víceúčelová telekomunikační věž s rozhlednou v nadmořské výšce 559 m.

Naučná stezka Růžová Příroda

Naučná stezka Růžová

Naučná stezka Růžová prochází územím Národního parku České Švýcarsko a Chráněné krajinné oblasti Labské pískovce. Jedná se o okružní trasu na které se dozvíte zajímavosti z přírody a bohaté historie nádherné krajiny mezi obcemi Růžová a Jetřichovice.

Naučná stezka Stříbrný chodník Příroda

Naučná stezka Stříbrný chodník

Název této naučné stezky byl inspirován historickou těžbou stříbrné rudy – galenitu, na úbočí Pohořského kopce. Návštěvníky seznamuje s historií těžby stříbronosných rud, vlastivědou a přírodními poměry v místě vyústění Oderské kotliny do Moravské brány.

Rozhledna na Pekelném kopci u Třebíče Příroda

Rozhledna na Pekelném kopci u Třebíče

Nová rozhledna na Pekelném kopci poblíž Třebíče je zhotovena z modřínového dřeva a měří 26,5 metru. Uvnitř konstrukce se nachází točité ocelové schodiště a na vrcholu je vyhlídková terasa. Při dobré viditelnosti lze zahlédnout i vrcholky Alp.

Fotostezka Valachy – stezka pro milovníky fotografování Příroda

Fotostezka Valachy – stezka pro milovníky fotografování

Vozíte si rádi z dovolené fotky na památku? Resort Valachy připravil pro milovníky fotografování a turistiky. Fotostezka Valachy vás zavede na fotograficky zajímavá místa v okolí Velkých Karlovic a přinese navíc rady a tipy, jak co nejlépe zvěčnit krásy přírody.

Rozhledna Hýlačka Příroda

Rozhledna Hýlačka

Hýlačka je kopec přibližně 3 km jihozápadně od Tábora. Na jeho vrcholu se v letech 1920 – 2012 nacházela dřevěná rozhledna, která byla nejstarší rozhlednou v České republice. V roce 2012 ji postihl požár a zůstalo jen spáleniště. Poté Klub českých turistů zahájil sbírku na novou výstavbu rozhledny.

Rozhledna U Jakuba na Havlově hoře Příroda

Rozhledna U Jakuba na Havlově hoře

V České Kanadě, na Havlově hoře (680 m), naleznete rozhlednu U Jakuba, která dosahuje výšky 40 m. Stavba stožáru s unikátní dřevěnou konstrukcí je nejvyšší vyhlídkovou stavbou z dřevěných lepených profilů a nejvyšší dřevěnou stavbou tohoto druhu v České Republice.

Další aktuality

Kam na pěknou podzimní i zimní procházku do lesoparku?

Přemýšlíte, kde se projít na čerstvém vzduchu, ale nechce se vám daleko od domova? Pak se inspirujte našimi tipy na krásné lesoparky, které nebývají daleko od centra měst, a přece poskytují nádhernou kulisu pro příjemné procházky.
20. listopad 2024 10:00
Příroda

Proč je jmelí symbolem Vánoc a proč se pod ním líbáme? Přináší štěstí a zahání zlé duchy!

Na jmelí si v průběhu roku vzpomene málokdo. To až s příchodem Vánoc se začínáme pídit po pozlacených větvičkách, abychom si je zavěsili doma pro štěstí. Odkud však tato tradice pochází, jaké další tajuplné legendy jsou se jmelím spojené? A jak slavili Vánoce naši dávní pohanští předci?
19. listopad 2024 10:00
Příroda

V jeskyních napříč republikou zažijete pravé peklo!

V peklo s čerty se na začátku letošního prosince změní hned tři zpřístupněné jeskyně v Česku – Koněpruské v Českém krasu na Berounsku, Výpustek ve Křtinském údolí v Moravském krasu a nově i Mladečské jeskyně u Litovle na Olomoucku. Užijte si netradiční zážitky!
17. listopad 2024 12:00
Příroda

Romantický výlet v zimě? Tipy, kam vyrazit za nevšední krásou zimní krajiny v Česku

Některé přírodní zajímavosti jsou k vidění po celý rok, zatímco jiné můžeme obdivovat pouze v nejchladnějším ročním období. Nezbytnou podmínkou pro jejich vytvoření je totiž mráz a s ním spojený vznik ledu. Díky němu dokáže příroda vykouzlit fantastické útvary na místech jindy obyčejných. Nechte se inspirovat k jedinečnému zimnímu výletu. Víte, že meteorologická zima začíná 1. prosince a končí 28. února (v přestupném roce 29. února)?
15. listopad 2024 9:00
Příroda

Objevte naše slaniska – unikáty české přírody

Dnes vám představíme opravdové unikáty české přírody – u nás extrémně vzácná slaniska, tedy místa, s vysokým obsahem soli v půdě a vodě. Slanisko je vlastně zvláštní typ mokřadů, pro něž je typická velká salinita. U moře o žádný zázrak nejde, ale ve vnitrozemí je to už něco jiného. Zdejší slaniska vznikla díky minerálním pramenům či při nahromadění soli jako důsledku střídání vlhkého a suchého období, kdy se voda vypařuje, a do půdy jsou vtahovány minerální látky. Někdy se sůl dostává k povrchu z nasycených usazenin po pravěkých mořích… Slaniska jsou domovem vzácných druhů slanomilných rostlin, tzv. halofytů a určitých druhů obojživelníků, ptáků a hmyzu. Kam se za slanisky vypravit vám prozradí Kudy z nudy v dnešních tipech.
13. listopad 2024 10:00
Příroda

10 tipů na krásné a snadno dostupné vodopády

Rádi byste vyrazili do přírody za pěknými vodopády, ale nechce se vám zdolávat spoustu kilometrů? Pak se inspirujte našimi tipy, které vás zavedou k "padajícím vodám", které naleznete ne příliš daleko od místa, kde se dá zaparkovat a navíc se k nim dostanete pohodlnou cestou. Tak tedy vzhůru za vodopády po celý rok!
13. listopad 2024 8:58
Příroda

Věda a historie není nuda: vesnice na dnech přehrad, přístupné jen v suchých letech

Kdo chce vidět místa, jindy zatopená a ukrytá na dnech našich přehrad, musí si počíhat na správný okamžik. Ten nastává v době, kdy se opravují jindy zatopené zdi hrází a další stavby, anebo v suchých měsících. Pojďte se s Kudy z nudy podívat na místa, kde se na dnech přehrad skrývají potopené vesnice, silnice, mlýny a mosty!
12. listopad 2024 8:51
Příroda

Zvířátka v zimě nespí, oslavte advent i Vánoce v zoologických zahradách

Vymýšlíte dětem netradiční oslavu svatého Mikuláše nebo zábavu na období adventu a Vánoc? Vezměte je do zoo! Program je nabitý večerními prohlídkami, vánočními dílničkami a krásná je také speciální světelná výzdoba. Portál Kudy z nudy vám přináší adventní nadílku napříč zoologickými zahradami po celé České republice.
12. listopad 2024 8:00
Příroda